Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 17 – 30 grudnia 2012 r.

Chorwacja: 17 – 30 grudnia 2012 r.

Niższy VAT na usługi turystyczne

Od 1 stycznia 2013 r. obniżony zostanie w Chorwacji VAT na usługi turystyczne takie jak przygotowywanie i podawanie dań oraz napojów bezalkoholowych, piwa i wina w obiektach noclegowych i turystycznych. Wynosić on będzie 10%. Uchwalona przez chorwacki parlament w połowie lutego 2012r. zmiana w opodatkowaniu najprawdopodobniej nie wpłynie jednak znacząco na spadek cen w turystyce.

.

HEP wprowadza na rynek ultraszybkie łącze internetowe

Wszystko wskazuje na to, że dyrekcji Energetyki Chorwackiej [HEP] niebawem uda się wdrożyć ambitne plany, dotyczące wprowadzenia na rynek ultraszybkiego łącza internetowego. Pierwszy krok HEP w kierunku rozwoju inwestycji został zrobiony w ciągu ostatniego roku, kiedy to zainwestowano ok. 13 mln PLN w przystosowanie najnowszej technologii, tak zwanego uniwersalnego systemu światłowodowego (DWDM) do już istniejącej głównej sieci. W ten sposób, 28 największych chorwackich miast zostało połączonych ze sobą siecią telekomunikacyjną o szybkości 100 Gb/s.  Ogólny transfer danych wynosi 8 Tb/s

 .

Gazprom zamierza podbić chorwacki rynek

Rosyjska państwowa spółka naftowa Gazprom zamierza w styczniu otworzyć swój oddział w Zagrzebiu i jednocześnie aktywnie włączyć się w konkurencję na chorwackim rynku – podaje portal Večernji list. Jednak rosyjska spółka nie zamierza poprzestać na tym; zainteresowana jest również wzięciem udziału w różnych projektach przemysłowych i energetycznych, zwłaszcza takich, w których gaz jest wykorzystywany jako źródło energii albo surowiec do produkcji. Chodzi przede wszystkim o petrochemię i elektroenergetykę.

 .

Energetyka Chorwacka podpisała umowę z holdingiem Djuro Djaković

Djuro Djaković i Energetyka Chorwacka [HEP] podpisali umowę traktującą o współpracy technologiczno-marketingowej w zakresie produkcji i rozmieszczenia systemów kogeneracji, wykorzystujących odnawialne źródła energii.  Partnerstwo będzie przejawiać się między innymi we wspólnej polityce reklamowej i korzystaniu z systemów kogeneracji firmy Djuro Djaković.

 .

Podravka prawdopodobnie przejmie producenta serbskiej plazmy

Chorwacka firma spożywcza – Podravka – bardzo dobrze znana także na polskim rynku, zamierza inwestować w regionie. Firma chce kupić serbskie przedsiębiorstwo spożywcze Bambi Banat, którego najbardziej znanym produktem są biszkopty Plazma. Na celowniku jest także macedoński Alkaloid, produkujący lek przeciwbólowy Caffetin. Wiadomość o planowanych inwestycjach Podravki podał „Bloomberg” i chorwacki „Poslovni dnevnik”. Firma Bambi Banat nie potwierdza tej informacji.

 .

Ryanair otwiera bazę w Zadarze – będą loty do Wrocławia

Europejskie tanie linie lotnicze Ryanair oznajmiły, że w przyszłym roku zamierzają w Zadarze otworzyć pierwszą w Chorwacji bazę, a kwietniu zamierzają uruchomić siedem nowych połączeń: do Dublina, East Midlands, Goeteborga, Haugesundu, Liverpoolu, Paryża i Wrocławia. W ten sposób od przyszłego roku z Zadaru aktywnych byłoby 16 połączeń, a wedle szacunków Ryanair skorzysta z nich 300 tys. pasażerów.

 .

Drastyczny spadek inwestycji zagranicznych

Kryzys gospodarczy oraz polityczna niestabilność to główne powody rezygnacji z inwestowania na Zachodnich Bałkanach. Niekorzystny obraz regionu potwierdzają dane Banków Centralnych dotyczące tegorocznych inwestycji zagranicznych, wynika z analizy przeprowadzonej przez Agencję Anadolija. Okazuje się, że w tej części Europy inwestycje zagraniczne pozostają na wyjątkowo niskim poziomie, najgorzej sytuacja wygląda w Bośni i Hercegowinie. Chorwacja także przechodzi kryzys, w pierwszym półroczu inwestycje wyniosły tu 154,4 mln EUR. Optymistyczne zapowiedzi chorwackich władz i zaproszenia dla inwestorów według mediów tego kraju nic nie znaczą. 

 .

O ponad połowę mniej pozwoleń na pracę dla obcokrajowców

W 2013 r. nowe pozwolenia na pracę dostanie tylko 329 obcokrajowców, czyli 3 razy mniej niż w 2012 roku. 2 tys. pozwoleń wydanych już wcześniej zostanie jednak przedłużonych. (limun.hr)

.

Przeciętny Chorwat wydał na Święta 340 euro

Rekordowe wyniki sprzedaży świątecznej zanotowały Stany Zjednoczone i Niemcy – tam każdy obywatel wydał odpowiednio średnio 1680 i 980 euro. Oznacza to, że przeciętny Chorwat w grudniu wydał średnio pięć razy mniej niż Amerykanin i trzy razy mniej niż Niemiec. W Chorwacji handlowcy spodziewają się 1,46 mld EUR przychodu, co odpowiada zeszłorocznym rezultatom.

 .

Vip Snow Queen Trophy w Zagrzebiu

W dniach 4 i 6 stycznia 2013 Zagrzeb znów zostanie gospodarzem jednego z wyścigów Audi FIS Ski World Cup pod nazwą “Vip Snow Queen Trophy”. Głównym sponsorem zawodów jest Vipnet, ale są one ważnym punktem również w budżecie miasta Zagrzebia. Jak co roku na ten cel zostanie przeznaczonych 4,5 mln HRK (2,4 mln PLN). Zawody przyciągają do miasta wielu zagranicznych turystów.

 .

Stopa bezrobocia osiągnęła poziom 20,4%

W listopadzie stopa bezrobocia w Chorwacji osiągnęła poziom 20,4%, a liczba zarejestrowanych bezrobotnych  wyniosła 347.047 osób – podał chorwacki Główny Urząd Statystyczny (Državni zavod za statistiku). To o 0,8 punktu procentowego więcej niż w październiku b.r., a o 2,5 punktu procentowego więcej niż w listopadzie 2011 r.

.

Unia zadba o dobrą atmosferę wokół chorwackiej akcesji

Władze UE postanowiły wydać 20 mln EUR na “zwalczanie mitów i uprzedzeń związanych z poszerzeniem” Unii oraz promowanie pozytywnego wizerunku Chorwacji, zwłaszcza w obliczu rosnącego w państwach Wspólnoty poziomu eurosceptycyzmu oraz pojawiających się głosach o niedostatecznym przygotowaniu tego bałkańskiego kraju do członkostwa w UE. Za tworzenie pozytywnej atmosfery wokół chorwackiej akcesji odpowiadać ma  londyńska firma Grayling specjalizująca się w doradztwie w zakresie PR. Z jej usług korzystali już m.in. Coca Cola i British Airways. 

.

Baseny za darmo

W ciągu najbliższych 3 lat państwo będzie współfinansować budowy basenów.  Na budowę basenu będzie można uzyskać 50 tys. HRK (ok. 27 tys. PLN) bezzwrotnej pożyczki. Na ten cel zarezerwowano już 50 mln HRK (ok. 27 mln PLN). Ma to na celu podniesienie standardu obiektów turystycznych. (dnevno.pl)

.

Śmieciowy rating kredytowy Banku Zagrzebskiego

Agencja ratingowa Standard & Poor’s obniżyła długoterminowy rating kredytowy Banku Zagrzebskiego [Zagrebačka banka] z poziomu BBB- na BB+. (dnevno.hr)

.

Spadek ratingu kredytowego Chorwacji

Agencja Reuters podaje, że ta sama agencja ratingowa, która obniżyła rating kredytowy chorwackiego Banku Zagrzebskiego, obniżyła tez rating kredytowy Chorwacji z poziomu z BBB- na BB+. (dnevno.hr)

.

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE