Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 3 – 9 października 2011 r.

Chorwacja: 3 – 9 października 2011 r.

9 października 2011 r.
Znaczny wzrost cen podstawowych artykułów żywnościowych

W Zagrzebiu znacznie wzrosły ceny podstawowych artykułów żywnościowych, natomiast w innych chorwackich miastach nie odnotowano znacznej różnicy w cenach. W zagrzebskich sklepach podrożały pomidory, jaja, kukurydza konserwowa, sól, jagnięcina i pomarańcze, na które sezon dopiero się zaczął, ale plantatorzy oczekują niższe niż w zeszłym roku zbiory tych cytrusów. Potaniały jedynie produkty wytwarzane z oliwek: oliwa z oliwek extra virgin i oliwki w słoiczkach. (supermarketi.info)

8 października 2011 r.
Hotelarze żądają obniżenia VATu na 8%

Stowarzyszenie Pracodawców w Chorwackim Hotelarstwie [UPUHH] wraz z innymi chorwackimi stowarzyszeniami turystycznymi oczekuje obniżenia podatku VAT na turystykę z 10% na 8%, co umożliwiłoby lepsze prosperowanie tego sektora na światowym rynku turystycznym. Według Kristiana Šustara, prezes Stowarzyszenia Pracodawców w Chorwackim Hotelarstwie, zwiększy to konkurencyjność na europejskim rynku usług turystycznych, szczególnie że Chorwacja niedługo dołączy do krajów UE. Postulat zmniejszenia stopy podatku VAT jest wynikiem kongresu chorwackich hotelarzy, który nosił tytuł „Czego może oczekiwać chorwacki sektor turystyki od wejścia do UE?”. Ośmioprocentową stopa podatku Chorwacja zbliżyłaby się do innych krajów europejskich, gdzie średni poziom VATu na usługi turystyczne to 8%. Hotelarze chętnie przyjęliby model francuski, w którym podatek VAT na turystykę wynosi tylko 5,5% (seebiz.eu)

7 października 2011 r.
Ericsson Nikola Tesla: Eksport wyniesie ponad 60 mln kun

Ericsson Nikola Tesla podpisał umowy na dostarczenie swoich produktów i usług zagranicznym klientom o wartości ponad 60 mln kun. Większość umów dotyczy rynku Wspólnoty Niepodległych Państw i dotyczy modernizacji i rozszerzeniu sieci internetowej. Warto zaznaczyć, że w Armenii zostanie wprowadzony pilotażowy projekt m-zdrowia, czyli programu zdrowotnego opartego na technologii bezprzewodowej i pakiecie Ericsson Mobile Health. (seebiz.eu)

6 października 2011 r.
Hanfa zeszły rok zakończyła z 6,9 mln zysku, podczas gdy sektor finansowy notuje straty

Hanfa [agencja nadzorująca rynek finansowy] zeszły rok zakończyła z 6,9 mln zysku, który nazywany jest nadwyżką przychodów, gdyż organ regulujący nie może przynosić zysków. W ślad za wynikami Hanfy nie poszły rezultaty firm z sektora finansowego: 13 towarzystw inwestycyjnych odnotowało stratę o łącznej wartości 16,1 mln kun, a tylko 5 towarzystw osiągnęło zysk o łącznej wartości 2 mln kun. W tym smaym czasie rynek ubezpieczeń zanotował spadek o 165,7 mln kun. (seebiz.eu)

5 października 2011 r.
Deficyt międzynarodowej wymiany towarowej wyniósł w sierpniu 563 mln euro

Ostatnie informacje o wymianie towarowej Chorwacji z innymi państwami pokazują wysoki spadke eksportu i importu. Według Głownego Urzędu Statystycznego [DZS] eksport towarów w sierpniu wyniósł 539 mln euro, czyli o 20% mniej niż w sierpniu 2010 r. Import towarów w sierpniu br. o wartości 1,1 mld euro był niższy o 13,3 % w stosunku do tego samego okresu rok temu. Deficyt międzynarodowej wymiany towarowej wyniósł w sierpniu 563 mln euro. Wysoki spadek eksportu w sierpniu jest spowodowany przede wszystkim niekorzystnymi uwarunkowaniami w dwóch najważniejszych dziedzinach: eksporcie produktów stoczniowych i produktów naftowych. Gdyby wykluczyć te dwie gałęzie, to spadek eksportu towarów wyniósłby już tylko 5,2% na poziomie rocznym. (seebiz.eu)

W Chorwacji w ciągu ostatnich 3 lat zniknęło 160 000 miejsc pracy

W ciągu ostatnich trzech lat w Chorwacji zniknęło 160 tys. miejsc pracy. Niestety tempo powstawania nowych miejsc pracy jest niższe niż tempo ich likwidacji. Chorwacja ma jedną z najniższych stóp zatrudnienia w Europie. Ivan Tomac, prezes Syndykatu EKN, ostrzega o kolejnej fali utraty miejsc pracy, zmniejszenia płac, zamykania przedsiębiorstw. Za sytuację obwinia rząd i przedsiębiorców, którzy nie robią nic by zmienić tę tendencję. Vladimir Ferdelji, prezes zarządu Elektrokontaktu, uważa, że w Chorwacji mogłoby powstać 100 tys. nowych miejsc pracy, ale najpierw konieczne jest zlikwidowanie 40 tys. etatów w administracji publicznej. (vecernji.hr)

4 października 2011 r.
Hilton w Zagrzebiu na wiosnę 2012 r.

W zeszłym tygodniu Hilton Worldwide podpisał z przedsiębiorstwem B.P. Pluto sp. z o.o. umowę w sprawie zarządzania hotelem DoubleTree by Hilton. DoubleTree by Hilton Zagreb powstanie jako część kompleksu handlowo-biznesowego usytuowanego w samym środku zagrzebskiej dzielnicy biznesowej, na Radničkoj cesti. Otwarcie obiektu zaplanowano na wiosnę 2012 r. Hotel będzie miał 152 pokoi, restaurację, bar, centrum kongresowe, centrum spa&wellness, basen, salę do ćwiczeń fitness i saunę. Samo centrum konferencyjne będzie miało powierzchnię ponad 800 m2.
Hilton Worldwide działa na chorwackim rynku od 2005 roku. W Dubrowniku znajduje się luksusowy hotel Hilton Imperial Dubrovnik, a w Splicie trwa budowa Hilton Marjan Split. (seebiz.eu)

3 października 2011 r
Kanadyjska firma wyciągnie Dioki z tarapatów

Robert Ježić, właściciel petrochemii Dioki, znalazł nowego partnera strategicznego. Będzie nim kanadyjska firma Terra Nova Royalty Corporation, a nie jak wcześniej spekulowano Crodux Plin należący do emerytowanego generała Ivana Čermaka. Petrochemia Dioki oczekuje od nowego partnera wyciągnięcia z tarapatów finansowych. Długi Dioki opiewają na ponad miliard kun. Robert Ježić, który ma większość udziałów w petrochemii, z Kanadyjczykami z Vancouver rozmawiał już od kilku miesięcy, ale dopiero teraz podpisał umowę o współpracy. Niestety szczegóły porozumienia nie są jeszcze znane, ale wiadomo, że chodzi o długoterminową umowę. W pierwszej fazie Kanadyjczycy zainwestują w Dioki około 20 mln euro. Współpraca z Terra Novą będzie się odbywać w kilku fazach. Terra Nova Royalty Corporation jest międzynarodową firmą działająca na nowojorskiej giełdzie z kapitalizacją rynkową wynosząca ok. 500 mln dolarów. Spółka zajmuje się handlem surowcami, minerałami, żelazem i plastikiem. (seebiz.eu)

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE