Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 3 – 9 września 2012 r.

Chorwacja: 3 – 9 września 2012 r.

Wzrost ratingu kredytowego

Z poziomu negatywnego na stabilny podniosła ocenę ryzyka kredytowego Chorwacji amerykańska agencja ratingowa Fitch Ratings. Ogólna ocena pozostaje na poziomie BBB-.

Zagraniczni blogerzy będą promować Chorwację

Około trzydziestu zagranicznych blogerów planuje w przyszłym roku zaprosić do Chorwacji tamtejsza Izba Turystyczna (Hrvatska turistička zajednica – HTZ). To nowy pomysł na promocje zagraniczną tego bałkańskiego kraju, na realizację którego HTZ planuje przeznaczyć 1,5 mln HRK [840 tys. PLN].

Nowa umowa Ad Platiska z Renault

Chorwacka firma zajmująca się produkcją części samochodowych – AD Plastika, we współpracy z hiszpańskim przedsiębiorstwem Antolin, dostała zlecenie produkcji paneli drzwiowych do samochodów Renault. Oczekiwany roczny przychód z tytułu tej umowy to 7 mln EUR. (seebiz.eu)

Chorwacja w globalnym raporcie konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego

Chorwacja w najnowszym globalnym raporcie konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego znajduje się na 81. miejscu – tym samym przesunęła się o 5 pozycji w górę, w stosunku do zeszłego roku. W rankingu znalazły się 144 kraje.

Podsumowanie tygodnia na chorwackiej giełdzie

Chorwackie indeksy giełdowe zanotowały w minionym tygodniu łagodne wzrosty: CROBEX [odpowiednik WIG] wzrósł o 0,3%, a CROBEX10 o 0,6%. Obroty wyniosły 75,1 mln HRK [ok. 40 mln PLN]. Dużym zainteresowaniem cieszyły się obligacje skarbowe po doniesieniach z agencji Fitch. Jak co tydzień najchętniej handlowano akcjami Telekomunikacji Chorwackiej [HT]. Wzrost (3,2%) odnotowała AD Platika, która zdobyła nowy kontrakt. Znaczący spadek cen akcji dotknął bank Privredna banka – 8,3%. (seebiz.eu)


Konzum przejął sklepy Kerum

Sieć sklepów Konzum przejęła sklepy innej sieci spożywczej – Kerum, po tym, jak Željko Kerum ogłosił likwidację swojej firmy. Część sklepów Keruma przejęła jedna z chorwackich piekarni, pozostałą część marka Ivicy Todoricia – Konzum. Tym samym, z chorwackich ulic znikną ostatnie szyldy z czerwonym logo Kerum. Szczegóły finansowe umowy Kerum-Todorić nie są znane. (seebiz.eu)


Splickie hotele zarezerwowane aż do połowy października

Faktem jest, że kolejny rok z rzędu Chorwacja pobija sezonowe rekordy turystyczne. Wszystko wskazuje jednak na to, że rekordowy pod względem liczby noclegów będzie także okres posezonowy. Chorwackie hotele mają obłożenie 100% aż do połowy października oraz zarezerwowane pokoje już na grudzień i styczeń, co nie zdarzało się do tej pory. Analitycy powód takiego stanu rzeczy upatrują w kryzysie, który dotknął inne europejskie i afrykańskie destynacje turystyczne. (seebiz.eu

Restrukturyzacja w Podravce

W wyniku przeprowadzanego przez Podravkę procesu restrukturyzacji, 1 września br. pracę straciło kolejnych 288 pracowników tej jednej z największych i najbardziej rozpoznawalnych chorwackich firm. Na odprawy przeznaczono łącznie ok. 37 milionów HRK (ok. 20 mln PLN). Drugą falę zwolnień w chorwackim gigancie spożywczym przewidziano jeszcze na jesień tego roku.

Turystyczny rekord pobity w sierpniu na Istrii

Z liczbą 7 mln noclegów zakończył się ścisły sezon na Istrii. To prawdziwy sukces tego regionu – odpoczywało tam bowiem ok. 180 tys. gości dziennie. W tym roku, najwięcej zagranicznych turystów przyjechało z Austrii, Słowenii, Niemiec – szczególnie z Bawarii. To te właśnie kraje są głównym adresatem promocji turystycznej Istrii w Europie. Z powodu kryzysu gospodarczego, odnotowano 8% spadek turystów z Włoch.

Powstaje nowe centrum handlowe w Vukovarze

Za 7 miesięcy w przygranicznym Vukovarze (granica z Serbią) ma powstać centrum handlowe „Robna kuća Vukovar”. Na poziomie -1 znajdować się będzie supermarket, na 2 kolejnych kondygnacjach sklepy i butiki, a na kolejnym dwie sale kinowe. Powstanie centrum handlowego ma duże znaczenie dla 30-tysięcznego miasta. Powstanie dzięki temu wiele miejsc pracy, zarówno przy budowie obiektu, jak i w powstałych sklepach.(seebiz.eu)

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE