Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 20 – 26 lutego 2012 r.

Chorwacja: 20 – 26 lutego 2012 r.

26 lutego 2012 r.

Producenci mleka nie ustępują

Producenci mleka, którzy od trzynastu dni protestują przeciw nowoprzyjętym ustaleniom dotyczącym zasad i cen skupu mleka, nie odstąpią od swoich żądań i nadal będą kontynuować strajk. Oprócz blokad na głównych drogach krajowych oraz przed siedzibą rządu w Zagrzebiu, przedstawiciele Chorwackiego Związku Producentów Mleka [HSUPM] zapowiedzieli wstrzymanie dostaw mleka do firm przetwórczych. (seebiz.eu)

25 lutego 2012 r.

W Zagrzebiu zdrożeje transport publiczny, woda i gaz

W przyszłym tygodniu w ratuszu miejskim zostanie podjęta decyzji o zwiększeniu opłat za rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, które to są częścią składową rachunku za wodę. Gaz zdrożeje przez wzrost podatku VAT, podobnie jak opłaty za transport miejski. Vodoopskrba [firma zaopatrująca lokale w wodę] obecną stawkę 11,22 HRK [ok. 5,5 PLN] za m3 wody zwiększy prawdopodobnie do 11,90 HRK [ok. 6 PLN]. Cena gazu wzrośnie nieznacznie, do 2,9 HRK [ok. 1,5PLN] za m3. (vecernji.hr)

24 lutego 2012 r.

Zmiana prawa: jawny spis dłużników

Minister Finansów Slavko Linić ogłosił, że wkrótce zostanie opublikowany spis dłużników podatkowych. Wcześniej jednak parlament musi zmienić odpowiednia ustawę. Z tym jednak nie powinno być problemu, gdyż rządząca koalicja ma potrzebną ilość głosów potrzebnych do przegłosowania projektu. (dnevno.hr)

23 lutego 2012 r.

Francuzi zbudują terminal na lotnisku w Zagrzebiu

Rząd najprawdopodobniej udzieli trzydziestoletniej koncesji na zarząd lotniskiem w Zagrzebiu i wybudowanie nowego terminalu konsorcjum ZAIC (Zagreb Airport International Company), złożonemu z francuskich firm Bouygues Bâtiment International i Aéroports de Paris Management. Planowane 190 mln EUR inwestycji wystarczy na sfinansowanie pierwszej fazy projektu budowy. Lotnisko ma docelowo obsługiwać 8,2 mln podróżnych. (seebiz.eu)

22 lutego 2012 r.

Pożegnanie z piwem Ožujsko?

CVC Capital Partners zamierza sprzedać kompanię piwowarską StarBev, której częścią jest Browar Zagrzebski produkujący popularne piwa Ožujsko i Tomislav. Potencjalnych kupców nie brakuje. O przejęciu StarBeva myśli także jego były belgijski właściciel, czyli Anheuser-Busch InBev. Do zakupu chętni są także: SABMiller, japoński Asahi, amerykański Molson Coors Brewing, duński Carlsberg czy wreszcie niderlandzki Heineken, w którego posiadaniu znajduje się Browar Karlovac produkujący piwo Karlovačko, będące głównym konkurentem piwa Ožujsko. (seebiz.eu, business.hr)

Rozbudowa sieci elektroenergetycznej

Wspólna oferta firm Dalekovod oraz Rumitel wygrała otwarty, jawny przetarg na rozbudowę i modernizację istniejącej sieci elektroenergetycznej, zorganizowany przez Chorwacką Sieć Elektroenergetyczną [HEP]. Firmy Dalekovod oraz Rumitel już trzy lata temu zawarły porozumienie, które określa zasady oraz formę współpracy w trakcie wykonywania prac związanych z rozbudową sieci elektroenergetycznej. Wartość inwestycji wyniesie około 10 mln EUR i obejmie instalację nowych linii przesyłowych, budowę infrastruktury towarzyszącej oraz dostawę i montaż specjalistycznego wyposażenia.

21 lutego 2012 r.

Plany nowych inwestycji w energetykę

Gotowy jest katalog inwestycji ministra gospodarki Radimira Čačicia – dokument, w którym skonsolidowano wszystkie planowane inwestycje, a wśród nich: budowa elektrowni hydroelektrycznych HE Ombla pod Dubrownikiem, HE Kosinj w Lice, budowa czterech hydroelektrowni na Sawie, kontynuacja budowy termoelektrowni TE Sisak, początek budowy termoelektrowni TE Plomin 3. Koszt inwestycji szacuje się na 3 mld EUR. Dla większości tych projektów nie znaleziono jeszcze partnerów i nie wybrano konsultantów. (energetyka-net.hr)

Chorwaci coraz częściej kupują w BiH

Mieszkańcy Chorwacji każdego dnia przekraczają granice BiH i Serbii, żeby zrobić tańsze zakupy. Ceny w BiH są średnio o 20% niższe niż w Chorwacji, dodatkowo chorwaccy obywatele są uprawnieni do zwrotu podatku od każdego rachunku powyżej 100 KM (ok. 55 PLN). Cztery kuny (ok. 2,20 PLN) za litr mleka czy dziesięć kun (ok, 5,50 PLN) za litr oleju, 17 % VAT-u – tym kuszą zagranicznych klientów centra handlowe w BiH. Tańsze są także detergenty i produkty dla dzieci oraz, co ciekawe, niektóre produkty chorwackie. Żyjącym w pobliżu granicy opłaca się również tankowanie w BiH paliwa, informują chorwackie media. (indikator.ba, seebiz.net)

20 lutego 2012 r.

Agrokor buduje stacje benzynowe przy supermarketach Konzum

Otwarcie stacji benzynowych przy swoich supermarketach Konzum zapowiedziała największa chorwacka prywatna spółka Agrokor. Pierwszy dystrybutor paliwa ma się pojawić przy jednym z zagrzebskich sklepów już w marcu b.r., a niedługo po nim najprawdopodobniej powstaną kolejne. Choć podobne zapowiedzi pojawiały się już w poprzednich latach, to jak zapewnia prezes zarządu firmy Agrokor, Ivica Todorić, tym razem wszystko jest już ostatecznie ustalone. Dokładne koszty projektu nie są znane, szacuje się jednak, że budowa jednej stacji kosztować może ponad milion EUR. (vecernji.hr,indeks.hr, croatiantimes.com)

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE