Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 24 – 30 września 2012 r.

Chorwacja: 24 – 30 września 2012 r.

Wznowiono eksport świń na rynki UE

– Od przyszłego miesiąca umożliwiony zostanie eksport świń, mięsa i przetworów mięsnych do Unii Europejskiej – ogłosił w Brukseli chorwacki wicepremier Neven Mimica, po spotkaniu z europejskim komisarzem ds. zdrowia i ochrony konsumentów Johnem Dallim. To dobra wiadomość, ponieważ od 2005 roku eksport trzody był zakazany z powodu przeprowadzanych w Chorwacji szczepień w związku ze świńską grypą, których to UE zabraniała.

 

Zmiana opodatkowania nieruchomości

Minister finansów Slavko Linić powiedział, że w 2013 rząd chce opodatkować nieruchomości od ich wartości, zamiast po metrze kwadratowym. Tylko za grunty dalej płaciłoby się od metra kwadratowego. Mają zostać zniesione opłaty komunalne i podatki na domy letniskowe.

 

Chorwacja deklaruje zainteresowanie Gazociągiem Południowym

Chorwacka minister spraw zagranicznych Vesna Pusić na spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, Siergiejem Ławrowem, powiedziała, że kwestię przebiegu Gazociągu Południowego będzie należało rozwiązać zgodnie z przepisami unijnymi, ale jako że swoje zainteresowanie zgłosiło już kilka państw członkowskich, również Chorwacja postara się włączyć w negocjacje. Pusić podkreśliła również plany wprowadzenia na rynek rosyjski chorwackich tramwajów.

 

Kuna najmocniejszą walutą w Europie

Pomimo kryzysu, wartość kuny w stosunku do euro i dolara ciągle rośnie – od początku czerwca do 16 września moc nabywcza chorwackiej kuny na rynku walutowym wzrosła o 2% w stosunku do euro i o 6% w stosunku do dolara i uzyskała status jednej z najmocniejszych walut na rynku światowym.

 

Pierwszy od 7 miesięcy wzrost produkcji przemysłowej

Chorwacki Główny Urząd Statystyczny [DZS] podał informację, że produkcja przemysłowa w sierpniu b.r. wzrosła o 0,6% w stosunku do lipca b.r. i o 0,7% w porównaniu z sierpniem 2011 r. To pierwszy od 7 miesięcy wzrost produkcji przemysłowej.  (dnevno.hr)

 

Radio ZET w zagrzebskich tramwajach

W połowie października w zagrzebskich tramwajach rozbrzmi pierwszy serwis informacyjny Radia ZET. Nie chodzi jednak o polską, popularna rozgłośnię radiową, ale o radio Zagrzebskiego Tramwaju Elektrycznego [ZET – Zagrebački električni tramvaj]. Chorwacki przewoźnik publiczny zostanie tym samym pierwszym w Europie, który posiadać będzie własną stację radiową. Emitowane będą audycje o charakterze informacyjnym, z głośników jak na razie nie popłynie muzyka. (seebiz.eu)

 

Chorwacja – Węgry: Napięcia wokół kwestii zarządzania Iną

Węgierscy udziałowcy nie zgodzili się na przyjęcie rozwiązania, zaproponowanego przez trzech chorwackich członków rady nadzorczej chorwackiego koncernu Ina, co wywołało burze polityczną. Propozycja dotyczyła zmiany poszczególnych zapisów w dokumentach firmy, a także sposobu pracy rady nadzorczej tak, by były zgodne z kodeksem spółek handlowych, statutem firmy i regulaminem pracy rady nadzorczej. Miałoby to prowadzić do sytuacji, w której wszystkie decyzje są podejmowane za zgodą obu stron – węgierskiej i chorwackiej.

 

 Google Street View w końcu w Chorwacji

Grupa Google latem 2011 r. rozpoczęła proces filmowania ulic w Chorwacji. Prace nadal trwają, jednak już dziś w Google Street View można się wirtualnie przespacerować ulicami wielu chorwackich miast. Jak na razie zdjęciami objęto 50% powierzchni kraju. Minister turystyki Slavko Linić osobiście wziął udział w procesie filmowania ulic Zagrzebia – kierował specjalnym rowerem ekipy Google, który wykonuje zdjęcia w 360 stopniowej panoramie.

 

Podsumowanie tygodnia na chorwackiej giełdzie

Obroty na chorwackiej giełdzie w minionym tygodniu wyniosły 55,3 mln HRK [ok. 30 mln PLN]. Indeksy giełdowe zanotowały wzrosty – CROBEX [odpowiednik WIG] spadł o 0,8% a CROBEX10 wzrósł o prawie 1%. W tym tygodniu  status lidera pod względem obrotów osiągnęła firma petrochemiczna INA – 9,4mln HRK [ok. 5 mln PLN], a cena akcji tej spółki spadła o 1%. Największy wzrost cen akcji w tym tygodniu należał do banku Zagrebačka banka (o 6%). Największe straty odnotowała natomiast  Ingra [rynek nieruchomości] – o 6,6%. (seebiz.eu)

 

Stagnacja rynku IT

Badania analityków z instytutu IDC Adriatics pokazują, że chorwacki rynek technologii informatycznych zanotował w 2011 r. spadek o 0,5% do poziomu 1,15 mld USD. Analitycy oczekują dalszego spadku wartości rynku IT w 2012 r. (o 0,4%), ale za to w następnych latach, aż do 2016 r. wartość rynku osiągnie 1,53 mld USD. (seebiz.eu)

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE