Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 27 lutego – 4 marca 2012 r.

Chorwacja: 27 lutego – 4 marca 2012 r.

4 marca 2012 r.

Konieczny import warzyw i owoców

Spadek produkcji rolnej pod wpływem długotrwałych niskich temperatur oraz rosnący popyt na produkty owocowe i warzywne doprowadziły do wzrostu cen. Stabilizacja na rynku rolniczym przewidywana jest dopiero za około 9 miesięcy. Do tego czasu, braki w zaopatrzeniu trzeba będzie kompensować produktami importowanymi z państw Unii Europejskiej. (seebiz.eu, slobodnadalmacija.hr)

3 marca 2012 r.

Rekordowe inwestycje w energetykę

Magyar Olaj (MOL) zamierza zainwestować w 2012 r. na terenie Chorwacji aż 191 mln USD. Inwestycje dotyczyć będą prac na lądzie, w tym wiercenie otworów poszukiwawczych, powstanie pięciu nowych szybów produkcyjnych oraz kontynuowanie wydobycia nafty w już istniejących punktach. (hrt.hr, ezadar.hr, business.hr, poslovni.hr)

Rozwój kolei priorytetem rządu

2 marca 2012 r.

Od marca 25% VAT – jeden z najwyższych w Europie

Z 23% na 25% podwyższono z początkiem marca b.r. podatek VAT obowiązujący w Chorwacji. Jest to jedna z najwyższych stawek podatku od towarów i usług w całej Europie. Niższy VAT (10%) wprowadzony został na tłuszcze i oleje jadalne, odżywki oraz produkty zbożowe dla dzieci, biały cukier i opłaty za dostawę wody. (jutarnji.hr, index.hr, slobodnaevropa.org, pressonline.rs)

1 marca 2012 r.

Zacieśnianie współpracy chorwacko-chińskiej

W połowie stycznia przedstawiciele firmy Badel 1862 i  Tadee Holding Group Co. Ltd. podpisali umowę typu joint venture prowadzącą do powstania w Chinach wspólnej spółki, która eksportuje do Chin czerwone wino i likiery. Z kolei chinska Tadee Holding Group pragnie inwestować w chorwackie lotniska, turystykę i pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. (vecernji.hr)

29 lutego 2012 r.

Przyznano nagrody dla najlepszych przedsiębiorstw

Chorwacka Izba Gospodarcza [HGK] po raz dziewiętnasty przyznała nagrody dla najlepiej prosperujących i najkorzystniejszych dla chorwackiej gospodarki firm i przedsiębiorców. Zwycięzcami zostali: Omco Croatiam, Šestan Busch, Vivera, Erste&Steiermärkische Bank, INTECO . (hgk.hr, seebiz.eu, tportal.hr, bankamagazine.hr, cityportal.hr)

28 lutego 2012 r.

Ośmiokrotny wzrost eksportu złota

W ubiegłym roku eksport złota z Chorwacji osiągnął wartość 33,6 mln EUR i był niemal ośmiokrotnie wyższy od poziomu notowanego w roku 2010 (4,5 mln EUR) – wynika z danych Chorwackiej Izby Gospodarczej. Wartość importu tego kruszcu w 2010 r. wyniosła 4,4 mln EUR, podczas gdy w roku 2011 wwieziono do Chorwacji złoto o wartości zaledwie 234 tys. EUR. (tportal.hr, novilist.hr, glasistre.hr)

27 lutego 2012 r.

Chorwaci kupują poza granicami kraju

Badania pokazują, że 15% chorwackiego społeczeństwa regularnie przekracza granicę kraju w celu dokonania zakupów. Za granicą najczęściej kupuje się: odzież i obuwie (od 55% do 67% ankietowanych), art. higieniczne, chemia domowa, mięso, mleko i produkty mleczne, napoje bezalkoholowe, kawa i papierosy. Powodem tego trendu jets oczywiście niższa cena produktów poza granicami Chorwacji (dnevno.hr)

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE