Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Agrokor buduje stacje benzynowe przy supermarketach Konzum

Chorwacja: Agrokor buduje stacje benzynowe przy supermarketach Konzum

 

Otwarciestacji benzynowych przy swoich supermarketach Konzum zapowiedziała największa chorwacka prywatna spółka Agrokor. Pierwszy dystrybutor paliwa ma się pojawić przy jednym z zagrzebskich sklepów już w marcu b.r., a niedługo po nim najprawdopodobniej powstaną kolejne. Choć podobne zapowiedzi pojawiały się już w poprzednich latach, to jak zapewnia prezes zarządu firmy Agrokor Ivica Todorić, tym razem wszystko jest już ostatecznie ustalone.Dokładne koszty projektu nie są znane, szacuje się jednak, że budowa jednej stacji kosztować może ponad milion EUR.

Wszystkie stacje powstaną jako samodzielne obiekty na parkingach wielkich supermarketów Konzum, będą samoobsługowe i w pełni zautomatyzowane – oświadczyła rzecznik prasowa Konzumu Ana Mitrović, dodając, że w ten sposób firma chce zaoferować swoim klientom możliwość skorzystania z wielu usług w jednym miejscu.

Ten biznes może się okazać dla spółki Agrokor bardzo dochodowy, czego dowodzą przykłady z USA czy krajów Europy Zachodniej, gdzie podobne rozwiązania z powodzeniem funkcjonują i przynoszą duże zyski. W Wielkiej Brytanii supermarkety przejęły w ten sposób 15% krajowego rynku sprzedaży paliwa, mimo że ceny przez nie proponowane nie zawszesą niższe od tych na innych stacjach benzynowych.

 

Tekst: vecernji.hr,indeks.hr, croatiantimes.com, tłum. i red.: Magdalena Pazdańska

About Joanna Nowak

...