Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 2322 osób wciąż nie odnaleziono po wojnie

Chorwacja: 2322 osób wciąż nie odnaleziono po wojnie

 

Uaktualniona lista osób zaginionych na terenie Chorwacji w czasie wojny domowej w latach 1991–1995 została 18 lipca przedstawiona w „Księdze osób zaginionych w Republice Chorwacji”, opublikowanej przez Chorwacki Czerwony Krzyż, Ministerstwo ds. Weteranów oraz Departament ds. Osób Więzionych i Zaginionych.

Jest to trzecie wersja tej listy. Pierwsza pojawiła się w lutym 2007 r. jako efekt współpracy Departamentu ds. Osób Więzionych i Zaginionych, Ministerstwa ds. Weteranów, Międzynarodowego Czerwonego Krzyża oraz Chorwackiego Czerwonego Krzyża. Drugie wydanie pojawiło się natomiast w marcu 2010 r.

Na liście ostatniej z publikacji nadal znajdują się 2322 osoby różnej narodowości, które podczas ostatniej wojny zaginęły na terytorium Chorwacji. Większość z zaginionych, bo aż 1736 osób to jednak obywatele Chorwacji. Mimo że, jak twierdzi Barbara Hintermann Marclay z Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, rezultaty wyjaśniania losów osób zaginionych są dużo bardziej zadowalające od pozostałych kwestii związanych z wojną domową, to w ciągu ostatnich dwóch lat i tak znaleziono tylko 215 zaginionych. Natomiast według Międzynarodowego Czerwonego Krzyża – powiedziała Marclay – na odnalezienie czeka jeszcze ponad 13000 osób: 8737 w Bośni i Hercegowinie, 2322 w Chorwacji i 1774 w Kosowie.

Tymczasem na terenie Chorwacji zarejestrowano 6407 osób zaginionych, z czego ponad cztery tysiące przypadków zostało już wyjaśnionych. Ponad 1300 osób znaleziono żywych, a szczątki 2664 zidentyfikowano i zwrócono rodzinom. Więcej niż sto ciał czeka jeszcze na ekshumację, a około 900 na zidentyfikowanie.

Minister ds. Weteranów Predrag Matić podkreślił, że wyjaśnianie kwestii związanych z zaginięciem osób podczas ostatniej wojny jest najbardziej aktualnym problemem humanitarnym w Chorwacji, ale także priorytetem w stosunkach z Serbią.

Prezydent Chorwacji Ivo Josipović potwierdził, że problem osób zaginionych jest za każdym razem przedmiotem rozmów chorwackiego i serbskiego rządu.

– Nie było spotkania, na którym byśmy nie poruszali tego tematu i nie łączyli się w bólu z rodzinami zaginionych osób – powiedział prezydent i dodał, że każdy człowiek, niezależnie od tego, do jakiej formacji wojskowej należał, zasługuje na godny pochówek.

 

Tekst: tportal.hr, politikaplus.com

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE