Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 18 – 24 marca 2013 r.

Chorwacja: 18 – 24 marca 2013 r.

chorwackie kuny - vecernji.hr

Pierwszy portal dla osób z niepełnosprawnością

W Chorwacji powstał In-Portal.hr – jeden z pierwszych na świecie, jeśli nie jedyny, portal informacyjny przeznaczony dla instytucji i organizacji skupiających osoby z niepełnosprawnością. Większość tekstów pojawiających się na stronie pisać będą osoby niepełnosprawne. Choć na razie jest to portal w języku chorwackim, jego twórcy liczą na to, że rozwinie się on i obejmie zasięgiem cały świat.

.

Holandia chroni swój rynek pracy przed Chorwatami

Jeszcze przez co najmniej 2 najbliższe lata obywatele Chorwacji nie będą mogli swobodnie pracować w Holandii. Holenderskie władze zdecydowały się właśnie na wydłużenie okresu ochronnego swojego rynku pracy przed nowym członkiem UE ze względu na kryzys gospodarczy. O takim samym przesunięciu terminu pełnego otwarcia własnego rynku pracy dla Chorwatów na początku 2013 r. zdecydowali Niemcy.

.

120 mln EUR na nowy terminal

omisja Europejskiego Banku Inwestycyjnego udzieliła kredytu w wysokości 120 mln EUR na budowę nowego terminalu pasażerskiego na zagrzebskim lotnisku. Głównym powodem, dla którego EBI zdecydował się udzielić pożyczki na budowę nowego terminalu jest fakt, że lotnisko w Zagrzebiu jest najważniejszym tego typu obiektem w Chorwacji.

.

Nowy system płacenia za bilety w Zagrzebiu

Od kwietnia Zagrzebska Komunikacja Miejska wprowadza w postaci testowej nowy system płacenia za bilety tramwajowe i autobusowe. Chodzi o mobilny system płacenia za transport (M-TRANSPORT), którego wejście w życie nie jest jednoznaczne z likwidacją dotychczasowej formy płatności za pomocą SMS-ów.

.

Bank Zagrzebski nie wypłaci dywidendy za 2013 rok

Dochód Banku Zagrzebskiego (Zagrebačka banka) po opodatkowaniu za ubiegły rok wyniósł 887,6 mln HRK (ok. 486 mln PLN). Cała kwota zostanie zaksięgowana jako zyski zatrzymane – taką decyzję podjął zarząd banku wspólnie z radą nadzorczą. Decyzja jest kontynuacją  stosowanej już w poprzednich latach polityki zatrzymywania zysków. Dzięki takiej strategii bank zwiększy swój kapitał, co z kolei zapewni długoterminową stabilność działań.

.

Chorwaccy żołnierze opuścili Wzgórza Golan

Po ponad pięciu latach chorwackiego uczestnictwa w misji obserwacyjnej ONZ na wzgórzach Golan 97 chorwackich żołnierzy wróciło do kraju. W misji wciąż uczestniczą przedstawiciele Austrii, Indii i Filipin (Japończycy wycofali się jeszcze przed Chorwatami).

.

Nielegalny obrót pieniędzy w Chorwacji

Chorwacja znalazła się na 39 miejscu na opublikowanej przez waszyngtońską organizację  Global Financial Integrity liście państw, w których notuje się najwyższy nielegalny obrót pieniędzmi. Najwyżej w rankingu wśród bałkańskich państw znalazła się Serbia (16. miejsce).
Pierwsze miejsce na liście zajęły Chiny, zaś Serbia znalazła się w sąsiedztwie takich państw jak Irak, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Rosja, Nigeria i Meksyk.

.

Grupa DIV eksportuje towar do RPA

Firma z Samoboru, która obecna jest nie tylko w Chorwacji i UE, ale także i w Rosji poszerzyła swój zakres działalności o Republikę Południowej Afryki. Na zamówienie firmy NSS Fasteners DIV dostarczył ponad 100 ton śrub, nakrętek i innych części złącznych.

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE