Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 2 – 8 stycznia 2012 r.

Chorwacja: 2 – 8 stycznia 2012 r.

8 stycznia 2012 r.
Kredyty na legalizację samowoli budowlanej
W sierpniu 2011 r. chorwacki rząd wydał rozporządzenie w sprawie naliczania opłat za obiekty budowlane powstałe bez zezwolenia. Szacuje się, że takich budynków może być w Chorwacji nawet 150 tys. Obecny rząd stara się ułatwić mieszkańcom spłacenie tych należności, więc zaproponował przedłużenie terminu spłaty (wyznaczonego przez poprzednią ekipę rządzącą na 31 grudnia 2012 r.). Nowy minister budownictwa, Ivan Vrdoljak, uważa, że obowiązujące prawo dotyczące legalizacji bezprawnie zbudowanych obiektów musi zostać zmienione, gdyż cały proces przebiega zbyt wolno i generuje wielkie koszty. Jednym z pomysłów nowego ministra są tanie kredyty, które umożliwiłyby mieszkańcom spłatę należności. (seebiz.eu)

7 stycznia 2012 r.
Nowa linia Zagrzeb – Belgrad
Chorwacki narodowy przewoźnik Croatia Airlines latem wprowadzi sezonowe połączenie lotnicze na linii Zagrzeb – Belgrad. Loty pomiędzy chorwacką i serbską stolicą przerwane w czasie wojny w 1991 r. zostaną zatem przywrócone po 21 latach przerwy. (blic.rs)

6 stycznia 2012 r.
Obniżenie podatku VAT na usługi turystyczne
Minister Turystyki Chorwacji, Veljko Ostojić ogłosił obniżenie podatku VAT na usługi turystyczne. Będzie się to wiązać z podpisaniem porozumień, w których przedsiębiorstwa z branży turystycznej i restauracje zobowiążą się do obniżania cen usług i utrzymania danego poziomu zatrudnienia. Minister nie zdradził nowej stawki podatku, jednakże wiadomo, że będzie  ona wynosić pomiędzy 8% a 10%. (jutarnji.hr, poslovni.hr)

5 stycznia 2012 r.
Zmiany na karcie do głosowania
51 % Chorwatów jest za wejściem do Unii Europejskiej – pokazują badania przeprowadzone przez agencję Ipsos Plus. Referendum w tej sprawie odbędzie się  22 stycznia, i wbrew obietnicom byłej premier Jadranki Kosor złożonym przedstawicielom związków zawodowych, nie będzie zawierało drugiego pytania dotyczącego samej zasady organizacji referendum w Chorwacji. (vecernji.hr, poslovni.hr)

4 stycznia 2012 r.
Autocesta Rijeka-Zagreb na skraju bankructwa?
Zadłużenie firmy Autocesta Rijeka-Zagreb, będącej zarządcą odcinka autostrady A6 między Rijeką a Bosiljevem oraz dalej biegnącej do Zagrzebia jako autostrada A1, może sięgnąć nawet 1,5 mld EUR. Ze względu na wielkość zadłużenia kredytowego oraz niekorzystny bilans działalności gospodarczej, firmie grozi niewypłacalność. Tylko w tym roku, Autocesta Rijeka-Zagreb musi spłacić ratę zaciągniętego kredytu w wysokości 87,9 mln EUR, czyli tyle, ile wynosi jej całkowity roczny przychód. Ponadto, z każdym kolejnym rokiem wysokość raty będzie rosła. Tymczasem, od 2007 roku, firma przynosi same straty, które dotychczas wynoszą już około 116 mln EUR. (seebiz.eu)

3 stycznia 2012 r.
Wzrost wynagrodzenia
Chorwacki Główny Urząd Statystyczny [DZS] opublikował dane za październik dotyczące wynagrodzeń. Wynika z nich, że mimo trwającego kryzysu – płace rosną. Średnie miesięczne wynagrodzenie wyniosło w październiku 5 406 HRK netto [ok. 3189 PLN] (7744 HRK brutto) i wzrosło o 0,2% w stosunku do września 2011 r. W stosunku do października zeszłego roku – wzrost średniej płacy netto wyniósł 1%. (vecernji.hr)

2 stycznia 2012 r.
Korytarz do Dubrovnika może powstać w ciągu 3 lat
Rząd Bośni i Hercegowiny pozytywnie odniósł się do kwestii budowy przechodzącego przez bośniackie terytorium korytarza transportowego łączącego region Dubrovnika z pozostałą częścią Chorwacji. Jest to krótki odcinek o długości około 30 km, idący od miejscowości Ploče w kierunku na Opuzen, omijający Neum i kończący się na dubrownickim wybrzeżu. Taki korytarz transportowy jest już uwzględnionych w planach lokalnej administracji i mógłby być gotowy za trzy lata. (vecernji.hr)

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE