Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Badel podpisał joint venture z chińską kompanią

Chorwacja: Badel podpisał joint venture z chińską kompanią

W środę, 11 stycznia, w godzinach wieczornych, przedstawiciele firmy Badel 1862 i  Tadee Holding Group Co. Ltd. podpisali umowę typu joint venture prowadzącą do powstania w Chinach wspólnej spółki Badel 1862 & Tadee Joint Venture Company LLC.

Umowa, przewidująca wspólne inwestycje w sprzedaż, dystrybucję i marketing wina i wysokoprocentowych napojów alkoholowych, jest ukoronowaniem wieloletnich ambitnych planów Badela by rozpocząć aktywną działalność na rynku chińskim, jak i szansą na zysk – powiedział dyrektor generalny chorwackiej firmy, Srđan Oreb. Dodał, że wartość umowy wynosi 1,5 mln EUR, co jak na tego typu przedsięwzięcie jest sumą symboliczną, ale dla marki Badel stanowi znaczący naprzód.

Przedstawiciele firmy są świadomi, że na chiński rynek wkraczają w ostatniej chwili, podczas gdy wszyscy konkurenci są już na nim obecni. Obie strony są jednak optymistycznie nastawione do projektu. Zhang Zhuben, wiceprezes grupy Tadee w przyszłym partnerstwie widzi duży potencjał, a największych szans na sukces upatruje w imporcie wina, którego spożycie wzrasta w Chinach corocznie o ok. 50%.  Dodał również, iż Chiny są na pierwszym miejscu wśród światowych konsumentów napojów alkoholowych, co sprawia, że wedle prognoz konsumpcja napojów wyskokowych może wzrosnąć z  47 miliardów litrów w 2009 r. do 61 miliardów litrów w 2014 r.

– Umowa ta ma wartość bardziej symboliczną niż materialną, ale ten symboliczny eksport wina jest największym, jaki do tej pory udało się Chorwacji zrealizować – oznajmił wicepremier i Minister Gospodarki  Radimir Čačić, wyrażając nadzieję, że ze względu na jakość i potencjał chorwackich win stan ten wkrótce ulegnie zmianie.

Tadee Holding Group jest renomowaną chińską kompanią, która na lokalnym rynku jest obecna od ponad 10 lat. Składa się z czterech grup przedsiębiorstw zajmujących się rynkiem naftowym, nieruchomościami i handlem międzynarodowym z ponad 80 krajami świata, w tym Chorwacją. W eksporcie win z Chorwacji firma Badel ma 10% udział, podczas gdy w przypadku napojów wysokoprocentowych udział ten wzrasta do 70%.

Tekst: vecernji.hr, zdjęcie: PIXSELL, tłum. i red. Karolina Włodarczyk

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE