Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 25.06 – 1.07.2012 r.

Chorwacja: 25.06 – 1.07.2012 r.

1 lipca 2012 r.

Wahania cen na rynku spożywczym

Pomimo decyzji rządu o podniesieniu stopy VAT do 25% oraz bardzo niekorzystnych prognoz dla lokalnego rynku spożywczego, ceny podstawowych produktów żywieniowych nie uległy oczekiwanym, wysokim podwyżkom. Wbrew przewidywaniom, ceny znacznej części artykułów spożywczych spadły. Z 46 produktów, których ceny uległy w ostatnim czasie największym zmianom, tylko 17 z nich podrożało, podczas gdy ceny pozostałych artykułów wyraźnie się zmniejszyły.

30 czerwca 2012 r.

3,8% spadek produkcji przemysłowej

W maju produkcja przemysłowa w Chorwacji spadła i 3,8% w stosunku do poprzedniego miesiąca. To spadek mniejszy od przewidywań analityków. (seebiz.eu)

 

Zwolnienia w Luka Ploče

Zarząd Portu Ploče ogłosił program racjonalizacji kosztów, który przewiduje zwolnienia ok 100 pracowników. Decyzja ta ma na celu dostosowanie funkcjonowania przedsiębiorstwa do warunków gospodarki rynkowej, czyli do zwiększenia efektywności pracy. (seebiz.eu)

 

29 czerwca 2012 r.

Więcej pszenicy o 14%

Dane przekazane przez Chorwacki Urząd Statystyczny pokazują, że w tym roku na chorwackich polach zwiększono uprawy pszenicy, słonecznika, buraka cukrowego i ziemniaków, podczas gdy zmniejszono zasiewy soi i kukurydzy. Pola pszenicy zajmują o 14% więcej powierzchni niż w roku ubiegłym. (seebiz.eu)

 

28 czerwca 2012 r.

Bank Światowy prognozuje recesję w Chorwacji
Według Banku Światowego, w 2012 r. recesja w Chorwacji będzie na poziomie-1,0%. Poprawa sytuacji przewidywana jest dopiero na rok 2013, kiedy Chorwacja powinna osiągnąć 1,5% wzrost, pod warunkiem, że nie pogorszy się sytuacja w strefie euro.

 

Wzrost nowozatrudnionych w turystyce

Według Chorwackiego Urzędu Pracy, od stycznia do maja br. liczna nowozatrudnionych w sektorze turystycznym stanowi 61,2% wszystkich nowo zatrudnionych, co jest prawie 14% wzrostem w stosunku do tego samego okresu rok temu.(seebiz.eu)

Plodine emituje obligacje

Sieć sklepów Plodine zamierza wyemitować obligacje w chorwackiej walucie, z terminem wykupu w 2015 r. Planowana data emisji to 10 lipca 2012 r., a agentem emisji będzie bank Privredna banka Zagreb. (seebiz.eu)

 

 

27 czerwca 2012 r.

Nowe bezpośrednie połączenie Zagrzeb-Londyn

British Airways rozszerza swoją ofertę na rynku chorwackim. Już od 9 grudnia br. będzie można polecieć z tymi liniami samolotem typu Airbus A319 z lotniska Heathrow do stolicy Chorwacji. Loty będą odbywać się codziennie.


Optymalizacja kosztów w Podravce

Najbardziej znana na polskim rynku chorwacka spółka – Podravka, rozpoczęła wcielanie projektu zakładającego optymalizację kosztów i racjonalizację procesów funkcjonowania. W wyniku tego procesu zwolnionych ma zostać ok. 200 pracowników. (seebiz.eu)


26 czerwca 2012 r.

Ceny w Chorwacji niższe niż w krajach UE

Według badań Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) ceny produktów oraz usług w Chorwacji stanowiły w 2011 roku około 74% uśrednionych cen za te same artykuły w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Np. ceny artykułów spożywczych oraz napojów bezalkoholowych w Chorwacji stanowiły 92% średniej europejskiej, podczas gdy w najdroższym kraju (Danii) wskaźnik ten wynosił aż 136%, natomiast w Bułgarii tylko 67%.

Wzrost liczby turystów o 15%

Według danych agencji turystycznej Uniline, w stosunku do tego samego okresu zeszłego roku, odnotowuje się 15% wzrost liczby turystów w Chorwacji. Najwięcej turystów zainteresowanych pobytem w Chorwacji pochodzi z z Niemiec, Austrii i Słowenii. Duży wzrost zainteresowania wypoczynkiem na chorwackim wybrzeżu odnotowano także na rynku skandynawskim i holenderskim.(seebiz.eu)

 

25 czerwca 2012 r.

Chorwacki PKB poniżej średniej unijnej

Chorwacki PKB wynosi 61% średniego PKB w 27 krajach UE – wynika z opracowanych na podstawie wskaźników z 2011 r. danych, które opublikował Eurostat. Chorwację wyprzedza pod tym względem m.in. sąsiednia Słowenia z PKB na poziomie 84% średniej unijnej. Spośród wszystkich krajów Wspólnoty Europejskiej, słabsze od chorwackiego rezultaty osiągnęły tylko Bułgaria (45% średniego PKB w UE), Rumunia (49%) oraz Litwa (58%).

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE