Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 23 – 29 stycznia 2011 r.

Chorwacja: 23 – 29 stycznia 2011 r.

 

29 stycznia 2011 r.
Przedstawiciele największych firm przemysłu spożywczego o przystąpieniu Chorwacji do UE
W siedzibie firmy Kraš [produkcja wyrobów z czekolady] odbyło się spotkanie przedstawicieli chorwackich firm przemysłu spożywczego, którego celem było określenie możliwych konsekwencji, jakie dla krajowej gospodarki przyniesie przystąpienie do Unii Europejskiej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele największych lokalnych firm spożywczych: Agrokor, Adris, Podravka, Franck, Vindija, Dukat, Badel 1862, Pivac, Atlantic, jak również Chorwackiej Izby Gospodarczej [HGK]. Uczestnicy postanowili, że dzięki wspólnemu dialogowi przeprowadzą niezbędne przygotowania do przyszłego funkcjonowania gospodarki Chorwacji w ramach struktur Unii Europejskiej. (seebiz.eu)

Wina z Kutjeva po zdobyciu polskiego rynku ruszają na podbój Chin i Ameryki
Kutjevo S.A. – firma zajmująca się produkcją spożywczą i winiarską, jest liderem w eksporcie chorwackiego wina za granicę (45-55% udziału w łącznym eksporcie wina), przede wszystkim do Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Japonii, a także Polski. Władze spółki oczekują, że w 2012 r. nastąpi znaczny wzrost sprzedaży ich produktów na polskim rynku. Firma przygotowuje się także do ekspansji na rynek Chin i Ameryki. Podobno trwają już rozmowy z potencjalnymi chińskimi i amerykańskimi importerami. (seebiz.eu, vjesnik.com, mvp.hr, kutjevo.com)

28 stycznia 2011 r.
Chorwackie usługi turystyczne: relatywnie tanie, ale mało rozrywkowe
Jak wynika z badań chorwackiego Instytutu Turystyki, przeprowadzonych w ramach programu „Strategia Turystyki”, łączna konkurencyjność cenowa Chorwacji jest wyższa w stosunku do innych państw obszaru Morza Śródziemnego. Jednakże, pod względem jakości oferty rozrywkowej, większość konkurentów prześcignęła Chorwację, w największej mierze Turcja. (poslovni.hr)

27 stycznia 2011 r.
Konzum będzie miał własną linię ubrań
Sieć handlowa Konzum chce wypuścić na rynek własną kolekcję odzieży. Jako wzór posłuży Konzumowi strategia sieci Tesco, która rocznie dzięki swojej ofercie odzieżowej zarabia ponad 2 mln EUR. (dnevno.hr)

26 stycznia 2011 r.
Francuska agencja kredytowa chwali politykę fiskalną Milanovicia
Analitycy Merrill Lynch, oddziału zarządzania majątkiem Bank of America, w wywiadzie dla agencji Reuters zasugerowali Chorwacji przystąpienie do elastycznej linii kredytowej (FCL) jako środek ostrożności, z którego często korzystają kraje potrzebujące nie tyle kredytu, co gwarancji że są na dobrej drodze i są bezpieczne dla inwestorów.
Z kolei przedstawiciele francuskiej agencji kredytowej Fitch jeszcze przed wystąpieniem Milanovicia pochwalili zapowiedziany wzrost podatku VAT (oprócz żywności dla dzieci, oleju, tłuszczów, rachunków za wodę – tutaj VAT spadnie), który, wraz z koniecznymi cięciami budżetowymi ma doprowadzić do ustalenia wysokości tegorocznego budżetu na 117,6 mld HRK ( w 2010 było to 121 mld, w 2011 – 122 mld). (vecernji.hr)

Chorwacja sprzedaje gaz do Włoch, by go potem…odkupić
Krajowa produkcja gazu byłaby wystarczająca na potrzeby Chorwacji jeszcze przez jakiś czas, ale aż 35% gazu eksportuje się do Włoch. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że Chorwacja potem kupuje gaz…od Włochów właśnie – mówi niezależny ekspert energetyczny, dr Branimir Molak. (liderpress.hr, dnevno.hr)

25 stycznia 2011 r.
Dalszy wzrost cen w sklepach
Wzrost cen dotknął przede wszystkim produkty codziennego użytku, głównie produkty spożywcze. Podrożały artykuły mleczne i mlekopochodne największych lokalnych dostawców (Dukat, Vindija i Kraš): masło, sery, jogurty, jak również czekolady, batony i pozostałe słodycze. Produkty Dukat, oprócz mleka w proszku, od końca grudnia zdrożały średnio o 5%. Nieco niższy wzrost w ciągu ostatniego miesiąca zanotowały ceny towarów Vindija: mleko zdrożało o 1,5%, a jogurty o 3%. Najbardziej podrożały natomiast produkty firmy Kraš: cukierki o 4-10%, czekolada mleczna o 5,1%, Bajadera o 8%, ciastka Petit Beurre o 12%, natomiast kakao aż o 30%.
24 stycznia 2011 r. (vecernji.hr, seebiz.eu )

23 stycznia 2011 r.
Chorwacja w referendum  na TAK
Przy frekwencji 43,51%, czyli udziale mniej niż 2 mln uprawnionych, 66,27% głosujących w niedzielnym referendum Chorwatów opowiedziało się za przystąpieniem swojego kraju do Unii Europejskiej. (Državno izborno povjerenstvo, hina.hr, jutarnji.hr, vjesnik.hr, vecernji.hr)

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE