Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 16 – 22 lipca 2012 r.

Chorwacja: 16 – 22 lipca 2012 r.

 

Jednolity rynek kapitałowy na Bałkanach

W Zagrzebiu podpisano memorandum o współpracy między organami regulacyjnymi rynków kapitałowych państw byłej Jugosławii oraz Albanii. Dokument zakłada stworzenie jednolitego, wirtualnego rynku kapitałowego w celu połączenia wszystkich regionalnych giełd papierów wartościowych w jeden system handlowy. Wirtualne połączenie będzie obejmowało instalację oprogramowania na wszystkich rynkach, gdzie zamówienia klientów będą kierowane automatycznie. Usprawni to współpracę między rynkami zagranicznymi i krajowymi. Połączenie ma zapewnić zwiększenie płynności na rynku i rozwój wszystkich jego uczestników.

 

Zmiana ceł po wejściu Chorwacji do UE

Wraz z wejściem do UE, Chorwację będą obowiązywać bilateralne umowy międzynarodowe zawarte między UE a poszczególnymi krajami, których warunki mogą okazać się mniej korzystne niż dotychczasowe umowy handlowe. Po sezonie wakacyjnym rozpoczną się negocjacje rządu chorwackiego z sąsiednimi krajami, które będą miały na celu podtrzymanie zerowego cła importowego oraz eksportowego, głównie na produkty z sektora rolno-spożywczego. Komisja Europejska zapewnia także, że będzie bezpośrednio reprezentować interesy Chorwacji w rozmowach z poszczególnymi państwami, aby wynegocjować możliwie najlepsze warunki handlowe.

 

Szansa na bezpośrednie połączenie z Dubrownikiem

Mimo wcześniejszych zapewnień rządu o rezygnacji z budowy mostu łączącego Półwysep Pelješac z południową częścią Chorwacji, które  stanowi jeden z najważniejszych projektów infrastrukturalnych ostatnich lat, premier Chorwacji Zoran Milanović postanowił ubiegać się o dofinansowanie budowy mostu z funduszy strukturalnych UE, uzasadniając, że „połączenie to jest kluczowe dla rozwoju Chorwacji”.  Umożliwiłoby oni bezpośredni przewóz dóbr i pasażerów na terenie całego kraju, bez konieczności tranzytu przez terytorium Bośni i Hercegowiny. Całość dotychczasowych prac budowlanych kosztowała już państwo około 21 mln EUR.

 

Szwajcarzy inwestują w Dinę

Szwajcarska kompania United Energy chce zainwestować  20 mln euro w chorwacką firmę Dina Petrokemija, będącą częścią grupy Dioki. 5 mln EUR zostanie przeznaczone na wypłatę zaległych należności pracownikom, a 15 mln na ponowne uruchomienie produkcji w oddziałach na wyspie Krk. Wszystkie szczegóły umowy będą musiały zostać podane do wiadomości publicznej. Jako, że mało prawdopodobne jest, by inwestor gotów był wyłożyć 20 mln euro bez potwierdzenia zwrotu poniesionych kosztów (a takiego zwrotu nie może zagwarantować pogrążona w długach Dina) spekuluje się, iż gwarancja zostanie wydana przez rząd.

 

Nowa sieć handlowa w Chorwacji

Od 20 do 30% chorwackiego rynku sprzedaży detalicznej planuje przejąć kierowana przez inwestorów ze Skandynawii i krajów bałtyckich sieć B-Hyper, która w maju 2012 r. w Centrum Handlowym Lumini w Varaždinie otworzyła swój pierwszy w Chorwacji hipermarket. Ponad dwudziestoletnie doświadczenie w sektorze drobnego handlu ma pomóc spółce w rozwijaniu działalności prowadzonej również w Serbii, Bośni i Hercegowinie, Estonii, na Litwie i na Łotwie oraz w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Na budowę swojego pierwszego hipermarketu w Chorwacji inwestorzy ze Skandynawii i krajów bałtyckich wydali ponad 5 mln EUR.

 

Brodotrogir sprzedany

Rząd Chorwacji podjął decyzję o sprzedaży stoczni Brodotrogir. Nabywcą jest firma Kermas energija, należąca do Danko Končara, kontrowersyjnego chorwackiego przedsiębiorcy mieszkającego w Wielkiej Brytanii i zarazem najbogatszego Chorwata na świecie. Danko Končar zamierza kontynuować dotychczasową pracę stoczni. Obiecał, że rozpocznie od zamówienia dwóch tankowców na potrzeby jednej ze swoich firm, a następnie zamierza zajmować się również budową mega jachtów.

 

Podsumowanie tygodnia na chorwackiej giełdzie

W minionym tygodniu zanotowano znaczne ożywienie na chorwackiej giełdzie. Obrót był o 17% większy niż tydzień wcześniej i wyniósł 40,4 mln HRK. Tak jak w zeszłym tygodniu, CROBEX [odpowiednik WIG] odnotował wzrost (o 0,9%) a CROBEX10 o 0,7%. Tradycyjnie, największe obroty osiągnęła Telekomunikacja Chorwacka, której ceny akcji wzrosły o 1,2%. Giełdę zdominowała wiadomość o przejmowaniu Ingry [budownictwo i nieruchomości] przez Holding Đuro Đaković, którego ceny akcji podskoczyły o 19%. (seebiz.eu)

 

Włoska strategia dla Bałkanów

Włochy uważają Bałkany za terytorium o dużym znaczeniu strategicznym i dlatego zamierzają rozpocząć szereg akcji mających doprowadzić do dostosowania prawa poszczególnych krajów bałkańskich do warunków Unii Europejskiej – to konkluzja ze spotkania Vesny Pusić, chorwackiej minister spraw zagranicznych z jej włoskim odpowiednikiem – Giuliem Terzim. Według niego wzorem dla pozostałych państw regionu ma stać się właśnie Chorwacja.

 

 Opracowała Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE