Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 19 – 25 listopada 2012 r.

Chorwacja: 19 – 25 listopada 2012 r.

 

Korytarz łączący Rijekę i Bałtyk w budowie

23 listopada w Rijece miała miejsce Międzynarodowa konferencja, dotycząca budowy środkowoeuropejskiego korytarza transportowego (CETC) pod nazwą „EGTC – CETC: Sieć – Rozwój – Zysk”, która skupiła najważniejszych przedstawicieli państw zaangażowanych w tę inwestycję. Głównym celem niniejszego projektu jest połączenie bałtyckich portów w Szczecinie i Malmö z Rijeką, poprzez rozbudowanie i modernizację intermodalnych obiektów transportowych (linii kolejowych, autostrad, dróg morskich i rzecznych). Konferencja w Rijece jest już trzecim spotkaniem z kolei, dwa poprzednie odbyły się we Wrocławiu i Brukseli.

 .

W budżecie na rok 2013 wzrost PKB i spadek inflacji

W poniedziałek chorwacki rząd przedstawił plan budżetu na rok 2013. Zakłada on m.in. wzrost PKB o 1,8 % w 2013 r., podczas gdy rok 2012 zakończy się ze spadkiem PKB o 1,1 %, oraz spadek stopy inflacji z 3,5% w 2012 r. na nieco ponad 2% w roku kolejnym. Planowane wpływy do budżetu w 2013 r. oszacowano na 113,7 mld HRK [ 62,5 mld PLN] czyli o 4,7 mld HRK [ 2,6 mld PLN] więcej niż wyniosły wpływy w roku 2012. Wydatki z budżetu w roku 2013 zaplanowane są na 124,5 mld HRK [ 68,5 mld PLN] czyli o 4,2 mld HRK [ 2,3 mld PLN] więcej niż w roku 2012.

.

Chorwacka grupa Adris chce kupić Triglav

Chorwacka grupa Adris wyraziła zainteresowanie zakupem pakietów większościowych jednych z największych spółek ubezpieczeniowych na Bałkanach – słoweńskiego Triglavu  i Croatia Insurance.

.

Chińska firma CCOEC zainteresowana kupnem TŽV Gredelj

Kolejny chiński inwestor wyraził zainteresowanie ulokowaniem swojego kapitału na rynku chorwackim. Firma China National Corporation For Overseas Economic Cooperation [CCOEC] specjalizująca się w międzynarodowej współpracy przy realizacji inwestycji infrastrukturalnych, jest jednym z potencjalnych nabywców spółki TŽV Gredelj,  która została w ostatnim czasie wystawiona na sprzedaż.

.

Średnia płaca w Chorwacji najwyższa w regionie

Średnia płaca netto w Chorwacji jest wyższa o 77% od średniego wynagrodzenia w Serbii, o 39% wyższa od średniej płacy w BiH, o 15% wyższa od średniej płacy na Słowacji, o 5% wyższa od średniej płacy w Czechach – wynika z badania przeprowadzonego przez portal MojaPlaća.hr

.

Chorwacki Konstruktor-Split o krok od koncesji na budowę autostrady

Chorwacka firma Konstruktor-Split najprawdopodobniej wygra przetarg na budowę, utrzymanie i eksploatację 70 km autostrady Thumanë-Tirana-Rrogozhinë, informuje Gazeta Shqip. To już trzecia decyzja w sprawie wykonawcy tej części tzw. korytarza centralnego.

.

Eksport z BiH do Chorwacji – nowe regulacje od 1 lipca 2013 r.

Wypracowano kluczowe porozumienie dot. eksportu produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego z BiH do Chorwacji przed jej przystąpieniem do UE. Nowe obostrzenia wejdą w życie 1 lipca 2013 roku, a nie 1 stycznia, jak zapowiadano wcześniej. Minister ogłosił, iż główną wytyczną będzie trwałość produktu, a wszystkie bośniackie produkty trafią na rynek chorwacki w ciągu najbliższych miesięcy.

.

Hotel Lone w Rovinju najlepszym hotelem kongresowym w Europie

Hotel Lone w Rovinju należący do firmy Maistra, został przez International Hotel Awards ogłoszony najlepszym pięciogwiazdkowym hotelem kongresowym w Europie. Hotel Lone został otwarty w zeszłym roku. W budowę i urządzenie zainwestowano ok. 190 mln PLN. Oprócz głównej sali konferencyjnej mogącej pomieścić 650 osób hotel dysponuje szeregiem różnej wielkości sal, umożliwiających spotkania grup od 15 do 150 osób.

.

Chorwacja w rankingu najlepszych miejsc do pracy

Chorwacja zajęła 47. miejsce w rankingu najbardziej sprzyjających miejsc pracy, przeprowadzonym przez amerykański dwutygodnik Forbes. Tym samym, spadła o sześć pozycji w stosunku do ubiegłorocznego notowania. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła Nowa Zelandia, pokonując uprzednio 141 państw z całego świata. Zwycięzca zawdzięcza sukces – jak argumentuje swój wybór Forbes – długotrwałym i stabilnym warunkom pracy jakie zapewnia, które zachęcają przedsiębiorców do inwestowania na tym terenie.

.

Pięć chorwackich kin przyjętych do Europa Cinemas

Pięć chorwackich kin zostało przyjętych do sieci kin europejskich Europa Cinemas. Kina Metropolis MSU, Art-kino Grič oraz kino letnie Tuškanac w Zagrzebiu, a także Kino Novska i Kinoteka Zlatna Vrata w Splicie od 1 stycznia 2013 r. staną się pełnoprawnymi członkami tego najważniejszego europejskiego  kinowego stowarzyszenia. Umożliwi im to uzyskanie finansowego wsparcia z funduszy UE, co pozwoli zwiększyć liczbę filmów europejskich w ofercie kin.

 

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE