Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 25.02 – 03.03.2013 r.

Chorwacja: 25.02 – 03.03.2013 r.

chorwackie kuny - vecernji.hr

Klub Instytutu Ekonomicznego, czyli pierwszy chorwacki gospodarczy think-tank

W Zagrzebskim Instytucie Ekonomicznym odbyło się pierwsze spotkanie Klubu, którego celem jest nawiązanie współpracy między instytucją naukową a realnym sektorem gospodarczym. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele czterech kluczowych dla chorwackiej gospodarki firm: Agrokoru, Plivy, grupy Atlantic i Zagrzebskiego Banku Gospodarczego (PBZ).

.

MFW: budżet Chorwacji na 2013 rok powinien ulec zmianie

Stan chorwackiej gospodarki pogorszył się od ostatniej wizyty MFW w połowie 2012 roku. W wyniku ogólnego osłabienia warunków gospodarczych zmalał popyt, zmniejszyło się zadłużenie sektora prywatnego, nastąpił zauważalny brak pewności u przedsiębiorców i konsumentów.Wprowadzenie reform strukturalnych jest czynnikiem krytycznym dla polepszenia sytuacji chorwackiej gospodarki i koniecznie musi przyspieszyć – mówi raport z wizyty MFW w lutym bieżącego roku.

.

Można wypłacić pieniądze w każdym sklepie

Sieć sklepów Konzum i kiosków Tisak rozpoczęła współpracę z Bankiem Zagrzebskim [Zagrebačka banka], której rezultatem jest wprowadzenie nowej usługi pod nazwą „Wypłać pieniądze”. Wprowadzona usługa umożliwi użytkownikom kart kredytowych i debetowych (Maestro, Cirrus, MasterCard, Visa, Visa Electron i Diners) szybką, prostą i bezpieczną wypłatę środków z konta bankowego. Skorzystanie z usługi nie jest uwarunkowane zakupem w Konzumie czy Tisaku.

.

DIV Brodogradnja kupił stocznię Brodosplit

Cztery lata po oficjalnym rozpoczęciu procesu restrukturyzacji chorwacka stocznia Brodosplit stała się oficjalnie własnością DIV Brodogradnja. Za zakup ponad 8 mln akcji prywatyzowanej stoczni DIV zapłaci 3,7 mln HRK (2 mln PLN), a oprócz tego zobowiązał się do końca 2018 r. wpłacić w ratach w sumie 2,4 mld HRK (1,32 mld PLN), natomiast chorwacki rząd na Brodosplit przeznaczy jeszcze 1,5 mld HRK (0,83 mld PLN). Całkowity koszt restrukturyzacji tego przedsiębiorstwa ma wynieść 13 mld HRK (7,15 mld PLN), a jej zakończenie planowane jest  na rok 2022.

.

Roczna stopa inflacji najwyższa od 2008 r.

W styczniu roczna stopa inflacji w Chorwacji osiągnęła poziom 5,2% i choć była niższa od zapowiadanej, to mimo to najwyższa od października 2008 r. – wynika z danych chorwackiego Głównego Urzędu Statystycznego (Državni zavod za statistiku). Jeszcze w grudniu 2012 r. stopa inflacji w tym kraju wynosiła 4,7%, ale wzrosła w przeciągu miesiąca m.in. na skutek zniesienia zerowej stawki VAT z początkiem 2013 r.

.

NYT: Broń syryjskich rebeliantów pochodzi z Chorwacji

New York Times, potwierdzając informację, która wcześniej pojawiła się w dzienniku Jutarnji list napisał, iż syryjscy rebelianci posługują się sfinansowaną przez Arabię Saudyjską, która pochodzi z Chorwacji.  Broń, która miała być nadwyżką pozostałą po wojnie w latach 90-tych,  miała dotrzeć do rebeliantów w grudniu, przez Jordan.

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE