Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 9 – 15 stycznia 2012 r.

Chorwacja: 9 – 15 stycznia 2012 r.

15 stycznia 2012 r.
Zerowa stawka VAT na produkty żywnościowe dla dzieci?
Wraz z planowanym podniesieniem podatku VAT na artykuły żywnościowe, ceny produktów na rynku spożywczym systematycznie rosną. Podwyżki cen dotyczą jednak także produktów, które ustawowo objęte są zerową stopą podatkową, m.in. mleka. Pomimo niekorzystnej sytuacji na rynku spożywczym, nie wszyscy producenci podnoszą ceny. Podczas gdy produkty firmy Dukat są relatywnie droższe niż w zeszłym miesiącu, ceny niektórych artykułów spożywczych Podravki spadły, m.in. ogórków kwaszonych czy musztardy. Szczególne znaczenie ma to jednak w przypadku produktów spożywczych dla dzieci, których obniżka cen jest zwiastunem korzystnych zmian w ustawodawstwie państwowym. Rząd zapowiedział już objęcie ich w najbliższym czasie zerową stopą podatkową. (seebiz.eu)

14 stycznia 2012 r.
Supermarkety coraz większą konkurencją dla piekarni
45,5% mieszkańców Chorwacji kupuje pieczywo w supermarketach. Tylko o 1,5% więcej Chorwatów woli go kupić w piekarni. 6,4% piecze chleb w domu, a 1% w ogóle nie konsumuje pieczywa – wynika z ankiety przeprowadzonej przez czasopismo „Ja TRGOVAC”. Konsumpcja pieczywa w Chorwacji jest bardzo wysoka: 81,8% mieszkańców je chleb codziennie. 13,3% spożywa pieczywo regularnie, ale nie każdego dnia. 2,3% je chleb przynajmniej raz w tygodniu, a rzadziej jedynie 2,8%. Przeciętny Chorwat zjada w tygodniu 1 kg i 360 g chleba. (seebiz.eu, vecernji.hr, dzs.hr )

13 stycznia 2012 r.
Nowa linia Rijeka – Kolonia
Niemieckie tanie linie lotnicze Germanwings od marca rozszerzają swoją ofertę lotów z Chorwacji do Niemiec, wprowadzając trasę z Rijeki do Kolonii. Firma niedawno ogłosiła, że od marca kończy loty na trasie Kolonia – Belgrad, ponieważ były nieopłacalne. Od 27 marca, trzy razy w tygodniu, będzie można podróżować bezpośrednio z Rijeki do biznesowego i turystycznego centrum Kolonii. Podróż będzie trwać ok. 1,5 godziny. (poslovni.hr)

12 stycznia 2012 r.
Badel podpisał joint venture z chińską kompanią
W środę, 11 stycznia, w godzinach wieczornych, przedstawiciele firmy Badel 1862 i Tadee Holding Group Co. Ltd. podpisali umowę typu joint venture prowadzącą do powstania w Chinach wspólnej spółki Badel 1862 & Tadee Joint Venture Company LLC. Umowa, przewidująca wspólne inwestycje w sprzedaż, dystrybucję i marketing wina i wysokoprocentowych napojów alkoholowych, jest ukoronowaniem wieloletnich ambitnych planów Badela by rozpocząć aktywną działalność na rynku chińskim, jak i szansą na zysk – powiedział dyrektor generalny chorwackiej firmy, Srđan Oreb. Dodał, że wartość umowy wynosi 1,5 mln EUR, co jak na tego typu przedsięwzięcie jest sumą symboliczną, ale dla marki Badel stanowi znaczący krok naprzód. (vecernji.hr)

11 stycznia 2012 r.
Rynek nieruchomości w Chorwacji
Według informacji portalu Crozilla.com (pośrednictwo sprzedaży nieruchomości), od jakiegoś czasu na rynku obserwuje się spadek cen nieruchomości. Prawdopodobnie ten trend utrzyma się także w 2012 r.
Spadają ceny mieszkań, domów i działek budowlanych. W ciągu 2011 r. najbardziej potaniały domy, podczas gdy ceny mieszkań spadły tylko nieznacznie. W 2011 r. za dom trzeba było zapłacić 10% mniej niż w roku 2010 (12% mniej niż w roku 2009). Działki budowlane potaniały w stosunku do 2010 r. o 9,2% (i o 15% w stosunku do 2009 r.), a mieszkania o 3,7% (9,2% w stosunku do 2009 r.). (crozilla.com )

10 stycznia 2012 r.
Deutsche Bahn i Chińczycy chcą dać 4,6 mld EUR na budowę chorwackich kolei
Budowa linii kolejowej z Botova na granicy węgierskiej do Rijeki jest największym projektem z zakresu infrastruktury zapowiedzianym przez rząd Zorana Milanovića. Koszt inwestycji sięga 4,6 mln EUR, co dla Chorwacji, zwłaszcza przy obecnym zadłużeniu, jest sumą nieosiągalną. Dlatego też Rząd, podobnie jak w przypadku elektrowni wodnych i autostrad, rozważa udzielenie koncesji. Rozwiązanie to jest korzystne również z racji ograniczonych sum jakie można corocznie uzyskać z funduszów unijnych – konieczność czekania na dotacje znacznie opóźniłaby oddanie projektu. (vecernji.hr)

9 stycznia 2012 r.
Raport w sprawie Autostrad Chorwackich (HAC)
Całkowity wkład inwestycyjny Autostrad Chorwackich (HAC) w infrastrukturę drogową wyniósł od 2001 roku około 5 mld EUR. Znaczna część środków przeznaczona została na budowę nowych dróg, jednak kosztowne okazało się także utrzymywanie nowo powstałej infrastruktury. Tymczasem, łączny przychód z opłat drogowych pobieranych na autostradach w 2010 roku wyniósł niespełna 170 mln EUR. (seebiz.eu, vecernji.hr )

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE