Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 26 września – 2 października 2011 r.

Chorwacja: 26 września – 2 października 2011 r.

2 października 2011 r.
Andabak inwestuje 30 mln euro w hotel Jadran w Tučepi niedaleko Makarskiej
Hotel „Jadran” był niegdyś symbolem chorwackiej turystyki, który z upływem lat przekształcił się we wstydliwą wizytówkę chorwackiego wybrzeża, gdyż straszył wybitymi oknami, zniszczoną fasadą i wnętrzem. Obecnie obiekt znajduje się w posiadaniu Jake Andabaka, współwłaściciela sieci hoteli ‚Blue Sun’. Aktualnie przygotowywany jest przetarg na zagospodarowanie tego obiektu. Hotel ma być pięciogwiazdkowy, posiadać sale kongresowe i centrum wellness. Obok hotelu Jake Andabak chce zbudować kompleks sportowy. Teren inwestycji to ok. 25 tys. m2, który ciągnie się od krajowej ósemki [Jadranska Magistrala] do plaż, należących do hotelu. (slobodnadalmacija.hr)

1 października 2011 r.
Wzrost importu i eksportu
Chorwacki Główny Urząd Statystyczny [DZS] chorwacki eksport towarów wynosił w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. 42,3 mld kun, czyli o 2,7% więcej niż w tym samym okresie w 2010 r. Import towarów wzrósł natomiast o 0,7% na poziom 71,6 mld kun. Deficyt w wymianie towarów Chorwacji z zagranicą w okresie od stycznia do sierpnia 2011 r. wyniósł 29,3 mld kun i jest mniejszy o 2,1% od zeszłorocznego deficytu. Znacząco zwiększył się eksport produktów ropopochodnych (o 5,1%) i import produktów chemicznych (o 17,4%). (liderpress.hr)

30 września 2011 r.
Bardzo dobre wyniki H&M w Chorwacji
Szwedzka sieć odzieżowa H&M w ciągu 3 kwartałów obecności na chorwackim rynku uzyskała wynik sprzedaży o wartości 51 mln kun, a przychód od kwietnia br. wyniósł 101 mln kun. Wynik jest bardzo dobry biorąc pod uwagę krótki okres działalności w Chorwacji i ilość punktów sprzedaży, których w całej Chorwacji jest tylko 3. Pierwszy sklep H&M otwarto w centrum ‚Cvjetni’ w Zagrzebiu w kwietniu 2011 r. Kersin Binder z H&M-owego oddziału public relations z Wiednia podkreśla, że firma widzi wielki potencjał w działalności na chorwackim rynku. (dnevno.hr)

29 września 2011 r.
Nowe inwestycje Agrokoru
Na Slawońskiej Alei w połowie przyszłego roku zakończy się budowa nowego budynku i centrum dystrybucyjnego sieci kiosków Tisak. Tisak jest częścią największego prywatnego chorwackiego koncernu Agrokor. Wartość inwestycji budowy nowego obiektu biurowego i dystrybucyjnego to ok. 16,5 mln euro.
Właściciel Agrokoru, Ivica Todorić, zainteresowany jest także kupnem pakietu większościowego słoweńskiej sieci sklepów Mercator. Agrokorowi został już przyznany kredyt o wysokości 700 mln kun na zakup słoweńskiej sieci handlowej.  (dnevno.hr)

28 września 2011 r.
Chorwacki dług wynosi 47,2 mld euro
Informacje podane przez Narodowy Bank Chorwacji [HNB] pokazują, że na końcu pierwszego półrocza 2011 r. dług zagraniczny brutto wyniósł 47,2 mld euro.  W ciągu pierwszych sześciu miesięcy dług wzrósł o 675 mln euro, czyli o 1.5%, z czego najwięcej w sektorze finansowym. Dług w tym sektorze rośnie najszybciej – z końcem czerwca wyniósł 14,7 mld euro, czyli o 7% więcej niż na końcu 2010 r. Dług prywatnych przedsiębiorstw wynosi 11,1 mld euro wzrósł o 3,9% w stosunku do końcówki 2010 r., jednak na poziomie miesięcznym wzrost jest stosunkowo niewielki. Obecnie udział długu zagranicznego w chorwackim PKB wynosi 102,5%. (dnevno.hr)

27 września 2011 r.
W ciągu jednego kwartału ceny domów spadły o 6,55%
Badania instytutu Global Property Guide pokazały, że europejski rynek nieruchomości znacznie się osłabił w drugim kwartale 2011 r., a Chorwacja znajduje się w grupie państw, w których spadek cen był większy niż w tym samym okresie rok temu. Na poziomie rocznym ceny domów w Chorwacji spadły o 4,4%. Największy spadek cen domów nastąpił w Irlandii (14,84% na poziomie rocznym), Grecji (9,88% na poziomie rocznym),  Hiszpania (8,43% na poziomie rocznym), Słowacja (6,49% na poziomie rocznym) i Holandia (4,07% na poziomie rocznym) (dnevno.hr)

26 września 2011 r.
Brak wypłaty wynagrodzenia jest przestępstwem
Do końca tygodnia mają zostać naniesione wszystkie poprawki do projektu ustawy, która zakłada uznanie za przestępstwo niewypłacenie pracownikom wynagrodzenia. W pierwszym projekcie ustawy za przestępstwo uznawano brak wypłaty przynajmniej dwóch wynagrodzeń. W nowym projekcie zaniechanie wypłaty jednego wynagrodzenia lub jego części będzie przestępstwem. Jednak prawo to nie będzie dotyczyć pracodawców, którzy nie są w stanie wypłacić należnego wynagrodzenia z powodu problemów w podstawowej działalności gospodarczej. W przyszłym tygodniu projekt ustawy ma trafić do parlamentu. (dnevno.hr)

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE