Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 15 – 21 października 2012 r.

Chorwacja: 15 – 21 października 2012 r.

Nowa firma już od 10 HRK [ok. 5,40 PLN]

18 października weszła w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Obecnie by założyć nowe przedsiębiorstwo wystarczy mieć 10 HRK (1,3 EUR). „Potanieje” założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – wcześniejszy kapitał początkowy wynosił 20.000 HRK (2.650 EUR), z czego 10.000 HRK (1.330 EUR) trzeba było mieć w gotówce. Dzięki zmianom koszt założenia sp. z o.o. to obecnie ok. 100 EUR.

 

TŽV Gredelj kontynuuje współpracę z amerykańską firmą EMD

Menedżer sprzedaży amerykańskiej firmy Electro-Motive Diesel [EMD] oraz kierownik TŽV Gredelj – największej chorwackiej spółki specjalizującej się w produkcji taboru kolejowego, osiągnęli porozumienie dotyczące kontynuacji współpracy pomiędzy dwoma firmami. Firma TŽV Gredelj odpowiedzialna będzie za wykonanie obrotowych ram, które stanowić będą podstawę dla produkcji 104 nowych lokomotyw. Całkowita wartość zamówienia szacowana jest na około 2 mln EUR.

 

Planowana rozbudowa infrastruktury kolejowej

Premier Zoran Milanović zapowiedział wzrost nakładów finansowych na inwestycje związane z rozbudową i modernizacją istniejącej infrastruktury kolejowej. Do 2018 roku planowane jest zakończenie prac nad budową największej części nowych linii kolejowych na nizinnych obszarach północnej i północno-wschodniej Chorwacji, które umożliwią aktywizację  handlową portu w Rijece oraz pięciokrotnie zwiększą jego obrót towarowy.

 

EBOiR planuje 3 mld EUR kredytu dla krajów Europy Południowo-Wschodniej

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju w przyszłym roku przeznaczy 3 mld EUR kredytu na pomoc krajom Europy Południowo-Wschodniej, które najbardziej ucierpiały za sprawą kryzysu w strefie euro – poinformował Suma Chakrabarti, prezes EBOiR. Dodał też, że zamierza namówić inne instytucje do wzięcia udziału w tym planie.

 

Rekordowa inflacja

We wrześniu inflacja w Chorwacji wyniosła 5% – to najwyższy poziom inflacji od czterech lat i znacznie więcej niż przewidywali analitycy. (dnevno.hr)

 

Miasto Split Turystycznym Mistrzem Chorwacji 2012

Na Dniach Chorwackiej Turystyki została wręczona nagroda dla najlepszej miejscowości turystycznej w 2012 – Turystyczny Mistrz Chorwacji. Nagroda (którą wręczał premier Zoran Milanović) została przyznana Splitowi. Oprócz wręczenia nagród, na Dniach Turystyki odbywały się liczne konferencje i prezentacje chorwackich firm z branży turystycznej. (seebiz.eu)

 

Pierwsze chorwackie wirtualne centrum handlowe iMall rozwija działalność

Pierwsze w Chorwacji, otwarte przed rokiem wirtualne centrum handlowe iMall, radzi sobie bardzo dobrze, a jego obroty wciąż rosną. W działających obecnie w centrum 106 sklepach oferowanych jest łącznie 36,5 tys. artykułów, a wartość sprzedawanych tam miesięcznie towarów sięga 200 tys. HRK [ 110 tys. PLN]. Wkrótce klientom udostępniona zostanie również specjalna aplikacja iMall na telefony komórkowe.

 

Podsumowanie tygodnia na chorwackiej giełdzie

W zeszłym tygodniu chorwackie indeksy giełdowe odnotowały znaczne wzrosty. CROBEX [ odpowiednik WIG] wzrósł o 1,7% a CROBEX10 o 1,9%. Obroty wyniosły 54,3 mln HRK [ok. 29 mln PLN]. Największe wzrosty należały do dobrze znanej w Polsce spółki – Podravki. Akcje tej firmy podrożały o 8,1%. Prezes zarządu Podravki na konferencji w Rovinju powiedział, że niedługo zostaną ogłoszone dobre wieści i że warto zachować pieniądze na kupno akcji Podravki. To spowodowało, że cena akcji skoczyła od razu o ponad 8%. (seebiz.eu)

 

Chorwaci nie chcą pracować w kraju

Portal MojPosao [Moja praca] przeprowadził ankietę wśród 1000 osób na temat oceny sytuacji rynku pracy. Wynika z niej, że aż 84% zamierza poszukać pracy poza granicami Chorwacji. Większość (64%) z nich ma zamiar wyemigrować w ciągu najbliższych 2 lat. Powodem jest brak możliwości znalezienia pracy odpowiedniej do danego wykształcenia oraz niskie zarobki. (poslovni.hr)

 

Valmar w ciągu dziesięciu lat podwoił przychody

Jedna z wiodących chorwackich spółek z branży turystycznej – Valmar w ciągu dziesięciu lat podwoiła przychody netto. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2012 przychody wyniosły 923 mln HRK [ok. 498 mln PLN], czyli o 12% więcej niż w w roku 2011. Firma zamierza kontynuować w następnych latach inwestycje (m.in. odnowa hotelu Valmar Sanfior) i polepszyć swoje wyniki w okresie przed sezonem turystycznym. (seebiz.eu)

 

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE