Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Ankica Tomić zdobywczynią nagrody VBZ

Chorwacja: Ankica Tomić zdobywczynią nagrody VBZ

Autorka: Sandra Viktoria Katunarić

Chociaż jej imię miało pozostać tajemnicą do poniedziałku to ciekawscy dziennikarze na ogłoszeniu zwycięskiego rękopisu, w piątek na targach Interliber, i tak poznali imię tegorocznej zdobywczyni nagrody VBZ za najlepszą niepublikowaną powieść 2011 roku.

Jej imię miało pozostać tajemnicą do poniedziałku 14 listopada, kiedy to ustalono otwieranie koperty z nazwiskiem laureata u notariusza. Jednak tajemnicy nie udało się utrzymać, gdyż przyjaciele zwyciężczyni od razu zaczęli jej gratulować, co zauważyli ciekawscy dziennikarze.
To Ankica Tomić, która na konkurs z najhojniejszą nagrodą w kulturze, wartą 100.000 kun, wysłała rękopis pod tytułem „Naročito ljeti” – autobiograficzną książkę o jej rodzinie, dzieciństwie spędzonym na Braču, o latach 80., pop-kulturze i śmierci Tity. Ankica Tomić pracowała jako redaktorka w tygodniku „Globus”. Jak powiedziała sama autorka „to jest pierwszy raz kiedy coś napisała oprócz jakiś krótkich opowiadań”.
Na tegoroczny jubileuszowy dziesiąty konkurs VBZ-a na najlepszą niepublikowaną powieść nadesłano rekordową ilość 112 rękopisów. Jury obradowało w składzie: Julijana Matanović, Strahimir Primorac, Zoran Ferić, Mile Stojić i Vladimir Arsenijević. Z osiemnastu rękopisów wybranych przez jury do końcowego czytania wyłoniono sześciu finalistów, a w najwęższym gronie faworytów zostały trzy rękopisy. O zwycięzcy decydowano do rana w przeddzień ogłoszenia zwycięskiego rękopisu.
Nadesłane rękopisy były różnorodne – od kryminałów, romansów, po tematy o wampirach i wiłach, mitologiczno-folklorystyczne, naukowo-fantastyczne i psychologiczne. Strahimir Primorac powiedział, że ze względu na to, że wszystkie trzy rękopisy, które weszły do najwęższego grona były na wysokim poziomie, o najlepszym zadecydował osobisty gust członków jury.
Nagrodzony rękopis jest nostalgicznym wspomnieniem wczesnego dzieciństwa głównej bohaterki, mówi o codziennych zdarzeniach z jej mikroświata, powiązanych z nieco starszym bratem, dziećmi z sąsiedztwa i światem dorosłych.
Powieść zapowiada także wydarzenia polityczne, mówi o telewizji, komiksie, bohaterach estrady… Opowiadanie autorki jest przekonywujące, subtelne, z dobroduszną ironią. Jej powieść rekonstruuje określony świat i określony czas, ale przede wszystkim bada ludzką intymność.
W ciągu wszystkich tych lat przyznawania nagród, na konkurs VBZ-a nadesłano ponad 1040 rękopisów, a z tych nagród – co podkreślił na uroczystości dyrektor VBZ-a Boško Zatezalo – wyłonili się znaczący autorzy, wśród nich jeden z najwybitniejszych pisarzy bośniacko-hercegowińskich Josip Mlakić, którego książki odgrywają ważną rolę w chorwackiej i bośniacko-hercegowińskiej prozie.

Tekst i zdjęcie: vjesnik.hr, tłum. i red. S.C.

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE