Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 18 – 24 lutego 2013 r.

Chorwacja: 18 – 24 lutego 2013 r.

chorwackie kuny - vecernji.hr

 

Karlovačka pivovara zmienia nazwę na Heineken i wprowadza nowe piwo

 

 

Karlovačka pivovara, czyli browar w Karlovcu, który od dziesięciu lat jest własnością holenderskiego koncernu piwowarskiego Heineken zmienia nazwę na Heineken Hrvatska. Jednak zmiana ta nie wpłynie na samą działalność browaru ani na przyszłość jego najbardziej znanej marki „Karlovačko“. Jednocześnie browar planuje wprowadzenie na rynek nowej marki piwa – Sokol. Będzie to jasne piwo, o łagodnej goryczce i zawartości alkoholu 4,6%.

.

 

 

W 2012 roku wydano mniej pozwoleń na budowę

 

 

Według informacji Państwowego Instytutu Statystyki, w ciągu całego ubiegłego roku wydano w Chorwacji 8339 zezwoleń na budowę, czyli o 13,2 % mniej niż rok wcześniej. W grudniu zeszłego roku wydano 701 takich zezwoleń, czyli o ponad 18 % mniej w stosunku do grudnia 2011.

.

 

 

Nadchodzi ożywienie gospodarki

 

 

Według najnowszej publikacji Narodowego Banku Chorwackiego pierwsze półrocze 2013 roku upłynie dla chorwackiej gospodarki pod znakiem recesji. W drugiej połowie bieżącego roku specjaliści przewidują nieznaczną poprawę i wzrost PKB do 0,3%.

.

 

 

Grunty budowlane dla ponad sześciu milionów mieszkańców

 

 

Minister Rozmieszczenia Przestrzennego, Anka Mrak Taritaš, przestawiła parlamentowi sprawozdanie traktujące o sytuacji przestrzennej w Chorwacji dotyczące lat 2008 – 2012. Ze sprawozdania wynika, że Chorwacja ma zaplecze w postaci obszernych gruntów budowlanych, które mogłyby być przeznaczone dla nawet 6,5 mln mieszkańców.

.

 

 

Rusza innowacyjna internetowa giełda hotelarstwa

 

 

Internetowa giełda hotelarstwa – innowacyjne na skalę europejską rozwiązanie – uruchomiona zostanie 19 lutego b.r. w Chorwacji. Będzie to działający online system łączący inwestorów, hotelarzy i wszystkich pracujących lub chcących rozpocząć pracę w turystyce, a także specjalistów m.in. w zakresie projektowania czy informatyki. Giełda ma za zadanie ułatwić nawiązywanie profesjonalnych kontaktów w branży hotelarskiej i uczynić bardziej transparentnym proces składania zamówień.

.

 

 

Obniżka płac w sektorze państwowym

 

 

Premier Chorwacji Zoran Milanović zapowiedział obniżkę płac brutto w sektorze państwowym o 3%. – W Chorwacji w porównaniu do większości Europy pracowaliśmy bardzo mało. Będziemy musieli obniżyć płacę brutto wszystkim pracownikom sektora publicznego o 3%, od prezydenta i mnie aż po urzędników (…). Na płacy netto ta różnica będzie nieco mniej odczuwalna. Wyjątkiem będą nauczyciele i wychowawcy w szkołach średnich i podstawowych, których pensje zostaną zwiększone.

.

 

 

Kto najchętniej kupuje nieruchomości w Chorwacji?

 

 

Według informacji Biura Podatkowego Ministerstwa Finansów, na przestrzeni ostatnich trzech lat obcokrajowcy wzięli udział w kupnie i sprzedaży 13 883 nieruchomości znajdujących się na terenie Chorwacji. Niemniej jednak, liczba takich transakcji z roku na rok jest coraz mniejsza. W 2010 roku doszło do 5445 transakcji, w 2011 roku kupiono i sprzedano 5087 obiektów, a w 2012 roku już tylko 3351.

.

 

 

Negatywne tendencje na rynku detalicznym

 

 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego [DZS], rzeczywisty spadek obrotów rynku detalicznego w 2012 roku wynosił 4,2 % w stosunku do roku 2011, kiedy to w indeksie nominalnym spadek wynosił tylko 0,9 %.

.

 

 

Mieszkańcy Bałkanów piją skażone mleko

 

 

W ostatnim tygodniu w krajach regionu obserwujemy ciąg dalszy problemów z mlekiem chorwackiego producenta, firm Dukat i Vindija (sprawę opisywaliśmy już na łamach portalu). Przypomnijmy, że chodzi o wykryte w mleku aflatoksyny, które są najsilniejszą znaną w przyrodzie toksyną rakotwórczą.

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE