Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 20 – 26 sierpnia 2012 r.

Chorwacja: 20 – 26 sierpnia 2012 r.

Zbigniew Jakubas planuje inwestycje na chorwackim rynku

Polski miliarder, planujący rozpoczęcie inwestycyjnej ofensywy na chorwackim rynku, chce inwestować w zarządzanie infrastrukturą, budowę lokomotyw i tramwajów. Firma Jakubasa już wcześniej współpracowała z grupą Končar, a obecnie obie firmy planują rozpocząć produkcję tramwajów, które byłyby przeznaczone zarówno na rynek polski, jak i bałkański. W Polsce planują wziąć udział w przetargu na dostarczenie tramwajów dla Katowic i Warszawy.

Rozpoczęto budowę największej elektrowni słonecznej w kraju

Budowę największej w Chorwacji elektrowni słonecznej o całkowitej sile 500 kWp rozpoczęto właśnie w mieście Orahovice. Nowa elektrownia będzie znacznie większa od uruchomionej w marcu 2012 r. elektrowni słonecznej w miejscowości Kukuljanowo. Koszt inwestycji szacuje się na 11 mln HRK [blisko 6 mln PLN].

Nowa metoda obliczania indeksów

Giełda zagrzebska od 1 września zmienia zasady obliczania indeksów CROBEX [odpowiednik WIG] i CROBEX10. Inaczej obliczać się będzie liczbę wolnodostępnych akcji znajdujących się w obrocie publicznym (free float) oraz zmniejszy się waga pojedynczej akcji i jej wpływu na indeks. Dotychczas obowiązywała zasada, że do free float nie zaliczają się akcje inwestorów instytucjonalnych, którzy posiadają ponad 5% akcji danej spółki. (seebiz.eu)

Chorwacka firma zbuduje most graniczny BiH z Chorwacją

Wykonawcą prac przy budowie mostu granicznego Chorwacji z Bośnią i Hercegowiną na rzece Sawie w Svilaju będzie chorwacka firma budowlana Viadukt. Wartość inwestycji, która jest po połowie finansowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Chorwacji oraz Ministerstwo Transportu i Łączności BiH, wynosi 25 mln EUR. Most będzie miał długość 640 m oraz szerokość 29 m, natomiast cała konstrukcja będzie ważyć około 500 ton. Prace rozpoczną się za miesiąc.

Dalekovod emituje obligacje komercyjne

Chorwacka spółka energetyczna Dalekovod wyemitowała roczneobligacje komercyjne o wartości 10 mln HRK [ok. 5,4 mln PLN]. Łącznie z tą e misją, Dalekovod ma już w obiegu komerycjne papiery wartościowe opiewające na łączną sumę 56,5 mln HRK [ok. 30,5 mln PLN]. (seebiz.eu)

Chorwacka Adriaoil w rękach tureckiej firmy Çalışkan Kömür

Rada nadzorcza chorwackiej firmy działającej w przemyśle petrochemicznym – Dioki, zatwierdziła we wtorek umowę przedwstępną, dotyczącą sprzedaży Adriaoil, spółki zależnej od grupy Dioki. Nabywcą kapitału została turecka firma Çalışkan Kömür.

Podsumowanie tygodnia na chorwackiej giełdzie

Tygodniowe obroty na chorwackiej giełdzie wyniosły 43,8 mln HRK. Indeksy giełdowe zanotowały spadki: CROBEX [odpowiednik WIG] spadł o 0,8%, tak samo jak CROBEX 10. J. Największy sukces należał do firmy petrochemicznej Dioki. Akcje tej spółki wzrosły o 26,2%, co ma związek ze zmianami w tej spółce. Obroty Dioki również były najwyższe wśród wszystkich notowanych na burzie przedsiębiorstw – 6,6 mln HRK. Największe spadki odnotował Belje [branża spożywcza] – 11,2 spadek cen akcji.(seebiz.eu)

Wzrost emigracji zarobkowej

Rosnące w Chorwacji bezrobocie jest jedną z przyczyn wzrostu emigracji. Bez pracy pozostaje ok. 300 tysięcy osób, a w ciągu ostatnich 3 lat kraj opuściło ok. 350 tysięcy Chorwatów – podaje chorwacki Główny Urząd Statystyczny [Glavni zavod za statistiku].

Nic” produktem promującym Chorwację

Nietypową manifestację „Nic 2012” [„Ništa 2012″] pod hasłem „Przyjdź i nie doświadcz niczego!” zorganizowano 23 sierpnia b.r. w miejscowości Preko na wyspie Ugljan. Poprzez brak wysiłku włożonego w organizację tego wydarzenia uwypukla się styl dalmatyńskiej etyki pracy, a brak środków włożonych w organizację ma mówić o poziomie szczodrości mieszkańców wyspy. Akcja cieszy się duża popularnością na Facebooku.

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE