Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 26.03 – 01.04.2012 r.

Chorwacja: 26.03 – 01.04.2012 r.

1 kwietnia 2012 r.

Największa inwestycja infrastrukturalna w historii Chorwacji

Rząd zapowiedział przygotowanie międzynarodowego przetargu na budowę i obsługę nowej sieci linii kolejowych na nizinnych obszarach północnej i północno-wschodniej Chorwacji. Wartość planowanej inwestycji ma wynieść 5 mld EUR.

 

31 marca 2012 r.

Kolejna fala podwyżek w sklepach

Analizy jednoznacznie pokazują, że zyski sprzedawców maleją systematycznie od 2008 roku i od tego okresu zmniejszyły się nawet o 44,4%, podczas gdy przychody spadły o około 8%. Oprócz podniesienia stopy podatku VAT, wzrosły również ceny produktów ropopochodnych, wody oraz prądu, co według głównego ekonomisty Splickiego Banku SG Zdeslava Šanticia, doprowadzi również do podniesienia cen produktów spożywczych. Uważa on, że odkładane latami podwyżki cen paliwa i prądu, a co za tym idzie również usług komunalnych i transportu, wytworzą niekorzystne warunki na rynku lokalnym oraz doprowadzą do silnego wzrostu inflacji.

 

30 marca 2012 r.

Rozbudowa portu Ploče

Budowa terminalu przeznaczonego do ładunków sypkich w porcie Ploče to kolejny bardzo znaczący projekt  technologiczny i finansowy. To część programu zapoczątkowanego w 2005 r. przy udziale Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Rządu Republiki Chorwacji, Zarządu Portu Ploče i przedsiębiorstwa Luka Ploče S.A. Projekt zakłada powiększenie ładowności i przepustowości portu i polepszenie standardów obsługi.

 

29 marca 2012 r.

150 mln EUR inwestycji w park solarny

Cro Solar sp. z o.o. planuje inwestycję w park solarny o powierzchni 10 ha w okolicach Tovarnika. Początek prac przewidziany jest na październik. W Tovarniku powstałoby ok. 100 nowych miejsc pracy. Ten projekt parku solarnego to pierwszy z 20 rządowych projektów, które mają zostać zrealizowane do 2025 r. w Chorwacji.

 

28 marca 2012 r.

Chorwacki Empik” rusza od kwietnia

Chorwackie wydawnictwa „Profil” i „Mozaik knjiga” połączą swoje siły i od kwietnia poszerzą swoją działalność wydawniczą o sieć 29 księgarń o nazwie „Profil Mozaik”, tym samym stając się największą tego typu siecią w Chorwacji. (dnevno.hr)

 

27 marca 2012 r.

Ułatwienia przy zakładaniu spółki z o.o.

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w kwestii wymaganego kapitału początkowego  dla rozpoczynających działalność spółek z o.o. Kapitał konieczny do rejestracji nowych spółek z o.o., zamiast obecnych 20 tys. HRK [11 tys. PLN], w 2013 r. wynosić będzie prawdopodobnie tylko 10 HRK [5,50 PLN].

 

Muzułmańskie banki bez odsetek wkrótce w Chorwacji

Muzułmańskie banki bez odsetek, które zyskują coraz większą popularność i coraz więcej klientów na całym świecie, wkrótce rozpoczną swoją działalność w Chorwacji. Dr. Šukrije Ramić, członek Szariatskiego Przedstawicielstwa pierwszego muzułmańskiego banku w Europie – Bosna Bank International – w wywiadzie za tygodnik Obzor przyznał, że prace nad regulacjami prawnymi mającymi umożliwić bankom muzułmańskim działalność w pozostałych krajach regionu dobiegają końca.

 

26 marca 2012 r.

Spadek przychodów od ogłoszeń reklamowych w gazetach

Z powodu kryzysu spadają przychody ze sprzedaży miejsca reklamowego w prasie. Przychody z tego tytuły zmniejszyły się od 30 do 50%. Ogłoszeniodawcy skoncentrowali się na przekazie telewizyjnym. (dnevno.hr)

Opracowała: Joanna Nowak

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE