Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 6 – 12 sierpnia 2012 r.

Chorwacja: 6 – 12 sierpnia 2012 r.

Zagrzebski Inkubator Przedsiębiorczości wspiera lokalne projekty typu start-up

Zagrzebski Inkubator Przedsiębiorczości to nowa chorwacka organizacja non-profit, której celem jest promowanie kultury start-up oraz stworzenie infrastruktury koniecznej do lepszego i szybszego rozwoju tego typu innowacyjnych projektów w Chorwacji. Będzie mieć to korzystny wpływ na gospodarkę Chorwacji, gdyż skłoni zagranicznych inwestorów do lokowania pieniędzy na lokalnym rynku i zapobiegnie wykupywaniu najlepszych chorwackich projektów i rozwijaniu ich poza granicami kraju, co miało już niejednokrotnie miejsce w przeszłości.

Przedsiębiorstwa państwowe na minusie

Ponad 600 mln HRK straciły w pierwszym półroczu 2012 r. chorwackie spółki państwowe. Koleje Chorwackie (HŽ) w pierwsze 6 miesięcy br. zakończyły na minusie ze stratą 174 mln HRK [ok. 97 mln PLN], linie lotnicze Croatia Airlines straciły 84 mln HRK [ok. 47 mln PLN], a spółka transportu wodnego Jadrolinija 62 mln HRK [ok. 35 mln PLN]. We wszystkich tych spółkach wzrosły koszty zatrudnienia (odpowiednio o 1,5%, 5,7% i 11%). (seebiz.eu)

Straty z powodu suszy

Długotrwałe wysokie temperatury i brak opadów deszczu spowodowały w Chorwacji poważne straty w uprawach. Z powodu susz najbardziej ucierpiały hodowle kukurydzy, soi i buraka cukrowego. Największe straty (szacowane na 90% planowanych zbiorów) wystąpiły w żupanii Osijecko-barańskiej, który to region nazywany jest „spichlerzem” kraju.

Sieć „Kerum” przestaje istnieć

11 sklepów Željka Keruma, znanego przedsiębiorcy i burmistrza Splitu, zostało kupionych przez sieć sklepów „Prehrana” – potwierdza dyrektor firmy Zvonko Tičarić. Informacja, że ta mała firma wykupiła sklepy funkcjonujące pod rozpoznawalną marką „Kerum”, zaskoczyła specjalistów rynku detalicznego.

Sephora zniknie z ulic Zagrzebia

Po 5 latach od wejścia na rynek chorwacki, francuska sieć perfumerii Sephora zamyka swoje sklepy. Salony na Avenue Mall i w Arena Centar będą działały jeszcze do 10 sierpnia, gdzie po okazyjnych cenach będzie można kupić wyprzedawany asortyment.

Podsumowanie tygodnia na chorwackiej giełdzie

Indeksy chorwackiej giełdy zakończyły tydzień na minusie. CROBEX [odpowiednik WIG] spadł o 0,83%, a CROBEX10 o 1,02%. Tygodniowe obroty wyniosły 30,6 mln HRK [ok. 17 mln PLN]. Nieprzerwanie od miesięcy, najchętniej handlowano akcjami Komunikacji Chorwackiej – 9,2mln HRK obrotu. Wzrosty odnotowały spółki Belje (branża spożywcza) i INA (branża paliwowa) – odpowiednio 8,82% i 1,55%. Więcej przedsiębiorstw odnotowało jednak spadki, m.in.: Konzum o 3,55%, Tisak o 2,89% i Petrokemija o 4,94%. (poslovni.hr)

O 5,1% więcej nowych podróżnych na lotniskach

W ciągu pierwszego półrocza b.r. przez chorwackie lotniska przewinęło się ponad 2 mln podróżnych, co stanowi 5,1% wzrost w stosunku do tego samego okresu rok temu – ogłosił chorwacki Główny Urząd Statystyczny. Największe wzrosty odnotowano na lotnisku w Splicie (o 19,9%) i Dubrowniku (o 13,4%). (seebiz.eu)

Dobry sezon na chorwackim wybrzeżu

Zeszły miesiąc był dla chorwackiego wybrzeża dużo lepszy niż lipiec ubiegłego roku. Dubrovnik odwiedziło ponad 120 tys. osób – 6% więcej, niż w 2011 r. O 10% wzrosła także ilość noclegów. Wśród turystów przeważali mieszkańcy Wielkiej Brytanii (18%), Francji, Niemiec, Chorwacji, Rosji, USA, Szwecji, Norwegii i Hiszpanii. Wśród przedstawicieli tych nacji mniejszą niż dotychczas frekwencją wykazali się jedynie Hiszpanie.

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE