Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 22 – 28 października 2012 r.

Chorwacja: 22 – 28 października 2012 r.

Uproszczenie egzekucji

Od 15 października w Chorwacji zaczęło obowiązywać nowe prawo egzekucyjne. Nowelizacja umożliwia bezpośrednią zapłatę należności pieniężnych poprzez Agencję Finansową FINA, na podstawie prawomocnych decyzji, wyroków i orzeczeń sądowych. Bezpośrednio poprzez Agencję będzie możliwa również spłata zaległych wynagrodzeń i odpraw pracowniczych oraz wszelkich innych należności i to bez konieczności prowadzenia odrębnego postępowania sądowo-egzekucyjnego.

VI Chorwackie Forum Budownictwa Zrównoważonego

Uniwersytet w Zagrzebiu oraz firma budowlana Holcim zorganizują wspólnie VI Chorwackie Forum Budownictwa Zrównoważonego, które odbędzie się 1 grudnia 2012 r. w gmachu Wydziału Budownictwa Uniwersytetu w Zagrzebiu. Głównym tematem nadchodzącego forum będzie recykling odpadów budowlanych.

Więcej inwestycji niż w zeszłym roku, mniej niż w rządowym planie

Osiem przedsiębiorstw państwowych w ciągu 9 pierwszych miesięcy tego roku zrealizowało inwestycje o wartości 710,2 mln EUR, a szacuje się, że do końca br. będzie to 1,3 mld EUR, tzn. 25% więcej niż w roku ubiegłym, ale zarazem 20% mniej niż zakładał plan rządu – oznajmił wicepremier i minister gospodarki, Radimir Čačić.

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązywać będą kasy fiskalne

Wszystkie kawiarnie, bary i restauracje, nawet tzw. beach bary, będą musiały być wyposażone w kasy fiskalne z dniem 1 stycznia 2013 r. Właściciele twierdzą, że przepisy nie są wystarczająco jasne i że koszty związane z zakupem kasy i programu są zbyt wysokie. Dodatkowo wymagane jest, by programy były zsynchronizowane z Internetem, co stanowi dodatkowy problem dla barów znajdujących się na plażach. (seebiz.eu)

Spadek sprzedaży książek o 50%

Aż o połowę spadła liczba książek sprzedanych w Chorwacji w 2012 r. w porównaniu do wyniku z roku 2011. Obecnie tomiki poezji rozchodzą się w Chorwacji w liczbie około 10 egzemplarzy rocznie, powieści w liczbie 300-600 egzemplarzy, a największe książkowe bestsellery – 1000 egzemplarzy. Jak podaje chorwacki dziennik Jutarnji, tak wyglądają rzeczywiste, choć nieoficjalne, dane dotyczące liczby sprzedawanych w Chorwacji książek.

Hotel Excelsior znów najlepszy

Na Dniach Turystyki 2012 rozdano nagrody dla najlepszych hoteli. Te wyróżnienia przyznawane są przez Ministerstwo Turystyki, Chorwacką Izbę Gospodarczą, Chorwackie Stowarzyszenie Turystyczne oraz Radio i Telewizję Chorwacką. Główną nagrodę, zwaną „Kwiat turystyki” otrzymał hotel Excelsior z Dubrownika dla najlepszego hotelu w kategorii hoteli pięciogwiazdkowych. Wyróżnienie w tej samej kategorii otrzymał Hotel Bellevue ze Splitu. Hotel Dubrovnik Palace otrzymał nagrodę World Travel Awards dla najlepszego SPA w Chorwacji.

EBOiR: Zmiana prognoz PKB dla Bałkanów

Po tym, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył ostatnią prognozę wzrostu gospodarczego większości państw bałkańskich, redukcji dokonał także Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Według EBOiR Chorwacja zanotuje spadek PKB o 1,2%.

Podsumowanie tygodnia na chorwackiej giełdzie

Po zwyżkach w poprzednim tygodniu, indeksy giełdowe nie odnotowały większych wahań. CROBEX [odpowiednik WIG] spadł o 0,04%, a CROBEX10 wzrósł o 1%. Obroty wyniosły 85,2 mln HRK (ok. 46 mln PLN). Największe obroty należały w tym tygodniu o grupy Končar – 17,4 mln HRK (ok. 9,30 mln PLN), a akcje tej spółki podrożały o 3,3%. Taki sam wzrost cen akcji zanotował Adris. Wzrosty osiągnęła także spółka petrochemiczna INA – 4,3%. Dalekovod – firma z branży energetycznej straciła aż 7,3% wartości. (seebiz.eu)

Zbyt dużo pracowników – zbyt małe przychody

Firma BDO SAVJETOVANJE sporządziła raport, z którego wynika, że 1 pracownik Chorwackich Autostrad [HAC] przynosi roczny przychód w wysokości 60 tys. EUR, podczas gdy 1 zatrudniony w austriackiej spółce zajmującej się zarządzaniem autostradami – aż 570 tys. EUR. Równie niskie przychody w stosunku do ilości zatrudnionych osób maja spółki kolejowe. (seebiz.eu)

Wzrost cen usług turystycznych po przystąpieniu do UE

Wraz z 1 lipca 2013 r. biura turystyczne prawdopodobnie podniosą ceny swoich usług od 3 do 6% z powodu opodatkowania marży, które zacznie obowiązywać z dniem przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej. Do tej pory chorwackie biura podróży były zwolnione z tego podatku, choć obowiązuje on w innych krajach Unii. Nie znane są jednak szczegóły co do wysokości tego podatku.  (dnevno.hr)

 

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE