Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 30.07-5.08.2012 r.

Chorwacja: 30.07-5.08.2012 r.

 

Ulgi i ułatwienia dla inwestorów

Przedłużenie nawet do 10 lat okresu całkowitego lub częściowego zwolnienia od podatków dla inwestorów, nowe uregulowania prawne w zakresie prowadzenia działalności turystycznej, a także wspieranie wdrażania nowoczesnych technologii przy zachowaniu istniejących miejsc pracy – to niektóre zmiany zapisane w projekcie ustawy mającej na celu wspieranie nowych inwestycji i poprawę klimatu inwestycyjnego w kraju, którą przedstawił chorwacki rząd.

 

Przetarg na budowę promów

13 siepnia Jadrolinia – największa chorwacka spółka zajmująca się transportem wodnym, rozpisze przetarg na dostarczenie 4 promów do przewozu samochodów i osób, których wartość szacuje się na ok 32 mln EUR. Przetarg potrwa 40 dni. Po tym okresie zostanie wyłoniona tzw. skrócona lista kandydatów. Prezes zarządu Jadroliniji zaznaczył, że najważniejszymi kryteriami będą: cena i terminy wykonania. (seebiz.eu)

 

Chorwacja nie jest już liderem w handlu z BiH

W ciągu pierwszego półrocza 2012 r. Chorwacja utraciła pozycję najważniejszego partnera handlowego BiH. Jest to skutek zmian dokonanych w Chorwacji  w ramach przygotowań tego kraju do wstąpienie do UE – wynika z ustaleń bośniackiej Izby Handlu Zagranicznego (Vanjskotrgovinska komora BiH – VTK BiH).

 

Chorwackie autostrady w koncesji?

Chorwacki minister gospodarki Radimir Čačić ogłosił, że najlepszym rozwiązaniem dla poprawy sytuacji chorwackich autostrad jest oddanie ich w koncesję, gdyż , jak twierdzi, państwo źle nimi zarządza. Ma być to kolejny etap restrukturyzacji chorwackich autostrad. Od 1 stycznia 2013 r. z HAC wydzielona też zostanie osobna firma zajmująca się pobieraniem opłat. (seebiz.eu, vecernji.hr)

 

Podsumowanie tygodnia na chorwackiej giełdzie

Indeksy CROBEXu [odpowiednik WIG] wzrosły w minionym tygodniu o 1,04%, a CROBEXu10 o 0,92%. Największy wzrost cen akcji należał do spółki Dioki (branża petrochemiczna) – 59%. Obroty chorwackiej burzy wyniosły łącznie 48,3 mln HRK [ok. 26 mln PLN]. Jak co tydzień, największe obroty należały do Telekomunikacji Chorwackiej [HT] – 11,8 mln HRK przy jednoczesnym wzroście cen akcji o 2,37%. Dobre wyniki osiągnął też Konzum [sieć sklepów spożywczych] – 9,20%, Tisak [wydawnictwo] 11,11% i Dalekovoda [branża energetyczna] 10,10%. (poslovni.hr)

 

Powstaje najnowocześniejszy zakład przetwórstwa rybnego

Na chorwackiej wyspie Brač powstaje najnowocześniejszy w Europie zakład przeznaczony do przetwórstwa ryb. Największa chorwacka spółka z tej branży – Sardina, buduje nowe zakłady w pobliżu miejscowości Postira. Koniec prac przewidziano do lipca 2013 r. Dużą cześć projektu finansuje Europejski Bank Odnowy i Rozwoju. Po zakońćzeniu prac, fabryka ma przerabiać nawet 5000 ton ryb rocznie. (business.hr)

 

Lepszy sezon niż rok temu

W lipcu br. odnotowano więcej przyjazdów i noclegów niż w tym samym miesiącu rok temu – ogłosiły jednogłośnie stowarzyszenia turystyczne praktycznie wszystkich chorwackich miast nadmorskich. W Dubrowniku w lipcu liczba odwiedzin wzrosła o 7%, a liczba noclegów o 10% w stosunku do lipca 2011 r. Najwięcej odwiedzających pochodziło z Wielkiej Brytanii. (seebiz.eu)

 

Rekordowe wyniki Croatia Airlines

Z usług chorwackiego przewoźnika państwowego skorzystało w lipcu br. 236.890 osób, czyli prawie 9100 podróżnych (4%) więcej niż w lipcu 2011 r.,  miesiącu dotychczas uznawanym za rekordowy. O 1,9% powiększyło się także przeciętne zapełnienie kabiny pasażerskiej, sięgając 75,6%.

 

Coraz więcej zatrudnionych w administracji państwowej

W kwietniu 2012 r. w administracji państwowej zatrudnionych było o 3 499 pracowników więcej, niż w grudniu 2011 r. Największy wzrost odnotowano w szkolnictwie ( o 1823) i w służbie zdrowia ( o 1650). Łącznie w „budżetówce” pracuje w tej chwili ponad 296 tys. Chorwatów. (dnevno.hr)

 

Agrokor kupił “Rivijerę”

Koncern Agrokor zarządzany przez Ivicę Todoricia, kupił firmę “Rivijera”, która zarządza kąpieliskiem Slatina w Opatiji, kąpieliskami Peharovo i Kvarner w Lovran oraz kemping w miejscowości Ičići. Ten krok Todoricia to dobra wiadomość dla „Rivijery”, która od dawna borykała się z długami. (dnevno.hr)

 

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE