Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Agrokor największą firmą w regionie według Deloitte

Chorwacja: Agrokor największą firmą w regionie według Deloitte

Na liście Adria Top 100 opublikowanej przez Deloitte znalazło się 31 chorwackich firm. Pierwsze miejsce na liście ze względu na poziom przychodów zajęła grupa Agrokor, a T-HT jest najbardziej zyskowną firmą w regionie.

Trzeci rok z rzędu Agrokor z 3,638 mld euro przychodu zajął pierwsze miejsce na liście największych firm regionu Adria [region ten obejmuje: Słowenię, Chorwację, Serbię, Bośnię i Hercegowinę, Macedonię, Czarnogórę]. W pierwszej dziesiątce znajdują się też dwie inne chorwackie spółki: INA (2. miejsce z przychodami na poziomie 3,55 mld euro) i HEP Grupa (5. miejsce z przychodami 1,678 mld euro).
Najwięcej firm znajdujących się na liście pochodzi ze Słowenii (aż 36), 31 z z Chorwacji, 19 z Serbii, 8 z Bośni i Hercegowiny, 4 z Macedonii i tylko 2 z Czarnogóry.

Tendencja wzrostowa
100 największych regionalnych firm osiągnęło wzrost przychodów o ok 10%, podczas gdy chorwackie spółki notowane na liście odnotowały mniejszy, ok. 3% wzrost. Dwie trzecie firm osiągnęło wzrost przychodów i zysków. Najlepszy wynik wzrostu przychodów (o 26%) należy do firm zajmujących się produkcją, które mocno ucierpiały w czasie kryzysu w 2009 roku. Wzrost ten pokazuje poprawę sytuacji tej branży.
Na liście dominują przedsiębiorstwa z sektora energetycznego i dóbr konsumpcyjnych (50% wszystkich firm znajdujących się na liście). Do sektora produkcyjnego zalicza się 23% wszystkich przedsiębiorstw znajdujących się na liście. Do tej branży, oprócz wspomnianego już Agrokoru, zalicza się także Podravka (27. miejsce), Adris Grupa (37. miejsce) i Vindija Grupa (38. miejsce).
Mimo relatywnie niekorzystnych warunków makroekonomicznych w 2010 roku można zauważyć trend poprawy funkcjonowania branży produkcyjnej, co ma odbicie we wprowadzaniu nowych produktów, ekspansji na nowe rynki i zatrudniania nowych pracowników.
Branża dóbr konsumpcyjnych odnotowała niewielki wzrost (ok. 1%). Chorwackie firmy energetyczne osiągnęły natomiast wysoki, bo aż 12 % wzrost przychodów. Spowodowane jest to najprawdopodobniej wzrostem cen energii.

Największe straty sektora budowlanego
Branża budowlana zgodnie z prognozami odnotował znaczący spadek przychodów. W całym regionie przychody zmniejszyły się o 19%, a w samej Chorwacji aż o 35%.
Spadek przychodów firm telekomunikacyjnych wyniósł 2%. Mimo tych spadków, T-HT Grupa zajęła wysokie 12. miejsce. Oprócz T-HT w pierwszej setce znajdują się także inne firmy z tej branży: Vipnet (31. miejsce), Msan Grupa (82. miejsce) i Poczta Chorwacka (88. miejsce).

Tekst: seebiz.eu, tłum i red. Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE