Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 5 – 10 marca 2013 r.

Chorwacja: 5 – 10 marca 2013 r.

chorwackie kuny - vecernji.hr

Rekordowy eksport produktów zbrojeniowych w 2012 roku

Wartość produktów przemysłu zbrojeniowego eksportowanych w 2012 r. przez Chorwację wyniosła 880 mln HRK (484 mln PLN), czyli o ponad 50% więcej niż w roku 2011 – wynika z danych Agencji Alan. Jest to rekordowa wartość eksportu produktów zbrojeniowych w historii niepodległej Chorwacji.

.

Solarny boom” w Chorwacji

Aż 590 wniosków o stworzenie małych elektrowni słonecznych, które mogą zostać umieszczone nawet na dachach domów, wpłynęło do Chorwackiego Operatora Rynku Energetycznego (Hrvatski operator tržišta energijom – HROTE) – wynika z danych przedstawionych przez dyrektora HROTE Ivora Županicia podczas odbywającej się w Zagrzebiu konferencji „Potencjał odnawialnych źródeł energii”.

.

Chorwacja na Międzynarodowej Giełdzie Turystyki ITB Berlin

W dniach od 6 do 10 marca na Międzynarodowej Giełdzie Turystyki ITB w Berlinie, największych i najważniejszych targach turystycznych na świecie, Chorwacja będzie przedstawiać swoją ofertę na stoisku o powierzchni większej od 200 metrów kwadratowych. Oprócz oficjalnej oferty swoje programy zaprezentują również pojedyncze firmy i organizacje turystyczne.

.

Jest porozumienie w sprawie Banku Lublańskiego

Chorwacka minister spraw zagranicznych i europejskich, Vesna Pusić i słoweński sekretarz stanu, Tone Kajzer, podpisali propozycję decyzji o przyjęciu Memorandum o Zgodzie pomiędzy Rządem Republiki Chorwacji i Rządem Republiki Słowenii. W poniedziałek, 11 marca Memorandum zostanie podpisane przez premiera Chorwacji, Zorana Milanovicia i jego słoweńskiego odpowiednika, Janeza  Janšy.

.

Kandydaci do Europejskiej Stolicy Kultury 2020

Chorwacja otrzymała oficjalne potwierdzenie Komisji Europejskiej, iż jedno lub więcej miast z tego kraju będzie miastem-gospodarzem Europejskiej Stolicy Kultury 2020. Wybór należy do KE i Ministerstwa Kultury Chorwacji – instytucje te rozpiszą konkurs dla kandydatów. Obecnie nominowanymi miastami są Rijeka, Osijek, Dubrownik, Pula i Split, który jako jedyny przewiduje współpracę transgraniczną z Mostarem i Kotorem. W miastach partnerskich, o których mowa we wniosku złożonym przez władze Splitu, znajduje się najwięcej zabytków pod ochroną UNESCO. Split stałby się liderem projektu, a tytułem „stolicy kultury” podzieliłby się z pozostałymi miastami włączonymi do projektu.

.

Porozumienie Kolei Chorwackich ze związkami zawodowymi

Zarząd Kolei Chorwackich i trzy Związki Zawodowe podpisały aneks do zbiorowej umowy, dzięki której obu stronom udało się dojść do porozumienia. Na mocy podpisanej umowy pracodawca nie jest zobowiązany do wypłacenia premii i bonusów świątecznych. Ponadto, z powodu wciąż pogłębiającego się kryzysu, stawka godzinowa nie zostanie podniesiona.

.

HEP wyda 450 mln HRK na odprawy

Energetyka  Chorwacka (HEP) rozpoczęła proces restrukturyzacji. Zmiany polegają na usystematyzowaniu miejsc pracy oraz zmniejszeniu liczby zatrudnionych. W wyniku ugody z HEP z pracy zrezygnuje około 2 tys. pracowników. Firma wyda na odprawy 450 mln HRK [ok. 243 mln PLN].

.

Produkcja jednej monety droższa niż jej wartość

Według wyliczeń portalu poslovni.hr, obywatele Chorwacji za produkcję monety o nominale 1 HRK (ok. 0,55 PLN) płacą 3,29 HRK (ok. 1,8 PLN). Ta kwota obejmuje wyłącznie zużycie metali, a do niej należałoby wliczyć jeszcze siłę roboczą.

.

Podpisano porozumienie na rzecz rozwoju edukacji Chorwacja-Kosowo

We wtorek, 5 marca br. w Prisztinie, minister edukacji, nauki i technologii w Kosowie, Ramë Buja podpisał umowę z chorwackim ministrem edukacji i sportu, Željko Jovanoviciem na rzecz współpracy w dziale edukacji.

.

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE