Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 17 – 23 września 2012 r.

Chorwacja: 17 – 23 września 2012 r.

PZU rozważa zakup Croatia Osiguranje

PZU szczegółowo rozważy ofertę zakupu akcji chorwackiego ubezpieczyciela Croatia Osiguranje – potwierdził w środę w rozmowie z Reutersem rzecznik największej polskiej i wiodącej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej grupy ubezpieczeniowej, Michał Witkowski. W tym samym dniu chorwackie Ministerstwo Finansów oświadczyło, że w listopadzie b.r. wybrani zostaną konsultanci, którzy pomogą przeprowadzić prywatyzację Chorwackiego Banku Pocztowego [Hrvatska poštanska banka] i Croatia Osiguranje.

 

Bałkany zostają w tyle pod względem rozwoju technologicznego

W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), we wrześniu 2012 r., którego tematem była dostępność najnowszych osiągnięć i urządzeń technologicznych w krajach na całym świecie, Chorwacja, po Słowenii, osiągnęła najlepszy wynik w Europie Południowo-Wschodniej i zajęła 54. miejsce. Natomiast Serbia zajęła 127. miejsce, a za nią w rankingu znalazły się tylko nierozwinięte kraje afrykańskie.

 

Nowy projekt mostu Pelješac

9 września zostanie przedstawiony nowy projekt mostu Pelješac. Po prezentacji nowego projektu Komisja Europejska do końca bieżącego roku podejmie decyzję, czy sfinansuje w 80% budowę mostu i dróg dojazdowych. Stary projekt zakładał, że most będzie miał 55 m wysokości, ale nowy projekt przewiduje wysokość 35m, bez spektakularnych wiszących konstrukcji. Inwestycja wedle nowego projektu kosztowałaby 1,45 mld PLN zamiast 1,95 mld zakładanych w starym projekcie.

 

Bardzo dobry tegoroczny sezon turystyczny, optymistyczne prognozy na rok 2013

Tegoroczny, trwający jeszcze sezon turystyczny w Chorwacji wstępnie można podsumować jako bardzo udany – do końca sierpnia Chorwację odwiedziło 10 mln turystów, a na wrzesień wypoczynek w tym bałkańskim kraju zaplanowało prawdopodobnie około 1,4 mln gości. W tym roku chorwacka turystyka osiągnęła dużo lepsze wyniki od większości konkurentów z regionu – m.in. od Turcji, Grecji czy Włoch. Chorwaci liczą na to, że zaplanowane na 1 lipca 2013 r. wstąpienie ich kraju do UE wpłynie korzystnie na rozwój miejscowej turystyki, gdyż przyniesie Chorwacji reklamę, której wartość wycenić można na miliony EUR.

 

Statki wycieczkowe przynoszą więcej strat niż zysków

Badania przeprowadzone przez chorwacki Instytut Turystyki dowodzą, że wizyty dużych statków wycieczkowych (cruiserów) przynoszą więcej negatywnych skutków dla chorwackiej turystyki niż korzyści. Na cruiserach zarabia jedynie port, podczas gdy do kasy miasta nie wpływają pieniądze za opłaty klimatyczne, bo pasażerowie tych statków nie muszą ich płacić. Kolejnymi negatywnymi skutkami takich wizyt są: zanieczyszczenie morza, tłok na ulicach, który uniemożliwia innym turystom swobodne poruszanie się po mieście. (seebiz.eu)

 

Goldman Sachs, Barclays bank, J. P. Morgan i China Machinery Engineering Corp zainteresowani chorwackimi autostradami

Goldman Sachs, Barclays bank i J. P. Morgan złożyli w chorwackim Ministerstwie Infrastruktury swoje referencje, przejawiając tym samym zainteresowanie chorwackimi autostradami, które mają być w najbliższym czasie sprywatyzowane. Dla chińskiej firmy China Machinery Engineering Corp za dwa tygodnie zostanie zorganizowane specjalne spotkanie dotyczące przyszłości chorwackich autostrad. (seebiz.eu)

 

Wzrost długu zagranicznego

O około 600 mln EUR wzrósł chorwacki dług zagraniczny – głoszą informacje z biuletynu wydawanego przez Narodowy Bank Chorwacji [HNB]. Dług zagraniczny Chorwacji w końcu czerwca wyniosił 46,5 mld EUR, czyli o 780 mln EUR więcej niż pod koniec 2011 r. (dnevno.hr)

 

Podsumowanie tygodnia na chorwackiej giełdzie

Obroty na chorwackiej giełdzie w minionym tygodniu wyniosły 55,6 mln HRK [ok. 30 mln PLN]. CROBEX [odpowiednik WIG] spadł o 0,84% a CROBEX10 wzrósł o 0,79%. W tym tygodniu to nie Telekomunikacja Chorwacka [HT] osiągnęła największe obroty – tym razem to grupa Adris z 5,8 mln HRK obrotu uzyskała status lidera. Największy wzrost cen akcji w tym tygodniu należał do spółki Podravka (o 6,09%). Największe straty odnotowała Ingra [rynek nieruchomości] – spadek o 10,69%. (seebiz.eu)

 

82% Chorwatów chce mieć własną firmę

Portal MojPosao i Wyższa Szkoła VERN przeprowadziły badania na temat przedsiębiorczych ambicji Chorwatów. Okazało się, że aż 82% ankietowanych chciałoby mieć własną firmę. Za najczęstszy czynnik hamujący otwarcie własnego biznesu podawano brak środków finansowych (64%). Inne przeszkody to: korupcja (59%), wymagania władz (47%) oraz brak wystarczającej motywacji (42%). (dnevno.hr)

 

Brytyjski Debenhams chce rozpocząć działalność w Chorwacji

Brytyjska sieć sklepów towarowych Debenams ogłosił, że zamierza rozpocząć działalność w Chorwacji i poszukuje lokali o powierzchni od 1500 do 3500 m2. (dnevno.hr)

 

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE