Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 30.04.-06.05.2012 r.

Chorwacja: 30.04.-06.05.2012 r.

6 maja 2012 r.

Quaestusom przejmie stocznie „Brodotrogir” i „3 maj”

Wicepremier Radimir Čačić i minister finansów Slavko Linić uzyskali porozumienie w sprawie prywatyzacji dwóch stoczni – 3 Maja w Rijece i Brodotrogira. Fundusze inwestycyjne Quaestusom Borislava Škegri pod koniec maja przedłożą rządowi model formy przejęcia obu stoczni, który będzie jednocześnie zgodny z wcześniejszymi negocjacjami z Komisją Europejską.

Fundusze inwestycyjne będą więc musiały zaproponować program restrukturyzacji, który zapewni im rentowność najpóźniej za 5 lat . Muszą one zachować aktywność, ale i ograniczyć zdolności produkcyjne, zaproponować model zwolnienia ok. 30% i dać gwarancję inwestycji w wysokości 160 mln EUR lub 40% całkowitej pomocy otrzymanej od 2006 roku. (seebiz.eu)

 

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi burmistrza Osijeku Krešimira Bubalo o planach wstrzymania inwestycji wzdłuż korytarza komunikacyjnego Vc, posłanka Biljana Borzan z rządzącej partii koalicyjnej SDP zapewnia, że rząd traktuje rozbudowę sieci dróg szybkiego ruchu za priorytet i na pewno nie zrezygnuje z tej inwestycji.

Rząd nie rezygnuje z budowy Korytarza Vc

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi burmistrza Osijeku Krešimira Bubalo o planach wstrzymania inwestycji wzdłuż korytarza komunikacyjnego Vc, posłanka Biljana Borzan z rządzącej partii koalicyjnej SDP zapewnia, że rząd nie zrezygnuje z tej inwestycji. Korytarz Vc, wzdłuż którego powstaje europejska droga szybkiego ruchu E73 ma docelowo połączyć Budapeszt z południową Chorwacją, przebiegając przez terytorium trzech państw: Węgier, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Na terytorium Chorwacji trasa drogi E73 pokrywa się częściowo z siecią autostrad A3 oraz A5, jak również dróg szybkiego ruchu D2, D7 oraz D9.

 

5 maja 2012 r.

Wyższe opłaty za przejazdy autostradami

Ministerstwo Transportu opracowuje obecnie trzy możliwe warianty podniesienia opłat za przejazdy autostradami, a ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta 25 maja. Przygotowywane opcje zakładają podwyżki dotychczasowych opłat o 15, 20 lub 25%.

 

Spadek konsumpcji

Konsumpcja w marcu spadła o 1,1% na poziomie rocznym – podaje chorwacki Główny Urząd Statystyczny [DZS]. Jest to spadek wyższy od oczekiwań i spowodowany najprawdopodobniej powiększeniem stawki VAT i wzrostem bezrobocia. (seebiz.eu)

 

4 maja 2012 r.

Tommy przejmuje sklepy Kerum

W Splicie od miesiąca można zaobserwować zmianę szyldów popularnej chorwackiej sieci sklepów Kerum. Nazwę „Kerum” zastępuję nazwa coraz bardziej popularnej – szczególnie w Dalmacji, sieci handlowej Tommy. Sklepy należące do sieci Kerum, której właścicielem jest kontrowersyjny burmistrz Splitu Željko Kerum, są sukcesywnie przejmowane przez firmę Tomislava Mamicia, który stworzył markę „Tommy”. Jednak żaden z biznesmenów nie wypowiada się na ten temat publicznie.

 

Chorwaci bogatsi niż przed kryzysem

Mimo stagnacji gospodarczej, oszczędności chorwackich gospodarstw domowych są obecnie o 16,5 mld HRK [9,2 mld PLN] wyższe niż w końcu 2007 roku i wynoszą w sumie niemal 290 mld HRK [162 mld PLN]. Oznacza to, że średnio każdy mieszkaniec tego kraju zaoszczędził w ciągu ostatnich 4 lat ponad 3,8 tys. HRK [2,1 tys. PLN], a kwota ze zgromadzonych przez niego oszczędności wzrosła do ponad 67,3 tys. HRK [37,6 tys. PLN]. Gdy jednak weźmie się pod uwagę inflację, wzrost zgromadzonych przez Chorwatów oszczędności nie jest wcale znaczący

 

3 maja 2012 r.

Kolejna propozycja drogowego połączenia Dubrownika z resztą kraju

Kolejną propozycją drogowego połączenia Dubrownika zresztą kraju jest budowa sześciokilometrowego tunelu, który miałby przebiegać przez bośniackie miasto Neum. Początek i koniec tunelu znajdowałby się na terytorium Chorwacji, dlatego nie istniałaby konieczność kontroli granicznych.

 

Zyski banków coraz większe

W odniesieniu na ten sam okres 2011 r., kiedy to chorwackie banki uzyskały zysk o wartości 3,34 mld HRK (ok. 1,87 mld PLN), wzrost zysków wyniósł 11,9% (3,73 mld HRK) – podaje Chorwacki Bank Narodowy [HNB]. Spadła jednak liczba pieniędzy, jakie Chorwaci trzymają na swoich kontach oszczędnościowych i rachunkach bieżących – średnio o 13,8%. (vecernji.hr)

 

2 maja 2012 r

Podwyżki cen gazu oraz energii elektrycznej

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami rząd premiera Zorana Milanovića wydał rozporządzenie dotyczące podniesienia cen gazu oraz energii elektrycznej. Według jego ustaleń, od 1 maja bieżącego roku, cena gazu wzrośnie średnio o 22% natomiast energia elektryczna o 20%. Według obliczeń ministra gospodarki Radimira Čačića, miesięczne wydatki gospodarstwa domowego na gaz wzrosną o 33 HRK [ok. 18,5 PLN], natomiast na energię elektryczną o 40,24 HRK [ok. 22,5 PLN].

 

1 maja 2012 r.

Chorwaci współpracują z Facebookiem

Niewielka chorwacka firma iStudio, będąca w chwili obecnej najważniejszą agencją interaktywną w regionie, uzyskała status Facebook Preferred Marketing Developers, co oznacza, że znalazła się na liście 200 firm z całego świata, które ściśle współpracują z portalem Facebook. Firma zajmuje się kompleksową promocją swoich klientów przy użyciu portali społecznościowych. Na początku roku firma otworzyła swój oddział w Bośni i Hercegowinie, a planuje również rozpocząć swoją działalność na terenie Serbii

 

Znaczący spadek produkcji przemysłowej

Produkcja przemysłowa spadła w marcu o 2,5% w stosunku do lutego i aż o 7,9% w stosunku do tego samego okresu 2011 r. To największy spadek produkcji od listopada 2009 roku. (dnevno.hr)

 

30 kwietnia 2012 r.

Wzmożona kontrola importowanej żywności

W wyniku inspekcji przeprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia w ciągu ostatnich 15 miesięcy, z rynku wycofano 35 ton artykułów spożywczych stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Głównymi powodami wycofania wybranych produktów ze sprzedaży była obecność pleśni, nadwyżki szkodliwych substancji, niezgodność składu z etykietami oraz nieprawidłowe zabezpieczenia oraz opakowania. Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło słodyczy, w wyniku czego inspektorzy wycofali ponad 13 ton produktów tego typu.

 

Huta Żelaza Sisak na sprzedaż

Trwają rozmowy dotyczące zakupu Huty Żelaza Sisak między aktualnymi właścicielami – amerykańską firmą CMC i przedsiębiorstwem CIOS, które jest w posiadaniu lokalnego biznesmena Petara Pripuza, który w Sisku ma już 4 swoje firmy. (dnevno.hr)

Opracowała: Joanna Nowak

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE