Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 16 – 22 kwietnia 2012 r.

Chorwacja: 16 – 22 kwietnia 2012 r.

22 kwietnia 2012 r.

Spór o uprawy modyfikowane genetycznie

Chorwacja musi dostosować lokalne prawo do norm i przepisów unijnych w obliczu przystąpienia do Unii Europejskiej.  Dlatego też, pomimo że 80% obywateli Chorwacji opowiedziało się przeciw wprowadzeniu upraw modyfikowanych genetycznie roślin, ostateczna decyzja w tej kwestii należeć będzie wyłącznie do Komisji Europejskiej.

21 kwietnia 2012 r.

Rośnie eksport produktów spożywczych

Wartość artykułów wyeksportowanych przez chorwackich przedsiębiorców sektora spożywczego w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2011 roku wyniosła około 450 mln EUR,co według agencji FINA stanowi 12,4% wzrost w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego. Dochód brutto przedsiębiorców branży spożywczej zmniejszył się o 20,9%, jednak łączne przychody wzrosły o 8,1% a inwestycje w mienie trwałe aż o 27,6%. Powodem zmniejszenia dochodu brutto, oprócz zwiększenia nakładów inwestycyjnych, jest nieznaczne zmniejszenie efektywności pracy.

20 kwietnia 2012 r.

Korytarz do Dubrownika przez Bośnię

BiH zaproponowała Chorwacji budowę autostrady bezpośrednio łączącej rejon wokół Dubrovnika zresztą terytorium. Jedna część drogi stanowiłaby obwodnicę bośniackiego miasta Neum, zaś druga – zamknięty korytarz, którym bez zatrzymywania i granicy można będzie dojechać do Dubrownika. Prace dotyczyłyby istniejącej autostrady Metković-Neum-Doli-Osojnik, rozwidlenie znajdowałoby się ok. 7-8 km od Neum. Projekt miałby zostać sfinansowany ze środków unijnych.

Chorwacja poszukuje inwestorów na targach we Włoszech

Chorwacka Izba Gospodarcza będzie poszukiwać na wystawie Expo Italian Real Estate we Włoszech inwestorów chcących zaangażować się w takie projekty jak: budowa luksusowego ośrodka wczasowego na wyspie Pašman (wartość inwestycji 700 mln HRK), modernizacja i rozbudowa lotniska w Rijece (16 mln EUR) i budowa centrum handlowego Colloseum City Park w Slavonskim Brodzie (13 mln EUR). Targi w Mediolanie odbędą się w lipcu.

19 kwietnia 2012 r.

Chorwacja potrzebuje jeszcze 350 km autostrad

Prezes Chorwackiego Towarzystwa Drogowego „Via vita” na kwietniowej konferencji powiedział, że Chorwacji brakuje jeszcze 350 km autostrad, w które trzeba by zainwestować ok. 5 mld EUR. Na konferencji rozprawiano o problemach mieszkańców żupanii dubrownicko-neretwiańskiej, którzy po wejściu Chorwacji do strefy Schengen i tak będą musieli przekraczać granice, by dostać się na terytorium swojego kraju. (seebiz.eu)

Przedstawicielstwo Serbskiej Izby Gospodarczej w Zagrzebiu

W Zagrzebiu otwarto przedstawicielstwo Serbskiej Izby Gospodarczej [PKS]. Celem otwarcia nowego przedstawicielstwa jest zwiększenie współpracy gospodarczej obu krajów. Serbia przede wszystkim eksportuje do Chorwacji wyroby metalowe, produkty rolno-spożywcze, maszyny, urządzenia, produkty chemiczne, gumę, plastik, papier, energię elektryczną i meble. Z kolei import z Chorwacji dotyczy takich produktów jak: produkty chemiczne i rolno-spożywcze, metale i wyroby metalowe, papierosy, konserwy.

18 kwietnia 2012 r.

Chorwacja więcej wydaje na refundację leków niż na szkolnictwo wyższe

Leki w Chorwacji są tańsze niż w innych krajach w tej części Europy, a ich sprzedaż na znacznie niższym poziomie – taką informację podano w środę 18 kwietnia na okrągłym stole zorganizowanym przez czasopismo Bank [Banka] i Instytut Ekonomiczny w Zagrzebiu [Ekonomski institut Zagreb]. Na chorwacki sektor farmaceutyczny składa się siedmiu producentów leków, na rzecz których pracuje 5 tys.

17 kwietnia 2012 r.

Agrokor na rynku ubezpieczeń zdrowotnych

Koncern Agrokor należący do Ivicy Todorić przejął od szwajcarskiego towarzystwa ubezpieczeniowego Basler ubezpieczenie zagrzebskiej Polikliniki Nemetova. Firma Basler wycofuje się z chorwackiego rynku, gdyż jest niezadowolona z wyników finansowych. Koncern Agrokor do tej pory nie był obecny na rynku ubezpieczeń zdrowotnych. (dnevno.hr)

Likwidacja popularnej marki odzieżowej Xnation

Po 15 latach chorwacka firma odzieżowa Xnation, która do tej pory dobrze radziła sobie z zachodnią konkurencją, przestaje istnieć. Właściciel firmy twierdzi, że powodem tego jest złe działanie chorwackiego wymiaru sprawiedliwości, które uniemożliwiło współpracę z niemiecko-słoweńskim partnerem. (dnevno.hr)

16 kwietnia 2012 r.

Bez prywatnych inwestycji w nieruchomości Chorwacja nie wyjdzie z kryzysu

Chorwacki Minister Budownictwa Ivan Vrdoljak na konferencji dot. chorwackiego rynku nieruchomości zwrócił uwagę na dużą skalę inwestycji budżetowych w rynek nieruchomości, ale tym samym podkreślił konieczność prywatnych inwestycji w ten sektor gospodarki. Vrdoljak wezwał prywatnych inwestorów do zwiększonego zainteresowania inwestycjami, a w zamian zaoferował pomoc ze strony Ministerstwa (w tym uproszczenie przepisów). (seebiz.eu)

Opracowała: Joanna Nowak

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE