Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 7-13 maja 2012 r.

Chorwacja: 7-13 maja 2012 r.

13 maja 2012 r.

Chorwaci będą mogli pracować tylko w 8 państwach UE

Po 1 lipca 2013, kiedy to Chorwacja stanie się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, Chorwaci będą mogli legalnie pracować w ośmiu krajach członkowskich: Bułgarii, Rumunii, Finlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, Portugalii i Szwecji. Holandia zastanawia się nad okresem przejściowym dla chorwackich pracowników, a Słowenia musi ocenić najpierw, jaki to wpływ na rynek pracy będzie mieć napływ nowej siły roboczej. W pozostałych krajach nie wydano jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Powstanie holding operatorów lotniczych?

Minister transportu i infrastruktury Siniša Hajdaš Dončić ogłosił, że istnieje możliwość utworzenia holdingu operatorów lotniczych, w skład którego wchodziłyby Croatia Airlines oraz słoweńskie państwowe linie lotnicze Adria Airways. Minister Dončić dodał także, że rozważana jest również możliwość włączenia w operację czarnogórskie linie lotnicze Montenegro Airlines oraz zapewnił, że w początkowej fazie projektu nie jest brana pod uwagę współpraca z serbskimi państwowymi liniami lotniczymi JAT.

 

12 maja 2012 r.

Rolnicy żądają niższej stawki VAT na produkty spożywcze

Według danych Chorwackiego Urzędu Statystycznego [DZS] miesięczne wydatki na artykuły spożywcze stanowią 31-32% wszystkich miesięcznych wydatków ponoszonych przez obywateli, podczas gdy odsetek ten w pozostałych krajach europejskich wynosi średnio 11-13%. W związku z niekorzystnymi tendencjami na lokalnym rynku spożywczym, niezależne związki zawodowe oraz chorwaccy rolnicy domagają się od rządu obniżenia podatku VAT na artykuły spożywcze.

 

11 maja 2012 r.

Prywatyzacja stoczni

Wicepremier Radimir Čačić i minister finansów Slavko Linić uzyskali porozumienie w sprawie prywatyzacji dwóch stoczni – 3 Maja w Rijece i Brodotrogira. Fundusze inwestycyjne Quaestusi do końca maja przedstawią formę przejęcia obydwu stoczni, która będzie zgodna z wcześniejszymi negocjacjami z Komisją Europejską. Będą też musiały zaproponować program restrukturyzacji zapewniający stoczniom rentowność najpóźniej za pięć lat. Będą musiały utrzymać działalność, lecz ograniczyć zdolności produkcyjne, zaproponować model zwonienia ok. 30% pracowników i dać gwarancję inwestycji w wysokości 160 mln EUR lub 40% całkowitej pomocy uzyskanej od 2006 roku.

Podsumowanie tygodnia na giełdzie

W ciągu ostatniego tygodnia obroty na giełdzie wyniosły 61 mln HRK [ok. 34 mln PLN], a CROBEX10 [odpowiednik WIGu 10] zanotował 1,9% spadek w odniesieniu do zeszłego tygodnia. Jedna czwarta obrotów wypracowała Telekomunikacja Chorwacka [HT], której akcje potaniały o 2,3% i znajdują się na najniższym poziomie od 2008 r. Najwięcej na wartości straciła Petrokemija (o 7,4%). (seebiz.eu)

 

10 maja 2012 r.

Kolejne inwestycje Chorwatów w Finlandii

Grupa Končar – Generatori i Motori SA podpisała kolejną umowę w Finlandii – tym razem ze znaną szwedzką firmą Vattenfall. Umowa obejmuje remont i zwiększenie mocy należącego do elektrowni wodnej Pamilo generatora 34 MVA, wraz z dostosowaniem wszelkich potrzebnych urządzeń, wedle systemu „pod klucz”.

 

Sezonowy spadek bezrobocia

Według Chorwackiej Agencjo Zatrudnienia w kwietniu zarejestrowanych było 323 722 bezrobotnych, czyli o 4,8% mniej niż w marcu br, ale jednocześnie o tyle samo więcej w odniesieniu do tego samego okresu 2011 r Spadek liczby bezrobotnych w kwietniu jest spowodowany rozpoczęciem się prac sezonowych (budownictwo, turystyka). (dnevno.hr)

 

9 maja 2012 r.

Turystyczny rekord w Dubrovniku

W sobotę 5 maja do Dubrownika wpłynęło siedem rejsowych statków z aż 11 tys. pasażerów na pokładach, co stanowi tegoroczny rekord odwiedzających w ciągu jednego dnia. Dwa rejsowce zakotwiczyły w historycznej części miasta, zaś pozostałe pięć w dubrownickiej dzielnicy Gruž. Ogromna liczba turystów wywołała paraliż komunikacyjny, zwłaszcza w najstarszej części Dubrownika.

 

Podravka najdroższa w Chorwacji

Średnia cena kilograma prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnej chorwackiej marki – Vegety z firmy Podravka, w innych krajach, gdzie się ją sprzedaje, jest o 40% niższa w kraju wytwarzania-Chorwacji. NA zagranicznych rynkach za kilogram Vegety trzeba zapłącić ok. 22 HRK, podczas gdy w Chorwacji ta kwota to już 36 HRK. Klient detaliczny płaci na kilogram Vegety w Chorwacji nawet 46 HRK. (dnevno.hr)

 

8 maja 2012 r.

Prywatyzacja „pereł chorwackiej turystyki”

Agencja Zarządzania Mieniem Państwowym [AUDIO] wydała katalog, w którym wyszczególniono przedsiębiorstwa, które mają zostać sprywatyzowane. Wśród ofert znajdują się: Modra Špilja (jaskinia i cały kompleks turystyczny taki jak hotel, restauracja i pizzeria na wyspie Vis), Bizovačke toplice (uzdrowisko), Club Adriatic i wiele innych. Link do katalogu. (dnevno.hr) Plik do pobrania

 

7 maja 2012 r.

Nowy ekskluzywny ośrodek turystyczny

W miejscowości Petrčani blisko Zadaru oficjalnie otwarto jeden z największych, najnowocześniejszych i najbardziej ekskluzywnych ośrodków turystycznych w Chorwacji – Falkensteiner Punta Skala Resort. Jego budowa trwała 8 lat i pochłonęła w sumie 160 mln EUR. W skład kompleksu Punta Skala, zajmującego powierzchnię 29,6 ha, wchodzą: działający od ubiegłego roku pięciogwiazdkowy hotel Falkensteiner Hotel & Spa Iadera, otwarty przed dwoma laty czterogwiazdkowy hotel Family Hotel Diadora, a także apartamenty przeznaczone na sprzedaż lub wynajem, baseny, restauracje, salony odnowy biologicznej i inne obiekty rekreacyjne.

Opracowała: Joanna Nowak

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE