Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Amerykański operator VelaTel wchodzi na rynek

Chorwacja: Amerykański operator VelaTel wchodzi na rynek

Zagrzeb| 14 grudnia 2011 r.

Amerykański operator telekomunikacyjny VelaTel, w oparciu o doświadczenie zdobyte w Chinach i Peru, planuje wejść na rynek chorwacki wprowadzając jako pierwszy szeroki pakiet usług wykorzystujących bezprzewodową, radiową transmisję danych WiMax. Przejęcie firmy Novi-Net, specjalizującej się w dostarczaniu usług internetowych oraz telefonii komórkowej, ma zapewnić silną pozycję VelaTel na rynku, a jednoczesne objęcie całego kraju zasięgiem sieci 4G ma umożliwić firmie konkurencję z lokalnymi operatorami: HT oraz Vipnet.

Plany rozszerzenia działalności poprzez nawiązanie współpracy z nowym partnerem biznesowym potwierdza dyrektor Novi-Net – Karlo Vlah. Dyrektor jednak nie chce na razie zdradzać szczegółów porozumienia. Zainteresowanie ze strony amerykańskiego potentata zawdzięcza koncesji na dostarczanie usług telekomunikacyjnych, którą otrzymał w zeszłym tygodniu. Umożliwi ona konkurencję na zdominowanym przez firmy HT i Vipnet rynku chorwackim.

VelaTel planuje budować swoją pozycję na rynku jako niskobudżetowy operator szerokopasmowy, oferujący urządzenia przenośne z dostępem do Internetu. Dzięki współpracy z chińską korporacją ZTE, specjalizującą się w tworzeniu sieci telefonii komórkowej 4G, do końca roku zrealizowane ma zostać zamówienie na wyposażenie warte 4,76 mln dolarów. Do końca stycznia 2012 roku firma VelaTel planuje także przejąć kolejnego lokalnego operatora funkcjonującego na Bałkanach – czarnogórską firmę Montenegro Connect.

Zakończenie pierwszej fazy projektu VelaTel planowane jest na marzec 2012 roku, kiedy to z sieci nowej generacji będą mogli skorzystać pierwsi użytkownicy na terenie Chorwacji.

Tekst: poslovni.hr, tłum i red. Piotr Wojtłowski

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE