Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Amerykanie kupią jeden z oddziałów firmy Gredelj

Chorwacja: Amerykanie kupią jeden z oddziałów firmy Gredelj

Amerykańska firma National Railway Equipment Company jest zainteresowana zakupem oddziału Fabryki Wozów Kolejowych Gredelj (TŽV Gredelj) zajmującego się produkcją lokomotyw. Transakcja ta została uzgodniona na czwartkowym spotkaniu wieloletnich partnerów biznesowych, których reprezentowali Pero Hrkać, syndyk chorwackiej firmy i Steven Beal, prezes zarządu amerykańskiej spółki.  Negocjacje jednak wciąż trwają, bowiem o losie Grelja zadecydują 12 grudnia wierzyciele firmy.

Mimo, iż wszyscy pracownicy chorwackiej firmy otrzymali wypowiedzenie, Hrkać i Beal podpisali kontrakt na budowę 20 nadwozi dla lokomotyw o łącznej wartości ok. 20 mln USD, co sprawia, że personel zostanie w firmie do końca 2013 r.

– W firmie pracują wspaniali specjaliści, a sama fabryka może się poszczycić bardzo wysoką jakością produkcji. To były dopiero wstępne negocjacje, więc zobaczymy, czy kupimy ten oddział Gredelja. Nie rozważaliśmy dotąd zakupu całego koncernu, ale nigdy nie mów „nigdy” – powiedział Steven Beal.

Przedstawiciel amerykańskiego koncernu podkreślił też, że rozumie i szanuje sytuację prawną w jakiej znajduje się Gredelj i że firma wstrzyma się z decyzjami do czasu aż wszystkie kwestie dotyczące strony chorwackiej zostaną rozwiązane.

– Jestem szczęśliwy, że nasi partnerzy natychmiast zaoferowali nam wsparcie i potwierdzili dotychczasowe umowy. Złożyli też nowe zamówienia, i uważamy, że to mógłby być nowy początek i szansa dla TŽV Gredelj – skomentował Pero Hrkać.

Źródło: seebiz.eu, vecernji.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE