Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 168 000 dzieci łamie prawo, jeżdżąc rowerem
bicycle

Chorwacja: 168 000 dzieci łamie prawo, jeżdżąc rowerem

Młodzi rowerzyści w wieku od 9 do 14 lat poruszający się swoim jednośladem po ulicach Chorwacji łamią prawo. Ministrowie powinni zająć się wprowadzeniem do szkół specjalnego programu, dzięki któremu dzieci zdobywałyby uprawnienia do jazdy ulicami chorwackich miast. Mowa o zaniedbaniu Ministerstwa Nauki, Edukacji i Sportu i odkładaniu przez ostatnie kilka lat decyzji o wprowadzeniu odpowiedniego programu do szkół podstawowych. Obecnie dzieci poniżej 14 roku życia, które nie zdały tzw. „małego prawa jazdy”, a jeżdżąc po ulicy bez opieki, łamią prawo.

Ministerstwo próbuje naprawić swój błąd i wprowadzić zmiany do prawa związanego z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Podczas ostatnich dziesięciu lat żaden z pięciu ministrów nie podjął tego tematu, a problem może zostać rozwiązany jednym podpisem.

Przedstawiciele Ministerstwa tłumaczą brak zainteresowania tym tematem problemami finansowymi. Potrzeba mianowicie 4 milionów HRK, aby w każdej szkole podstawowej były do dyspozycji dwa rowery i dwa kaski (razem mowa o 1700 rowerach i kaskach). Samo szkolenie trwałoby 16 godzin lekcyjnych, a wg proponowanych wersji programu piątoklasiści zapoznaliby się z przepisami w teorii i praktyce oraz mieliby umożliwione podejście do egzaminu pisemnego i praktycznego.

Zamiast wspomnianego programu, w 40 proc. szkół organizowano do tej pory akcje prewencyjne mające na celu uświadomienie dzieciom zagrożeń na ulicach oraz nauczenie ich podstawowych zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Ministerstwo planuje wprowadzenie programu do szkół od nowego roku szkolnego.

Źródło: jutarnji.hr

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE