Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 2 – 8 lipca 2012 r.

Chorwacja: 2 – 8 lipca 2012 r.

Przetarg na budowę kolei w Rijece

Jak zapowiedział premier Chorwacji – przetarg na budowę linii kolejowej w Rijece zostanie rozpisany w najkrótszym możliwym terminie. Podkreślił, że Rijeka ma potencjał żeby zostać jednym z najważniejszych portów europejskich, a obecna linia kolejowa będzie w stanie zaspokoić potrzeby portu jedynie przez krótki czas. Oprócz projektu w Rijece prawdopodobne jest rozpisanie przetargu na budowy nowych linii kolejowych dla ruchu towarowego łączących Zagrzeb z Wiedniem i Budapesztem.

Chorwacja inwestuje w farmy wiatrowe

Rozpoczęła się budowa największej farmy wiatrowej w Chorwacji. Elektrownia Jelinak pod Trogirem, składająca się z 20 turbin wiatrowych o łącznej mocy 30 MW, będzie pierwszym parkiem wiatrowym w Dalmacji oraz największą tego typu inwestycją energetyczną w Chorwacji. Po zakończeniu prac nad budową elektrowni Jelinak, planuje się utworzenie kolejnych trzech parków wiatrowych na obszarze Dalmacji: w Čemernicy, Oporze i Boraji.

Chorwacki przemysł zbrojeniowy nie boi się kryzysu

Wartość rocznego eksportu chorwackich produktów przemysłu zbrojeniowego przekroczyła już 250 mln USD, a popyt na nie stale rośnie. Działający w tym kraju producenci aż 98% swoich wyrobów przeznaczają na rynki zagraniczne, co sprawia, że chorwacki eksport w tym segmencie przemysłu jest siedmiokrotnie wyższy od importu.

Macedonia zabiega o chorwackich biznesmenów

Minister spraw zagranicznych Nikola Poposki spotkał się w Zagrzebiu z prezesem Chorwackiej Izby Gospodarczej Nadanem Vidoszeviciem oraz przedstawicielami największych chorwackich firm, które współpracują z Macedonią. Głównymi tematami spotkania były możliwości i szanse inwestycji w strefach technologicznego rozwoju przemysłowego, szczególnie w dziedzinie energii i infrastruktury.

Podsumowanie tygodnia na chorwackiej giełdzie

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 30,4 mln HRK, CROBEX [odpowiednik WIG] spadł o 1,13%, a CROBEX10 o 1,74%. Jak co tydzień, największe obroty osiągnęła spółka Telekomunikacja Chorwacka [HT] – 4,9 mln HRK. Największy wzrost akcji odnotował Badel 1862 [przemysł spożywczy] – o 70%, a to za sprawą sprzedaży państwowych udziałów w tej spółce. Największy spadek cen akcji należał do Grupy Atlantic – 4,3%. (seebiz.eu)

Zakłady sportowe – złoty interes w Chorwacji

Aż 4,69 mld HRK [2,53 mln PLN] chorwaccy mieszkańcy przeznaczyli w 2011 r. na zakłady sportowe – to 1093 HRK [ok. 590 PLN] na mieszkańca. Największą firmą zajmującą się zakąłdami sportowymi jest Super Sport, który w zeszłym roku zanotował 43,6% wzrost przychodów w stosunku do roku 2010.(dnevno.hr)

Chorwacja liderem w regionie

Na konferencji „Croatia Summit 2012”, asystent amerykańskiej sekretarz ds. europejskich i euroazjatyckich – Philip Gordon powiedział, że Chorwacja jest prawdziwym liderem w regionie. Wyraził też nadzieję, że nadal będzie walczyć z korupcją i wzmacniać zasady państwa prawa. Wskazał też na korzyści płynące z przyszłej integracji tych krajów w Unią Europejską. (poslovni.hr)

Druga tura dopłat bezpośrednich dla rolników

Chorwacka Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłatę drugiej tury dopłat bezpośrednich dla rolników za 2011 rok. Według planu, wysokość przyznanych subwencji w nadchodzącym okresie ma wynieść około 153 mln EUR. Według danych Ministerstwa Rolnictwa w ciągu ostatnich 12 miesięcy wysokość dopłat bezpośrednich wyniosła już ponad 182 mln EUR i objęła m.in. dofinansowania dla sektora mleczarskiego, rybołówstwa oraz rozwoju obszarów wiejskich. (poslovni.hr)

Dobre plony pszenicy

Minister Rolnictwa Thomir Jakovina ocenił, że tegoroczne plony pszenicy wynoszą ok. 4,5 tony na hektar, co jest wystarczającą ilością na potrzeby krajowego rynku. Szacuje się, że nadwyżka zboża może wynieść od 150 tys. do 175 tys. ton. Minister zadowolony jest także z wysokiej jakości pszenicy. (poslovni.hr)

Nowe samochody Renault w Solinie

Chorwacka firma AD Plastik będzie produkować nowy model samochodu Renault – Logan 2 przeznaczony głównie na rynek rosyjski (u nas znany pod marką Dacia). Planowany poziom produkcji od 2014 r. to 180 tys. aut. Wartość inwestycji to ok. 18 mln EUR, z czego ok. 7 mln EUR zostanie przeznaczone na warsztaty lakiernicze w Zagrzebiu. Przewidywany wzrost zatrudnienia to ok. 100 osób. Dzięki nowej produkcji spółka ma zwiększych swoje dochody o 20 mln EUR rocznie. (seebiz.eu)

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE