Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 27.08 – 02.09.2012 r.

Chorwacja: 27.08 – 02.09.2012 r.

Chorwacki projekt hitem na całym świecie

Farmeron, nazywany też „Facebookiem dla krów”, to jeden z najlepszych chorwackich projektów typu start-up, który zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Aplikacja Farmeron pomaga osobom zarządzającym małymi i dużymi farmami m.in. w planowaniu opieki i pielęgnacji każdej z krów indywidualnie – już od momentu jej narodzin. Jak dowodzą badania, zastosowanie rozwiązań proponowanych przez Farmeron umożliwia zmniejszenie kosztów monitorowania wyników produkcji mleka nawet o 60%.

Spadek PKB w drugim kwartale 2012 r.

PKB Chorwacji w drugim kwartale b.r. spadł o 2,1% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego – wynika z pierwszych szacunków chorwackiego Głównego Urzędu Statystycznego [Državni zavod za statistiku]. Taki spadek zapowiadała większość analityków, a także premier Chorwacji Zoran Milanović. Większy spadek PKB w drugim kwartale 2012 r. w Europie odnotowały tylko Cypr (2,4%), Włochy (2,5%), Słowenia (3,2%), Portugalia (3,3%) i Grecja (6,2%).

Fabryka celulozy i energia elektryczna ze źródeł termalnych w Slatinie

Prezes spółki PAN zajmującej się wyrobem art. papierniczych, Marinko Mikulić oraz delegacja China International Investment Stock Company z Malezji spotkali się w Slatinie z burmistrzem tego miasta. Malezyjska delegacja ogłosiła, że najpóźniej za rok chciałaby, by w Slatinie ruszył projekt budowy fabryki celulozy z mischantusa [trzcina energetyczna] oraz pozyskiwanie energii ze źródeł termalnych. 70% udziałów przypadnie azjatyckim inwestorom, natomiast 30% należeć będzie do Mikulicia. (seebiz.eu)

Gigantyczne straty z powodu suszy

Z powodu susz najbardziej ucierpiały hodowle kukurydzy, soi i buraka cukrowego. Największe straty (szacowane na 90% planowanych zbiorów) wystąpiły w żupanii Osijecko-barańskiej, który to region nazywany jest „spichlerzem” kraju. Efekty suszy zaczęły być odczuwalne już w czerwcu. Wpłynęła ona na spadek PKB i na podwyżki cen produktów spożywczych w sklepach.

Podsumowanie tygodnia na chorwackiej giełdzie

Obroty na chorwackiej giełdzie w minionym tygodniu wyniosły 38,9 mln HRK [ok. 21 mln PLN]. CROBEX [odpowiednik WIG] spadł o 0,63% a CROBEX10 o 0,11%. Telekomunikacja Chorwacka [HT] znów odzyskała miano spółki, której akcje osiągają największe obroty – 7,4mln HRK [ok. 4 mln PLN] przy spadku cen o 1,48%. Największe. Bo aż 13 procentowe straty odnotowała Ingra [rynek nieruchomości]. Wzrost cen akcji osiągnęły: Badel 1862 [branża spożywcza] – 11,02% i bank PBZ – 10,04%. (seebiz.eu).

Popyt na chorwacką ziemię

Na chorwackim rynku nieruchomości zaobserwowano, że coraz chętniej kupowane są grunty orne, oddalone od kilkuset metrów do kilku kilometrów od morza. Ich cena waha się od kilku do kilkunastu EUR za metr kwadratowy. Kupującymi nie są rolnicy, a biznesmeni, którzy dzięki luce w chorwackim prawie, przekształcają te ziemie w nielegalne działki budowlane. Dopóki nie zacznie być egzekwowane prawo o karach za nielegalnie postawione budynki, dopóty ten proceder nie będzie miał końca – podkreślają agenci nieruchomości. (dnevno.hr)

Rovinj najczęściej odwiedzanym miastem

Rovinj potwierdził, że jest czempionem chorwackiej turystyki. Jak do tej pory odnotowano w tym małym mieście już 2,5 mln noclegów, czyli o 3% więcej niż w tym samym okresie rok temu. Tym samym Rovinj ma lepsze rezultaty niż chociażby Split czy Dubrovnik. (seebiz.eu)

Dalekovod pokryje straty z kapitału zapasowego

Na walnym posiedzeniu akcjonariuszy zarząd Dalekovoda [chorwackiej spółki energetycznej] podjął decyzje o pokryciu strat powstałego za rok 2011 r. zgromadzonym kapitałem zapasowym. Kapitał zapasowy jest wystarczający do pokrycia straty, gdyż przez lata spółka przynosiła duże zyski, które przekazywano właśnie na powiększenie kapitału zapasowego. (seebiz.eu)

Projekt obniżenia podatku na żywność do 10%

Chorwacka Partia Chłopska [HSS] rozpoczęła akcję zbierania podpisów pod projektem, by zmniejszyć VAT na żywność z 25% na 10%. To wynik oczekiwań chorwackiego społeczeństwa, które większość swoich dochodów przeznacza na żywność właśnie. Przeciętna czteroosobowa rodzina wydaje miesięcznie 2800 HRK [ok. 1500PLN] na prod. spożywcze. Po przystąpieniu do UE, ta kwota się jeszcze zwiększy, gdyż przestaną obowiązywać zerowe stawki VAT, które teraz przysługują produktom takim, jak chleb czy mleko. (seebiz.eu)

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE