Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Agrokor w końcu kupi Mercator?

Chorwacja: Agrokor w końcu kupi Mercator?

Zagrzeb| 15 listopada 2011 r.

Jak podano na lublańskiej giełdzie, rada nadzorcza grupy Mercator wczoraj jednogłośnie uzgodniła warunki, które umożliwią kontynuowanie negocjacji mających doprowadzić do sprzedaży ponad połowy tej spółki konsorcjum składającemu się z Agrokor, EBRD, IFC i JP Morgan One Equity Partners.
W ciągu następnych trzech tygodni powinny zostać podpisane dwie umowy regulujące kwestię wzajemnych stosunków i mające na celu ochronę interesów grupy Mercator po sprzedaży pakietu większościowego akcji – jedna między Mercatorem i konsorcjum, z którym prowadzone są negocjacje, a druga między Mercatorem a konsorcjum właścicielskim, o czym powinien zostać poinformowany także zarząd spółki Mercator.
Przy pomocy tych umów poddane ochronie zostaną interesy grupy Mercator, która jako największa słoweńska sieć handlowa w regionie zostanie wykupiona przez Agrokor – swojego głównego chorwackiego konkurenta. Umowa między Agrokorem a Mercatorem będzie chronić interesy Mercatoru w terenie, środki finansowe, miejsca pracy, gwarancje wierzytelności i tym podobne, a umowa z konsorcjum właścicielskim będzie chronić interesy grupy Mercator, tzn. oddalać ryzyko refinansowania kredytów i inne związane z tym zagrożenia.
Agrokor za spółkę Mercator oferuje 832 mln euro, 221 euro za każdą akcję, co jest ceną wyższą aż o 49 euro od ceny jaką jedna akcja tej spółki osiągała w piątek na giełdzie. Rada Nadzorcza zleciła zarządowi przedstawienie w ciągu trzech tygodni zarysów porozumienia, tak, by można było rozpocząć analizę pod względem kondycji finansowej, handlowej i prawnej Mercatora, który powinien przedstawić partnerom informacje o swoim długu netto, który wynosi obecnie 1,1 mld euro, a także o swoich 50 największych nieruchomościach.
O tym, że właścicielom pakietu większościowego spółki Mercator śpieszy się do sfinalizowania transakcji sprzedaży świadczy między innymi oświadczenie Bože Jašoviča [prezesa zarządu Nowego Banku Lublańskiego, który wraz z Browarem Laško, bankami i grupą NFD – Narodowym Towarzystwem Finansowym – bierze udział w negocjacjach z grupą Agrokor].
– Jesteśmy zdecydowani by sprzedać Mercator i sprzedamy go – powiedział w piątek Jašovič.
Jeśli dojdzie do sprzedaży, Agrokor zostanie 7 największą firmą w regionie.

Tekst: vecernji.hr, jutarnji.hr,  tłum. i red. Karolina Włodarczyk

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE