Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 8 – 14 kwietnia 2013 r.

Chorwacja: 8 – 14 kwietnia 2013 r.

 chorwackie kuny - vecernji.hr

Sukces chorwackich wynalazców w Moskwie

http://balkany.vdl.pl/sukces-chorwackich-wynalazcow-w-moskwie/

Od 2. do 5. kwietnia w moskiewskim centrum wystawowo-kulturalnym Sokolniki odbył się XVI. Międzynarodowy Salon Wynalazków i Innowacyjnych Technologii Archimedes 2013, podczas którego chorwaccy innowatorzy zdobyli łącznie 18 nagród – 6 złotych medali, 7 srebrnych, 1 brązowy i 4 nagrody specjalne. Był to trzynasty udział Chorwatów w tej imprezie z kolei. Zaprezentowano 14 wynalazków.

.

Narodowy Tydzień ICT w Zagrzebiu

http://balkany.vdl.pl/chorwacja-narodowy-tydzien-ict-w-zagrzebiu/

Narodowy Tydzień ICT jest jedną z manifestacji, która ma przyczynić się do udziału Chorwacji w akcji zorganizowanej przez Komisję Europejską, której nadrzędnym celem jest wypełnienie luk w wykształceniu młodego pokolenia i obsadzenie kilku tysięcy wakatów związanych z przemysłem teleinformatycznym (Grand Coalition for Digital Jobs).

.

Chorwaci po raz pierwszy wybierają europosłów

http://balkany.vdl.pl/chorwaci-po-raz-pierwszy-wybieraja-europoslow/

Choć Chorwacja stanie się członkiem UE dopiero na początku lipca 2013 r., mieszkańcy tego kraju już w niedzielę 14 kwietnia wybiorą 12 swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie telewizji HRT najwięcej głosów otrzyma prawdopodobnie rządząca koalicja SDP – 29,5% głosów, kolejne miejsca zajmą koalicja HDZ – 22,2% oraz Chorwaccy Laburzyści – 7,5% głosów.

.

W Chorwacji małe ryzyko polityczne

http://balkany.vdl.pl/mapa-ryzyka-politycznego-chorwacja-czarnogora-macedonia-i-albania-bezpieczne-serbia-i-bosnia-mniej/

Coroczny raport Political Risk Map, opublikowany przez Aon Risk Solutions już po raz 18, pokazał, iż rośnie liczba państw w których polityczne ryzyko zmniejszyło się w stosunku do roku ubiegłego. W gronie tych państw jest Chorwacja, w której zmniejszyło się ryzyko dotyczące dwóch parametrów: ryzyka prawnego i regulacyjnego, oraz ryzyka, iż państwo nie będzie w stanie spłacić swoich zobowiązań.

.

Končar oddał do użytku elektrownię wodną na Kostaryce

http://balkany.vdl.pl/chorwacja-koncar-oddal-do-uzytku-elektrownie-wodna-na-kostaryce/

8. kwietnia grupa Končar, składająca się z sześciu spółek, oddała do użytku hydroelektrownię, wybudowaną na terenie Kostaryki.Właścicielem wartej aż 8,3 mln EUR hydroelektrowni Toro 3, jest firma Junta Administrativa del Servicio Electrico Municipal de Cartago (JASEC), która zawarła uprzednio umowę z przedstawicielami Koncaru-Inżyniering ds. energetyki i transportu (KET).

.

INmusic festival spowodował wzrost rezerwacji o 1500%

http://balkany.vdl.pl/chorwacja-inmusic-festival-spowodowal-wzrost-rezerwacji-o-1500/

Ilość rezerwacji hotelowych w Zagrzebiu wzrosła o 1500% w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym – takie dane podał serwis LateRooms.com, specjalizujący się w rezerwacjach internetowych. Wiadomość o nadzwyczajnym zainteresowaniu brytyjskich, ale nie tylko, turystów przekazały po nim brytyjskie media turystyczne, takie jak Travel Daily UK czy Travelbite.

.

Sprzedaż oddziałów banku Hypo Alpe Adria w Europie Południowo-Wschodniej nie jest możliwa

http://balkany.vdl.pl/sprzedaz-oddzialow-banku-hypo-alpe-adria-w-europie-poludniowo-wschodniej-nie-jest-mozliwa/

Zarząd banku Hypo Alpe Adria ogłosił, że obecnie nie można sprzedać oddziałów w Południowo-Wschodniej Europie – w Chorwacji, BiH, Czarnogórze, Serbii i Słowenii. Na te placówki przypada jedna trzecia aktywów banku, ponad połowa zatrudnionych, 80 procent filii i 90 procent klientów. Władze banku zaproponowały przedłużenie terminu na pięć lat.

.

Demonstracja przeciwko cyrylicy w Vukovarze

http://balkany.vdl.pl/chorwacja-demonstracja-przeciwko-cyrylicy-w-vukovarze/

„Nie dla cyrylicy w Chorwacji” – pod takim hasłem ponad 20 tys. Chorwatów protestowało na zagrzebskim Placu Bana Jelačića przeciwko wprowadzeniu dwujęzycznych tablic w Vukovarze, gdzie mieszka również mniejszość serbska. Demonstrację zorganizował Sztab Obrony Chorwackiego Vukovaru (Stožer za obranu hrvatskog Vukovara) w odpowiedzi na decyzję władz tego kraju o wprowadzeniu serbskiej cyrylicy do użytku w przestrzeni publicznej tego miasta.

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE