Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 25.03 – 7.04. 2013 r.

Chorwacja: 25.03 – 7.04. 2013 r.

chorwackie kuny - vecernji.hr

 

Chorwacja wciąż jednym z najbardziej zaminowanych krajów świata

Chorwacja jest nadal jednym z najbardziej zaminowanych państw na świecie. Do dziś oczyszczona z min została blisko połowa podejrzewanych o zaminowanie obszarów tego kraju, co kosztowało jego władze ponad 4 mld HRK (2,2 mld PLN). Do „rozbrojenia” pozostało jeszcze 680 km kw. w 12 żupaniach – przypomniano w trakcie obchodów przypadającego na 4 kwietniaMiędzynarodowego Dnia Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegających Minom.

.

Chorwackie wizy szansą dla czarnogórskiej turystyki

Ponowne wprowadzenie obowiązku wizowego w Chorwacji dla turystów z krajów, które nie są członkami Unii Europejskiej, może spowodować, że część z nich zdecyduje się na wakacje w Czarnogórze.

.

Prawie połowa mieszkańców jest „na minusie”

Aż 47% obywateli koszty życia pokrywa za pomocą pensji i debetu na koncie – pokazują rezultaty ankiety przeprowadzonej przez portal MojPosao. Ankietowani uważają to za rezultat faktu, iż „wszystko drożeje, a płace są coraz mniejsze”, a jako główny powód zadłużenia podają obcięcie bądź opóźnienie wypłaty pensji.

.

Nowa fabryka BMW w Chorwacji?

Chorwacja jest jednym z potencjalnych kandydatów wśród kilku krajów transformacyjnych, na terenie których koncern motoryzacyjny BMW założy swoją nową fabrykę. Oprócz Chorwacji brane są pod uwagę między innymi: Słowacja, Republika Czeska, Słowenia i Węgry.

.

Dubrownik dla Brytyjczyków – tani i atrakcyjny

Dubrownik znalazł się na pierwszym miejscu na liście miast, które Brytyjczycy najbardziej chcieliby odwiedzić oraz na 6. miejscu w Europie pod względem stosunku ceny do jakości usług świadczonych turystom – wynika z danych przedstawionych przez Post Money Office Travel.

.

Słowenia ratyfikowała Traktat Akcesyjny

Słoweński parlament jednogłośnie ratyfikował chorwacki Traktat Akcesyjny. Na posiedzeniu obecny był również premier Chorwacji, Zoran Milanović, i chorwacka minister spraw zagranicznych i europejskich, Vesna Pusić.

.

Czarnogóra chce uzyskać kontrolę nad wejściem do Zatoki Kotorskiej

Czarnogóra będzie prowadzić z Chorwacją negocjacje w sprawie demarkacji, aby zachować kontrolę nad wejściem do Zatoki Kotorskiej – postanowiła w piątek 29 marca komisja ds. stosunków międzynarodowych działająca przy czarnogórskim Parlamencie. Chorwacja została wezwana do podpisania umowy rozgraniczającej terytoria, co pozwoli uniknąć obciążenia perspektywy europejskiego rozwoju obu krajów – poinformował przedstawiciel rządzącej Demokratycznej Partii Socjalistów (DPS), Miodrag Vuković.

.

Piąty najbiedniejszy kraj UE ze słabą klasą średnią

Po wstąpieniu do UE Chorwacja będzie piątym najbiedniejszym krajem Unii, w którym co piąty obywatel jest ubogi – wynika z badań  przeprowadzonych przez niemiecki urząd statystyczny Destatis.

.

Osimpex chce przejąć słoweńskiego producenta obuwia

Zajmujące się dotąd handlem wyrobami metalowymi chorwackie przedsiębiorstwo Osimpex z Osijeka najprawdopodobniej przejmie słoweńską firmę Peko – jednego z najdłużej działających w Europie Południowo-Wschodniej producentów obuwia.

.

Chorwacki produkt designerski w Mediolanie

Centrum Designu Chorwackiej Izby Handlowej wraz z Tatjaną Bartaković organizuje wystawę pod nazwą „Solid Acts – Design from Croatia” na Tygodniu Designu w Mediolanie. Zostaną tam przedstawione wyselekcjonowane chorwackie produkty designerskie. Wystawę będzie można podziwiać w jednym z najbardziej uczęszczanych miejsc podczas Tygodnia Designu, Superstudiu Più – Temporary Museum for New Design 2013, w terminie między 9 a 14 kwietnia. Wydarzenie odbędzie się w trakcie trwania Salone Internazionale del Mobile, włoskich targów meblarskich, mających na celu promowanie tamtejszych mebli i akcesoriów wyposażenia wnętrz na rynku eksportowym.

.

Zainteresowanie chorwacką turystyką medyczną na targach w Monako

 Klaster turystyki medycznej przedstawił chorwacką ofertę na targach IMTEC (International Medical Travel Exhibition & Conferences) w Monako. Największym zainteresowaniem tak partnerów targów, jak i odwiedzających cieszyły się ofert z zakresu usług stomatologicznych, rehabilitacji i welness.

.

Zielone światło dla członkostwa w UE

Komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa w Komisji Europejskiej, Štefan Füle, na specjalnym posiedzeniu chorwackiego rządu przedstawił ostatni raport o monitoringu. Zdaniem Füle Chorwacja od ostatniego, październikowego, raportu podjęła wszystkie wyszczególnione kroki niezbędne do poprawy sytuacji, a postawione przed nią zadania bądź zostały już spełnione, bądź zostaną wypełnione przed 1 lipca.

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE