Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 19 – 25 grudnia 2011 r.

Chorwacja: 19 – 25 grudnia 2011 r.

Chorwackie kuny

25 grudnia 2011 r.

Plany podwyższenia VATu z 23% na 25%

Możliwe, ze rząd wprowadzi zmianę stopy podatku VAT z poziomu 23% na 25%. Ekonomiści są zgodni, że wraz z podwyżką VATu powinno iść zmniejszenie podatku od wynagrodzenia, co zwiększyłoby konkurencyjność gospodarki, eksporterów i turystyki. (dnevno.hr)

24 grudnia 2011 r.

Mało zagranicznych inwestorów na chorwackim rynku

W ciągu ośmiu miesięcy 2011 r. Serbowie przyciągnęli 3 razy więcej zagranicznych inwestorów niż Chorwaci w całym 2010 r. Serbia w zakresie nowych inwestycji w kraju jest liderem wśród wszystkich państw byłej Jugosławii. Także Czarnogóra i Albania przyciągnęły więcej inwestorów niż Chorwacja. Powodem braku inwestycji w Chorwacji są nieatrakcyjne warunki dla inwestorów. Rząd wydaje pieniądze na zasiłki dla bezrobotnych, a nie na dofinansowania do nowych miejsc pracy. (dnevno.hr)

23 grudnia 2011 r.

Sprzedaż Mercatora nie doszła do skutku

Planowana na środę 21 grudnia 2011 roku transakcja sprzedaży 52% udziałów w spółce Mercator grupie Agrokor nie doszła do skutku. Strona słoweńska wciąż nie podjęła ostatecznej decyzji w sprawie planowanej sprzedaży, na co wpływ mają nie tylko zmiany polityczne (niedawno w Słowenii odbyły się wybory parlamentarne), ale także rezygnacja ze swojego stanowiska prezesa Nowego Banku Lublańskiego (NLB) Bože Jašoviča, którego strona słoweńska krytykowała m.in. za sposób koordynowania sprzedaży akcji Mercatoru będących w posiadaniu banku. Jašovič był przychylnie nastawiony do oferty Agrokoru. (na podst. vecernji.hr Karolina Włodarczyk)

22 grudnia 2011 r.

Obniżono rating właścicielowi Banku Zagrzebskiego

Agencja ratingowa Fitch obniżyła rating włoskiego UniCredit, który jest właścicielem Banku Zagrzebskiego [Zagrebačka Banka]. Powodem było zadłużenie krótko- i długoterminowe. Rating na długoterminowe zadłużenia obniżono z poziomu „A” na „A-”, a na krótkoterminowe z „F1” na „F2”. Ogólna ocena obniżona została na poziom „A-”. Do grupy UniCredit należy także polski bank Pekao S.A. (dnevno.hr)

21 grudnia 2011 r.

Chorwaci coraz chętniej wyjeżdżają na narty

Odnotowano 15% wzrost sprzedaży wyjazdów na narty. Najpopularniejszymi celami wśród narciarzy są jak co roku: Austria, Słowenia i Włochy. Zwiększyła się natomiast sprzedaż wczasów narciarskich w Bośni i Hercegowinie. Dużym zainteresowaniem cieszą się też wyjazdy sylwestrowe. Najpopularniejszymi miejscami w Chorwacji na powitanie Nowego Roku są: Opatija, Split i Dubrovnik, a także Osijek i Mali Lošinj. Klienci, którzy decydują się bawić się w noc sylwestrowa zagranicą, najczęściej wybierają Londyn, Paryż. Wiedeń, Pragę lub Budapeszt. Dość sporym zainteresowaniem cieszy się także wycieczka do Maroka i na Sycylię.(seebiz.eu)

20 grudnia 2011 r.

Wypad na kawę w czasie pracy

Badania, które przeprowadził portal MojPosao.net, pokazały, że nawet 26% osób zatrudnionych w administracji publicznej wychodzi z biura w godzinach pracy, by wypić kawę w kawiarni. Dla porównania – pracownicy firm prywatnych opuszczają miejsce pracy o 10% rzadziej. (dnevno.hr)

19 grudnia 2011 r.

Chorwackiego prezesa zarządu Elektrokontaktu zastąpi Niemiec

Niemiec Karlheinz Hörsting obejmie funkcję prezesa zarządu chorwackiej spółki Elektrokontakt [jednego z wiodących chorwackich producentów materiałów elektroinstalacyjnych]. Tym samym zastąpi Vladimira Ferdeljia, który odszedł ze stanowiska, bo – jak sam mówi – nie chce zwalniać ludzi. Nowy Prezes Zarządu jest członkiem grupy E.G.O., która posiada większość akcji Elektrokontaktu. (dnevno.hr)

Opracowała: Joanna Nowak

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE