Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 9 – 15 kwietnia 2012 r.

Chorwacja: 9 – 15 kwietnia 2012 r.

15 kwietnia 2012 r.

Prawdopodobnie zdrożeją opłaty na autostradach

Coraz częściej wspomina się o podniesieniu opłat za korzystanie z sieci autostrad w Chorwacji. Ceny te nie zmieniły się od lat, inflacja przez ten czas się zwiększyła i wzrosły także koszty działalności firmy Hrvatske Autoceste, które zarządzają siecią autostrad. O ewentualnych podwyżkach ma zadecydować rząd. (jutarnji.hr, dnevno.hr)

 

14 kwietnia 2012 r.

Współpraca sprzedawców hurtowych i detalicznych

Związek Sprzedawców Detalicznych oraz sieć handlowa Mercator Hrvatska podpisały porozumienie o współpracy biznesowej, która zagwarantuje sprzedawcom detalicznym korzystniejsze warunki zaopatrzenia oraz zwiększy możliwości dostarczania towaru do małopowierzchniowych punktów sprzedaży. Na mocy porozumienia sprzedawcy detaliczni uzyskają większy dostęp do źródeł zaopatrzenia w artykuły spożywcze, artykuły codziennej potrzeby, warzywa i owoce, mrożonki, galanterię, kosmetyki oraz artykuły gospodarstwa domowego.

13 kwietnia 2012 r.

Spar/Interspar podbija chorwacki rynek

Sieć sklepów Spar/Interspar zanotowała największy wzrost udziału w rynku (30%) i to bez znaczących inwestycji w nowe obiekty handlowe – podaje Centrum Badania Rynku GfK Croatia. Powodem sukcesu sieci Interspar jest przyciągniecie nowych kupców oraz większa skłonność klientów do wydawania pieniędzy. (seebiz.eu)

 

Spadają ceny działek budowlanych w Zagrzebiu

Spadek cen działek budowlanych o 1,7% na poziomie rocznym odnotowano na obszarze Zagrzebia. Ich średnia cena wynosiła 176 EUR za m2. Znaczny spadek cen odnotowano w Zadarze (-13,1%) i na Istrii (-13%). O 3% wzrosły natomiast ceny działek w Dalmacji. (dnevno.hr)

 

12 kwietnia 2012 r.

Sukcesy małych chorwackich firm za granicą

Niewielkie chorwackie firmy z powodzeniem eksportują swoje produkty do krajów tak odległych jak Bangladesz i Dubaj. Firmy Adriatic Workboats i Europlast podpisały umowy na wykonanie swoich usług, których wartość opiewa na ok 900 tys. EUR.

 

Budowa nowego centrum handlowego

Nexe gradnja (część Grupy Nexe) rozpoczęła prace budowlane w zagrzebskiej Dubravie. Powstanie tam centrum handlowe, które ma zostać otwarte pod koniec 2012 r. Wartość inwestycji wynosi ok. 14 mln HRK [ok. 8 mln PLN]. (seebiz.eu)

 

11 kwietnia 2012 r.

Nowy terminal na lotnisku w Zagrzebiu

W środę 11 kwietnia wiceminister Gospodarki Morskiej, Transportu i Infrastruktury Zdenko Antešić oraz dyrektor wykonawczy Zagreb Airport International Company Limited (ZAIC) Christophe Petit, podpisali umowę dot. koncesji na budowę i zarządzanie lotniskiem w Zagrzebiu. Prace mają się rozpocząć w styczniu 2013 r. Zgodnie z umową, ZAIC w ciągu trzech musi wybudować terminal, którego roczna przepustowość ma wynieść min. 5 mln podróżnych. Wielkość I fazy inwestycji wynosi 236 mln EUR, a największa część prac zostanie powierzona chorwackim wykonawcom

 

10 kwietnia 2012 r.

Drożeje prąd

HEP, czyli chorwacki największy dostawca energii, zapowiedział podniesienie cen energii az o 15 %. Mieszkańcy Chorwacji wyższe rachunki maja płacić już od lipca br. Taka podwyżka jest spowodowana przede wszystkim dużymi stratami energii. Podczas gdy w innych europejskich krajach, od elektrowni do domu klienta, strata energii wynosi ok 7%, w Chorwacji strata ta wynosi aż 16% (ok 3 mld . Kilowatogodziny na rok). (dnevno.hr)

 

Łagodny spadek bezrobocia

Pod koniec marca br. w Chorwackim Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 339 882 bezrobotnych, czyli o 0,9% mniej niż w lutym tego samego roku. W porównaniu do zeszłego roku, odsetek ten jest jednak wyższy o 3% – w marcu 2011 r. w urzędzie zarejestrowanych było o 9 752 bezrobotnych mniej. (dnevno.hr)

 

9 kwietnia 2012 r.

Chorwacja najlepszym krajem na spędzenie wakacji

Najprawdopodobniej i w 2012 r., podobnie jak w roku ubiegłym, najliczniejszą grupą turystów zagranicznych odwiedzających Chorwację stanowić będą Niemcy (w 2011 r. przyjechało ich 1,66 mln). Na odbywających się w marcu b.r. Międzynarodowych Targach Turystycznych ITB w Berlinie Chorwacja wymieniana była, obok Hiszpanii i Turcji, jako najbardziej atrakcyjne dla turystów z Niemiec miejsce na spędzenie urlopu. Dodatkowo chorwacki minister turystyki, chcąc zachęcić inwestorów zagranicznych do lokowania kapitału w tym kraju, zapowiedział m.in. prywatyzację 13 państwowych agencji turystycznych, przekształcenie byłych budynków wojskowych w obiekty turystyczne, a także szybkie ukończenie katalogu inwestycyjnego dla potencjalnych inwestorów i przedstawienie opracowywanej właśnie strategii rozwoju chorwackiej turystyki do roku 2020.

Zmiana ustawy o ochronie środowiska naturalnego

W najbliższym czasie szykują się zmiany w ustawodawstwie chorwackim, które mają na celu usprawnienie dotychczasowych procedur dotyczących ochrony środowiska naturalnego. W planach MŚ jest opracowanie pakietu głównych dokumentów z zakresu ochrony środowiska tj. ustawy o gospodarce odpadami, strategii gospodarowania odpadami, ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o ochronie środowiska naturalnego.

Opracowała: Joanna Nowak

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE