Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Austria ratyfikowała Traktat Akcesyjny

Chorwacja: Austria ratyfikowała Traktat Akcesyjny

4 lipca 2012 r. w Wiedniu austriacki parlament przegłosował ratyfikację Traktatu Akcesyjnego, przez co Austria została jedenastym państwem UE które opowiedziało się za przyłączeniem Chorwacji do Unii. W głosowaniu wzięło udział 159 posłów,  z czego 152 poparło akcesję. Siedem głosów sprzeciwu pochodziło od przedstawicieli ultraprawicowej Wolnościowej Partii Austrii  (FPÖ), która jako warunek akcesji stawia zwrot dóbr należących do Austriaków przed II wojną  światową.

Podczas głosowania obecny był między innymi Josip Leko, wiceprzewodniczący chorwackiego Saboru. Po zakończeniu przyjął gratulacje od przewodniczącej austriackiej Rady Narodowej, Barbary Prammer. Wicekanclerz Michael Spindelegger komentując to wydarzenie oznajmił, że Chorwacja stała się wzorem dla państw Europy Środkowo-Wschodniej i teraz wszystkie oczy są zwrócone na nią.

Chorwacja jest stawiana za przykład dla pozostałych państw regionu również przez przedstawicieli Finlandii. Juha Ottman, ambasador Finlandii w Zagrzebiu, podczas spotkania z Josipem Leką zapowiedział, iż Finlandia najprawdopodobniej rozpocznie proces ratyfikacji Traktatu Akcesyjnego jesienią, co powinno sprawić, że cała procedura zostanie przeprowadzona przed końcem 2012 roku.

Źródło: vecernji.hr, vecernji.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE