Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Azyl po odbyciu kursu językowego i kulturowego

Chorwacja: Azyl po odbyciu kursu językowego i kulturowego

Ministerstwo Nauki, Edukacji i Sportu Republiki Chorwacji ustanowiło, że osoby, które będą ubiegać się o azyl w Chorwacji, a także mieszkający w kraju uchodźcy oraz cudzoziemcy objęci ochroną, wszyscy powyżej 15 roku życia, będą musieli obowiązkowo uczyć się języka chorwackiego, a także historii i kultury, by łatwiej było im później kontynuować edukację w kraju. Ministerstwo oceniło też, że osoby ubiegające się o azyl oraz uchodźcy będą potrzebować od sześciu do dziewięciu miesięcy, aby nauczyć się języka chorwackiego w stopniu umożliwiającym porozumiewanie się.

Program składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy nauki języka chorwackiego, druga chorwackiej historii i kultury. W ramach pierwszego etapu uchodźcy będą uczyć się podstawowych zwrotów niezbędnych w komunikacji, od witania i przedstawiania się, poprzez naukę nazw części ciała, sformułowań ułatwiających opisanie stanu zdrowia czy pozwalających porozumieć się w sklepie. Dzięki nauce podstaw języka chorwackiego będą też mogli samodzielnie zamówić jedzenie w restauracji i prowadzić rozmowy o pracę.

W ramach drugiej części programu, która obejmuje chorwacką historię i kulturę, uchodźcy będą uczyć się o symbolach Chorwacji, głównych miastach i regionach. Zdobędą też informacje o prezydencie państwa, rządzie i panującym ustroju. Będą musieli znać wszystkie trzy dialekty, w jakich mówi się na terenie kraju (sztokawski, kajkawski i czakawski) oraz umieć rozpoznać, w jakim dialekcie mówią mieszkańcy regionu, który jest (lub ma stać się) ich domem.

Plan nauki uwzględnia też zdobycie wiedzy o osobach publicznych, ze świata kultury czy sportu. W spisie najważniejszych osób znaleźli się: Marko Marulić, Miroslav Krleža, Vatroslav Lisinski, Ivan Zajc, Julije Klović, Nikola Tesla, Andrija Mohorovičić, Stjepan Radić, Josip Broz Tito, Franjo Tudjman, Dražen Pertović, Goran Ivanišević, Janica i Ivica Kostelić.

Od uchodźców będzie się też oczekiwać wiedzy z zakresu historii, zarówno tej dawnej jak i najnowszej.

Źródło: novilist.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE