Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 21 – 27 maja 2012 r.

Chorwacja: 21 – 27 maja 2012 r.

27 maja 2012 r.
Chorwackie wybrzeże najczystsze w Europie

Badanie jakości wód realizowane przez Europejską Agencję Środowiska (European Environment Agency) wykazało, że woda w chorwackich kąpieliskach jest jedną z najczystszych w Europie. Spośród 910 badanych miejsc aż 97,7 proc. otrzymało najwyższą ocenę. Jakość wody w pozostałych kąpieliskach została oceniona jako zadowalająca. Według danych Agencji, czystość wody na chorwackim wybrzeżu plasuje się powyżej średniej europejskiej.

Spółka Končar El sprzedaje majątek
Spółka akcyjna Končar El (przemysł energetyczny) wystawiła na sprzedaż należące do firmy grunty w Samoborze o powierzchni 5208 m2 oraz biura w Zagrzebiu i łącznej powierzchni 1192 m2. (seebiz.eu)


26 maja 2012 r.

Podsumowanie tygodnia na zagrzebskiej giełdzie

Indeksy CROBEXu (odpowiednik WIGu) spadły na poziomie tygodniowym o 2,1%, natomiast CROBEX 10 [odpowiednik WIG 10) zanotował aż 3,4% spadek w stosunku do zeszłego tygodnia. Największe obroty zanotowała Telekomunikacja Chorwacka (12,4 mln HRK). Największe straty odnotowała spółka Dioki [petrochemia] – jej akcje spadły o 21,8%. Natomiast największy sukces osiągnęła w tym tygodniu spółka IGH (wzrost o 10,1%). (seebiz.eu)

25 maja 2012 r.

Huta w Splicie rozpoczyna produkcję

W środę 23 maja rozpoczęło się testowanie linii produkcyjnych w Hucie Split, która została zakupiona w zeszłym roku za 10,3 mln EUR przez spółkę Adria Čelik [produkcja i handel elementami metalowymi i stalowymi]. Kilkudziesięciu byłych pracowników przeprowadziło pierwszą próbną produkcję prętów żebrowanych do zbrojenia betonu. Pod koniec września planowana produkcja ma odbywać się w pełnym trzyzmianowym wymiarze godzin, a zatrudnienie ma wzrosnąć do 200 pracowników.

Chorwacka transplantologia w światowej czołówce

Chorwacja jest wiodącym krajem na świecie pod względem liczby dawców organów oraz ilości dokonywanych przeszczepów – powiedział chorwacki minister zdrowia Rajko Ostojić w kontekście przypadającego na sobotę 26 maja Narodowego Dnia Oddawania i Przeszczepiania Organów. W Chorwacji na każdy milion mieszkańców przypada aż 33,5 dawcy, co stawia ten kraj w ścisłej światowej czołówce.

24 maja 2012 r.

Węgrzy zainteresowani budową terminalu LNG

Węgrzy, za pośrednictwem swojej państwowej firmy MVM Group, są zainteresowani wszelkimi pracami związanymi z budową terminalu LNG na wyspie Krk , a także bliską współpracą państwowych kompanii energetycznych – MVM i HEP. Współpraca ta miałaby dotyczyć powiązania rynków energetycznych i szerszego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza elektrowni wiatrowych – to wnioski ze środowej delegacji członków węgierskiego rządu w Chorwacji.

Knjaz Miloš wraca do chorwackich sklepów

Popularna w Serbii i Bałkanach Zachodnich marka Knjaz Miloš, jeden z czołowych serbskich producentów wody mineralnej i napojów gazowanych i niegazowanych powrót na chorwacki rynek. Plany takie firma ogłosiła podczas Międzynarodowego Festiwalu Wody w chorwackim Rovinju.

23 maja 2012 r.

Chorwacki rynek zamknięty dla inwestorów

Chorwacja znalazła się na 46 miejscu w raporcie „Global Enabling Trade Report”, który został opracowany przez Światowe Forum Gospodarcze. Warunki do inwestowania Na Bałkanach nie są zbyt korzystne. Za Chorwacją na liście znalazła się Bośnia i Hercegowina (80. miejsce), Serbia (71. miejsce), Macedonia (61. miejsce) i Albania (49. miejsce). Najlepsze miejsce wśród krajów bałkańskich zajęła Czarnogóra – uplasowała się 39 pozycji.

22 maja 2012 r.

Jeden z największych banków wystawiony na sprzedaż

Austriacka grupa bankowa Hypo Group Alpe Adria podjęła decyzję o sprzedaży sześciu swoich banków-córek działających na Bałkanach, w tym największego z nich – chorwackiego Hypo Alpe Adria Bank, czyli czwartego co do wielkości banku w tym kraju, z 10% udziałem w rynku, z którego usług korzysta ponad 400 tys. osób. Za banki z Chorwacji, Słowenii, Serbii, Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny nowy właściciel zapłacić będzie musiał 1,5 mld EUR.

21 maja 2012 r.

Chorwacja blokuje eksport z BiH

Eksport bośniackich produktów do Chorwacji drastycznie spada. Eksport z BiH do Chorwacji w I kwartale 2012 r. był niższy o 18,6%, w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Sytuacja ta jest rezultatem ustanowionych m.in. przez Chorwację barier w wolnym handlu dla eksportu produktów z BiH oraz nie uznawanie certyfikatów jakości, dokumentów sanitarnych, fitosanitarnych i weterynaryjnych.

Opłaty za torby plastikowe zagrożeniem dla 3 tys. miejsc pracy

Chorwacka Minister Ochrony Środowiska, Mirela Holy, postuluje wprowadzenie opłat (2 HRK) za foliowe torebki jednorazowe. Przeciw tej decyzji wystąpili przedstawiciele producentów plastikowych torebek. Według nich, ta decyzja może być zagrożeniem dla ok. 50 rodzimych firm, a tym samym dla ok. 3 tys. miejsc pracy. (dnevno.hr)

 

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE