Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 5 – 11 listopada 2012 r.

Chorwacja: 5 – 11 listopada 2012 r.

Polak dyrektorem Podravki na rynek Europy Centralnej

Dyrektorem środkowoeuropejskiego rynku Podravki został Polak, Maciej Tomaszewski. W ciągu ostatnich pięciu lat pełnił obowiązki dyrektora wykonawczego w firmie AB Foods Polska, zdobywszy w niej uprzednio siedmioletnie doświadczenie.

 

Modernizacja infrastruktury kolejowej w Rijece

Według zapowiedzi przewodniczącego zarządu Chorwackich Kolei Państwowych [HŽ] Darko Peričicia już w 2015 roku planowane jest rozpoczęcie prac nad budową nowej średnicowej linii kolejowej w Rijece. W tym samym roku ruszą także prace nad całkowitą modernizacją przeładunkowych stacji kolejowych w bezpośrednim sąsiedztwie portu morskiego oraz renowacja pasażerskiego miejskiego dworca kolejowego. Wyżej wymienione inwestycje infrastrukturalne stanowić mają kolejny, po planowanej na drugą połowę 2013 roku modernizacji dworca kolejowego Brajdica, etap rozbudowy sieci kolejowej w Rijece.

 

Rosjanie oferują projekty w zakresie energetyki

Mimo decyzji strony rosyjskiej, że Gazociąg Południowy nie będzie przebiegał przez Chorwację, podczas spotkania międzyrządowej chorwacko-rosyjskiej komisji ds. współpracy handlowo-gospodarczej i naukowo-technicznej, które miało miejsce w Zagrzebiu, położono duży nacisk na współpracę w zakresie energetyki. Szanse na współpracę przedstawiciele obu państw widzą również w zakresie turystyki i budowy statków. Wskazano także na potrzebę poszerzania prawnej  podstawy współpracy bilateralnej, jako koniecznego warunku dalszego rozwoju stosunków chorwacko-rosyjskich.

 

Konferencja „Inwestycje i projekty Kosowa na 2013 rok” w Zagrzebiu

We wtorek, 6 października br. w Zagrzebiu, odbyła się konferencja „Inwestycje i projekty Kosowa na 2013 rok”, mająca na celu promowanie możliwości inwestycyjnych Kosowa w Chorwacji. Forum, które zostało zorganizowane dzięki współpracy kosowskiej Agencji Promocji Inwestycji, Chorwackiej Izby Gospodarczej  i ambasady Kosowa w Zagrzebiu, spotkało się z dużym zainteresowaniem chorwackich inwestorów.

 

Podravka może przenieść część swojej produkcji do BiH

Chorwackie firmy szykują się do masowej relokacji do BiH przed wstąpieniem Chorwacji do UE. Utracą wtedy bowiem możliwość bezcłowego handlu z krajami, z którymi wcześniej podpisały umowę o wolnym handlu – CEFTA.

 

Podsumowanie tygodnia na chorwackiej giełdzie

Chorwacka burza, tak jak i w poprzednim tygodniu zanotowała łagodne wzrosty. CROBEX wzmocnił się o 0,6%, a CROBEX10 o 1,4%. Obroty wyniosły 58,5 mln HRK [ok. 32 mln PLN]. Jak zwykle największe obroty należały do Telekomunikacji Chorwackiej [HT]. Największe, bo aż 17% spadki cen akcji zanotowała spółka z branży energetycznej – Dalekovod. Powodem była informacja o zablokowaniu konta tej spółki.Z kolei największe wzrosty w tym tygodniu należały do spółek z branży spożywczej. Ledo (producent lodów i mrożonek) podskoczył o 13,7%, a Podravka o 9,4%. (seebiz.eu)

 

Grupa Hypo sprzedaje banki w Chorwacji

Hypo Alpe Adria Bank International wydał decyzję ws. sprzedaży swoich banków w pięciu krajach Europy Południowo-Wschodniej. Pisemne oferty kupna tychże banków będą zbierane do 7 grudnia 2012 r. do godz. 15.00. Dysponujący odpowiednimi środkami finansowymi inwestorzy, którzy do tego dnia wykażą zainteresowanie, zostaną zaproszeni do dalszych rozmów. Bank zastrzega sobie prawo do całkowitej lub częściowej zmiany, a nawet anulowania, procesu zakupu. Przygotowaniem sprzedaży zajmuje się, wybrany decyzją dorady inwestycyjnego, Deutsche Bank.

 

EBOiR, BŚ i EBI ogłosiły, iż przeznaczą 30 mld euro w ramach pomocy dla Europy Środkowej oraz Południowo-Wschodniej

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), Bank Światowy (BŚ) i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) ogłosiły, iż w związku z kryzysem trwającym w strefie euro przeznaczą 30 mld euro w ramach pomocy na rzecz ożywienia gospodarczego i wzrostu w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej.

 

Nowe połączenie lotnicze

W przyszłym roku z chorwackiego Zadaru będzie można polecieć do kolejnego angielskiego miasta – Liverpoolu. Od 1 kwietnia Ryanair, największy tani przewoźnik w Europie uruchomi bowiem połączenie Zadar – Liverpool.

 

Ponad 200 tys. Chorwatów ma zablokowane konta

Agencja Finansowa FINA podaje, że 73853 podmiotów prawnych i 236342 osób fizycznych ma zablokowane rachunki bankowe z powodu zaległości w spłatach. Łączny dług sięga 7,2 mld HRK [3,9 mld PLN]. (dnevno.hr)

 

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE