Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Bardzo dobry tegoroczny sezon turystyczny, optymistyczne prognozy na rok 2013

Chorwacja: Bardzo dobry tegoroczny sezon turystyczny, optymistyczne prognozy na rok 2013

Tegoroczny, trwający jeszcze sezon turystyczny w Chorwacji wstępnie można podsumować jako bardzo udany – do końca sierpnia Chorwację odwiedziło 10 mln turystów, a na wrzesień wypoczynek w tym bałkańskim kraju zaplanowało prawdopodobnie około 1,4 mln gości. W tym roku chorwacka turystyka osiągnęła dużo lepsze wyniki od większości konkurentów z regionu – m.in. od Turcji, Grecji czy Włoch. Chorwaci liczą na to, że zaplanowane na 1 lipca 2013 r. wstąpienie ich kraju do UE wpłynie korzystnie na rozwój miejscowej turystyki, gdyż przyniesie Chorwacji reklamę, której wartość wycenić można na miliony EUR.

Wśród rekordów jakie odnotowała w tym roku chorwacka turystyka wymienić można m.in. największa w historii liczba noclegów wykupionych na Półwyspie Pelješac, która przekroczyła 1 mln. Spośród 122.800 wypoczywających tam od początku 2012 r. turystów, większość – aż 95% – stanowili goście z zagranicy. O rekordowym sezonie na Istrii informowaliśmy już   na naszym portalu. Bardzo dobry wynik osiągnął również Zagrzeb, który w ciągu pierwszych 8 miesięcy 2012 r. odwiedziło 500 tys. turystów, a liczba wykupionych noclegów w chorwackiej stolicy wzrosła o 10% w porównaniu z wynikiem z roku ubiegłego. Największą w historii liczbę odprawianych pasażerów – ponad 300 tys. osób – odnotował w tym roku Port Lotniczy w Zadarze. Tak dobry wynik osiągnięto po raz pierwszy od czasu uruchomienia tego lotniska, czyli od czterech dekad.

Inne pozytywne zjawiska zaobserwowane w tym sezonie turystycznym to znaczne zwiększenie liczby niemieckich turystów wypoczywających w Chorwacji. Odnotowano też większe zainteresowanie noclegami w droższych hotelach. Dzięki sprzyjającej pogodzie, letni sezon turystyczny wydłużył się i większość hoteli będzie pełna gości również we wrześniu.

Do negatywnych zjawisk obserwowanych w tym sezonie turystycznym zaliczyć można m.in. znacznie mniejszą niż w ubiegłym liczbę turystów z Włoch, częste wynajmowanie noclegów na jedną noc oraz wyższe ceny przepraw promowych, które dla części mniej zamożnych gości ograniczyły możliwość wypoczynku na chorwackich wyspach.

Jeśli chodzi o prognozy dla chorwackiej turystyki na rok 2013, są one optymistyczne. To właśnie turystyka została wymieniona jako jedna z tych gałęzi chorwackiej gospodarki, które mogą zyskać najwięcej na wstąpieniu tego kraju do Wspólnoty Europejskiej – wynika z raportu dotyczącego sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw w Chorwacji przedstawionego w czerwcu b.r. przez chorwackie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Handlu (Ministarstvo poduzetništva i obrta) oraz Delegację UE w Chorwacji.

Jednak aby w przyszłym roku Chorwację odwiedziło jeszcze więcej turystów, konieczne jest wprowadzenie pewnych zmian. Jak ocenił pracownik Agencji Kompas Ivan Pukšar:
– W kolejnym sezonie znacznie poprawić możemy już tylko to, żeby lepiej rozplanować sezon w kwietniu i wypełnić wolne miejsca w maju. Miejsc dla dużo większej liczby turystów nie znajdzie się wiele bez nowych inwestycji.

Źródła: vecernji.hr, dnevnik.hr, dnevnik.hr, novilist.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE