Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 28.01 – 03.02.2013 r.

Chorwacja: 28.01 – 03.02.2013 r.

chorwackie kuny - vecernji.hr

Ponad 730 mln HRK (402 mln PLN) na rządowy program „Impuls dla przedsiębiorczości”

Kwotę  730,5 mln HRK (402 mln PLN) – dwukrotnie wyższą niż w roku ubiegłym – przeznaczy w 2013 r. chorwacki rząd na dotacje dla przedsiębiorstw w ramach programu wspierania przedsiębiorczości i handlu „Impuls dla przedsiębiorczości” („Poduzetnički impuls”). W tegorocznym projekcie duży nacisk położony został na zachęcanie przedsiębiorców do zakładania spółdzielni i klastrów oraz na dofinansowanie projektów typu start-up, zwłaszcza z branży IT. Poza dopłatami do nowo powstających firm, chorwacki rząd przeznaczy 74 mln HRK (40,7 mln PLN) na wsparcie modernizacji istniejących już przedsiębiorstw i na wzrost liczby zatrudnianych przez nie pracowników.

.

Chorwacja uzależni się od rosyjskich dostaw gazu?

Gazprom może stać się jedynym dostawcą gazu do Chorwacji. Rosyjski koncern jest zainteresowany zakupem dwóch firm: Dina Petrokemija i Kutinska Petrokemija, jak również działki na wyspie Krk na której miał powstać terminal LNG. Według rosyjskich mediów Gazprom będzie w najbliższym czasie dążyć również do przejęcia chorwackich udziałów w Inie.

.

Acciona Energia otworzyła swoją pierwszą chorwacką elektrownię wiatrową

 

Światowy lider w sektorze odnawialnych źródeł energii, hiszpańska korporacja Acciona Energia, przyłączyła do chorwackiej sieci energetycznej swoją pierwszą chorwacką elektrownię wiatrową „Jelinak”, zbudowaną w okolicach Trogiru. Elektrownia ma moc 30 MW i składa się z 20 turbin, co sprawia, że jest największą w żupanii splicko-dalmatyńskiej i jedną z największych w Chorwacji. Rocznie produkować będzie 81 mln KWh, co zaspokoi potrzeby około 30 tys. gospodarstw domowych.

.

Bałkany w raporcie o wolności prasy organizacji Reporterzy bez Granic

Po raz jedenasty organizacja Reporterzy bez Granic (Reporters Without Borders) opublikowała doroczny ranking i raport o poziomie wolności prasy w 179  krajach świata – Press Freedom Index. Chorwacja zajęła w tym zestawieniu 64 miejsce, spośród krajów bałkańskich wyprzedziły ją Słowenia (35 miejsce), Rumunia (42 miejsce) oraz Serbia (63 miejsce).

.

Atak zimy w Chorwacji

 

Obfite opady mokrego śniegu doprowadziły do uszkodzenia licznych linii energetycznych na obszarze Karlovačkiej żupanii, co uniemożliwiło dostawę prądu tysiącom mieszkańców tego regionu. Doszło m.in. do zniszczenia linii energetycznej o mocy 10 kV, łączącej miejscowości Generalski Stol – Bosiljevo, przerwania pracy piętnastu stacji transformatorowych, a na linii Generalski Stol – Perjasnica i w miejscowości Tankovići 40 podstacji elektrycznych. Z powodu dużej ilości wody na jezdniach, zamknięte były również niektóre drogi w tej żupanii.

.

Wzrost chorwackiego długu publicznego

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2012 r. chorwacki dług publiczny wzrósł o 13% i w październiku ubiegłego roku wyniósł 176,25 mld HRK (96,9 mld PLN), czyli o 20,3 mld HRK (11,2 mld PLN) więcej niż w końcu roku 2011 – wynika z najnowszych danych Ministerstwa Finansów Chorwacji. Pogorszeniu uległa również relacja długu publicznego tego kraju do PKB  –  w końcu 2011 r. chorwacki dług publiczny wynosił 46,7% PKB, podczas gdy w końcu października 2012 r. wzrósł do poziomu 52,1% PKB.  (hrt.hr)

.

Moody’s obniża rating kredytowy Chorwacji do poziomu śmieciowego

Agencja finansowa Moody’s obniżyła rating kredytowy Chorwacji do poziomu śmieciowego („junk”), co uzasadnione zostało brakiem ożywienia gospodarczego w tym kraju i pesymistycznymi prognozami na najbliższe miesiące. Podobnej oceny dokonała w grudniu 2012 r. agencja Standard&Poor’s. Tym samym rating kredytowy Chorwacji osiągnął najniższy poziom od stycznia 1997 r. (vecernji.hr)

.

Rośnie liczba ubogich Chorwatów

Od roku 2008, czyli od początku recesji, o ponad 100 tys. osób wzrosła liczba ubogich mieszkańców Chorwacji. Obecnie przeszło 900 tys. mieszkańców tego kraju jest zagrożonych ubóstwem, czyli ich miesięczny dochód wynosi mniej niż 2020 HRK (1111 PLN) w przypadku osób samotnych i mniej niż 4242 HRK (2333 PLN) w przypadku czteroosobowej rodziny – wynika z danych chorwackiego Głównego Urzędu Statystycznego (Državni zavod za statistiku). (tportal.hr)

 

Opracowała: Magdalena Pazdańska

 

 

 

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE