Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 3 – 9 grudnia 2012 r.

Chorwacja: 3 – 9 grudnia 2012 r.

Klapsko pjevanje” wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO

Klapsko pjevanje” – tradycyjne chorwackie śpiewanie a capella, wywodzące się z terenów Dalmacji zostało wpisane na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości podczas siódmego posiedzenia Komitetu Międzyrządowego ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, które odbyło się w Paryżu (3–7 grudnia).

 .

Chorwaci wybudują halę sportową w Katarze

Chorwackie firmy wygrały przetarg na budowę hali do gry w piłkę ręczną, w której odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2015. Projekt wart jest 130 mln USD, a budowa powinna rozpocząć się już w 2013 roku.

.

Koreańskie reality show w Chorwacji

Ostatnio w dalekiej Korei Południowej coraz większym zainteresowaniem cieszy się Chorwacja. Powodem tego, jak podaje portal Croatia week, jest zrealizowany w Chorwacji popularny koreański reality show „The Romanitic In Croatia”. Rezultatem wzmożonego zainteresowania Chorwacją mają być nowe loty czarterowe na linii Seul–Zagrzeb.

 .

Najpopularniejsza sieć chorwackich piekarni chce podbić Słowenię

Chorwacka kompania piekarnicza Mlinar w najbliższych dniach otworzy w Słowenii swoje pierwsze sklepy. Do końca roku ma zamiar otworzyć łącznie 9 piekarni, a w przyszłym roku kolejnych 20. Inwestycje na rynku słoweńskim mają wynieść ok 3 mln EUR, a pracę ma znaleźć 140 osób.

 .

Chorwacka poczta skupuje złoto

Przedstawiciele Poczty Chorwackiej oznajmili, że niebawem wejdzie w najbardziej dochodowy, jak na tę chwilę, interes w Chorwacji jakim jest skup złota. Od poniedziałku mieszkańcy Chorwacji w urzędach Poczty będą mogli sprzedawać swoje kosztowności. Początkowo, złoto będzie można sprzedać w trzydziestu wybranych punktach pocztowych, a w przypadku dobrych wyników sprzedaży – w kolejnych dwustu.

 .

Sytuacja na bałkańskich giełdach

Największa na świecie agencja prasowa, badającą rynki finansowe, Bloomberg, opublikowała najnowsze dane procentowe (przedstawione w tabeli poniżej), dotyczące zachowania europejskich i światowych indeksów giełdowych sprzed: tygodnia (30 listopada 2012 r.), miesiąca, trzech miesięcy, roku, trzech lat. Analiza ta wyraźnie wskazuje na dobrą na tle bałkańskim pozycję chorwackiej giełdy.

 .

Chorwackie koleje liczą straty

Jak ogłoszono na konferencji 3 grudnia, dwie z trzech spółek wchodzących w skład Chorwackich Kolei zakończą ten rok stratą. Taki stan rzeczy wynika między innymi z sukcesywnego spadku PKB, produkcji przemysłowej i zwiększenia zadłużenia oraz bezrobocia, dotyczącego głównie zakładów publicznych. Na niekorzystną sytuację spółki i nieprawidłowe jej funkcjonowanie wpływa także stale powiększająca się dziura budżetowa.

 .

Poniżej średniej europejskiej w Indeksie Percepcji Korupcji

W Indeksie Percepcji Korupcji na 2012 rok prowadzonym przez Transparency International Chorwacja w skali od 0 (całkowicie skorumpowany) do 100 (bez korupcji) uzyskała ocenę 46, czyli znalazła się na 62 miejscu. Średnia ocena, którą uzyskało 27 państw UE to 63,6, więc rezultat Chorwacji stawia ją dużo poniżej średniej europejskiej. Gorsze oceny uzyskały jedynie Rumunia, Włochy, Bułgaria i Grecja.

.

Coca-cola zamyka rozlewnię w Chorwacji

Coca-cola doszła do wniosku, że nie ma sensu dalej prowadzić rozlewni ‚Bistra” w Gotalovcu. Rozlewnia zakończy działalność z dniem 31 sierpnia 2013 r. Prace straci 79 osób. (dnevno.hr)

.

Do kwietnia 2012 400 tys. bezrobotnych

Statystycznie co miesiąc 430 osób w Chorwacji traci pracę. Ten negatywny trend doprowadzić może do najwyższego poziomu bezrobocia od dekady. Ostatni raz tak złe wyniki zatrudnienia miały miejsce w 2002 r. (dnevno.hr)

.

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE