Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 4 – 10 czerwca 2012 r.

Chorwacja: 4 – 10 czerwca 2012 r.

10 czerwca 2012 r.

Spadek sprzedaży detalicznej

Obroty w handlu detalicznym w kwietniu spadły o 7,3% w stosunku do kwietnia zeszłego roku. Dla analityków jest to znak, że w drugim kwartale spadek ten może być jeszcze dotkliwszy. To kolejny po 9,4 procentowym spadku produkcji przemysłowej, sygnał świadczący o pogarszającym się stanie chorwackiej gospodarki. (vecernji.hr)

9 czerwca 2012 r.

Be CROative

Na włoskich targach Expo Italia Real Estate Chorwaci zaprezentowali 22 projekty infrastrukturalne, w tym: projekt centrum biznesowego Matrix w Zagrzebiu (wartość 125 mln EUR) i rozpoczęta już inwestycję City Colloseum Centar w Slawonskim Brodzie (50 mln EUR). Uwagę inwestorów przykuły także rozbudowa i modernizacja lotniska w Rijece (16 ml EUR), modernizacja centrum zdrowia i turystyki Biograd (15 mln EUR) i koncepcja Pašman Resort, luksusowego ośrodka wczasowego na wyspie Pašman, inwestycji typu „greenfield” wartej 700 mln EUR. Ponadto zagraniczni przedsiębiorcy wykazali chęć inwestowania w każdego rodzaju odnawialne źródła energii, chociaż na targach został przedstawionych tylko jeden projekt elektrowni wiatrowej Tovarnik o wartości 100 mln EUR.

8 czerwca 2012 r.

Rośnie liczba użytkowników płatnej telewizji i szerokopasmowego internetu

40% gospodarstw domowych w Chorwacji posiada dostęp do płatnej telewizji i szerokopasmowego internetu, podczas gdy rynek usług telefonicznych odnotowuje dalszy spadek przychodu. Spowodowane jest to zmniejszoną siłą nabywczą i rozwojem nowych usług w szczególności opartych na przesyłaniu danych.

 

7 czerwca 2012 r.

Bank Światowy niepochlebnie o chorwackiej gospodarce

Główny ekonomista Banku Światowego – Indermitt Gill w swoim raporcie o rynku Europy i Azji Środkowej napisał, że Chorwacja wstępuje do UE ze słabej pozycji, i że jest przykładem typowej „południowej gospodarki”, w której 40% PKB stanowią koszty budżetowe, a 13% PKB wydaje się na pomoc socjalną. Oprócz tego, Chorwacja znajduje się na niskim, 80. miejscu rankingu ‚Doing Business’. Dodał także, że jeśli chodzi o warunki inwestowania, Chorwacja znajduje się szarym końcu krajów europejskich. (dnevno.hr)


6 czerwca 2012 r.

Huta Sisak w rękach Włochów

Sprzedaż Huty Sisak włoskiemu koncernowi Danieli ogłosił w poniedziałek 4 czerwca dotychczasowy stuprocentowy właściciel – spółka Commercial Metals Company (CMC). Huta została sprzedana za ok. 30,4 mln USD.

Firma CMC była właścicielem Huty od 2007 roku, a pod koniec zeszłego roku zdecydowała się na jej sprzedaż. Sprzedana została część majątku obejmująca nowo wybudowaną hutę, w którą CMC zainwestowało 65 mln USD oraz walcownię rur bezszwowych.

5 czerwca 2012 r.

Współpraca Republiki Serbskiej i Chorwacji w dziedzinie energetyki

Już od trzech miesięcy prowadzone są intensywne rozmowy prezesów chorwackich i serbskich spółek energetycznych: Hrvatska elektroprivreda [HEP] i Elektroprivreda RS. Wynikiem tych rozmów może być stworzenie korzystnych warunków dla budowy nowej hydroelektrowni Dubrownik 2 i inwestycji HEP w budowę bloku elektrowni termicznej Gacko.

AIG zamierza kupić Croatia Osiguranje

Amerykańska firma ubezpieczeniowa American International Group (AIG) rozważa zakup udziałów chorwackiej spółki Croatia Osiguranje. Celem AIG jest zwiększenie zysków, dlatego zaczyna coraz bardziej interesować się szybko rosnącymi rynkami i trzyma się z daleka od przedsięwzięć, które wymagają zatrzymywania dużych sum kapitału.

4 czerwca 2012 r.

Chorwacki rząd wspiera franczyzę

Chorwackie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Handlu (Ministarstvo poduzetništva i obrta), we współpracy z krajowymi organizacjami franczyzowymi, rozpoczęło realizację projektu „Działalność franczyzowa” („Franšizno poslovanje”), będącego jednym z elementów rządowego planu „Impuls dla przedsiębiorczości” („Poduzetnički impuls”). Na wspieranie rozwoju franczyzy w Chorwacji ministerstwo przeznaczy milion HRK [580 tys. PLN], a chętni do rozpoczęcia tego typu działalności mogą ubiegać się o bezzwrotne dotacje w wysokości od 25 tys. [14,5 tys. PLN] do 150 tys. HRK [87 tys. PLN].

Łatwiejszy przewóz towarów i osób przez granicę chorwacko-czarnogórską

Podczas spotkania w stolicy Czarnogóry – Podgoricy, przedstawiciele Ministerstw Transportu Chorwacji oraz Czarnogóry podpisali porozumienie określające zasady międzynarodowego przewozu towarów i osób przez granicę chorwacko-czarnogórską. W czasie spotkania poruszono także kwestie zwiększenia przepustowości granicy poprzez usuwanie barier administracyjno-finansowych przewozu dóbr i osób oraz zmniejszenie opłat celnych. Przedstawiciele rządów obu państw zagwarantowali także ukończenie w przeciągu najbliższych dwóch miesięcy prac modernizacyjnych drogi łączącej chorwacką granicę z lotniskiem w Ćilipi oraz opracowanie wspólnych projektów zwiększenia przewozu towarów i osób na trasie Ćilipi-Hercegowina-Tivat-Budva oraz budowy autostrady łączącej Chorwację z Grecją, przebiegającej wzdłuż wybrzeża Adriatyku.

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE